Karadžič se v Haagu bude hájit sám, tvrdí jeho právník

  • 10
Radovan Karadžič se chce v Haagu hájit sám, stejně jako před ním Slobodan Miloševič. V rozhovoru pro německý Spiegel to řekl Karadžičův právník Svetozar Vujačič. Bosenskosrbský předák prý bude tvrdit, že násilí nezpůsobil, naopak zabránil většímu.

"Ano, bude mít jen čtyř nebo pětičlenný poradní tým. Bude ale chvíli trvat, než v Republice srbské připravíme všechny dokumenty potřebné pro obhajobu," řekl Vujačič Spiegelu.

Stejného práva využil předtím bývalý srbský prezident Slobodan Miloševič. Proces s ním začal v únoru 2002 a skončil o čtyři roky později Miloševičovou smrtí. - čtěte V Haagu zemřel Slobodan Miloševič

Karadžičův právník očekává, že Karadžič bude převezen do Nizozemska už příští týden. "Do pátku máme čas vznést námitky a tuto lhůtu využiju do poslední minuty. Mimo jiné i proto, abych dal (Radovanovým) bratrům a rodině možnost se s ním ještě vidět. Počítám, že příští úterý nebo středu bude předán do Haagu."

Psychický stav bývalého bosenskosrbského prezidenta je podle Vujačiče stabilizovaný, ačkoli Karadžič je rozladěný. Dopadení totiž přišlo příliš brzy. Podle právníka se Karadžič sám chtěl vydat justici, ale až začátkem příštího roku. Zajistil by si tak, že bude souzen srbským tribunálem. "Jugoslávský" soud v Haagu (ICTY) má totiž od OSN mandát jen do roku 2010, avšak už od příštího ledna by neměl otevírat žádné nové případy.

Karadžič se bude v Haagu zodpovídat z celkem jedenácti zločinů, které měl spáchat během války v Bosně v letech 1992-1996. Mezi jinými jde o obvinění z genocidy za masakr v Srebrenici, pět obvinění z dalších zločinů proti lidskosti (vyhánění, vraždy, perzekuce) a tři obvinění z porušování válečných zákonů.

Podle ústavní soudkyně Ivany Janů, která působila u Mezinárodního trestního tribunálu pro bývalou Jugoslávii v letech 2001-2004, zatím nelze předpovědět, jak bude soud probíhat a jak se u něj bude Karadžič chovat. "Predikce je nemožná. Pamatuji si výpovědi svědků, ze kterých vyplývalo, že Karadžič je velmi zvláštní osobnost. Je vystudovaný psychiatr a umí lhát tak, jak se s tím jen málokdy setkáte," řekla iDNES.cz.

. Karadžič je větší úlovek než Miloševič

rozhovor s politologem Filipem Tesařem

Vujačič Spiegelu řekl, že Karadžič obvinění u soudu popře. "Je přesvědčený, že zabránil ještě většímu vyvražďování bosenských Srbů ze strany muslimů a Chorvatů," říká. Podle právníka nenese vinu ani za masakr v Srebrenici. "To byla přece vina OSN," tvrdí.

Jisté už podle Vujačiče také je že soud potrvá léta. Podle Janů by ale mohl být o něco svižnější než proces s Miloševičem. "Tehdy se mu žalobci snažili prokázat všechny možné zločiny. Nyní se zaměří jen na hlavní a dobře zdokumentované body," vysvětluje. Připomíná, že ačkoli se má tribunál v Haagu v roce 2010 uzavřít, může se ještě leccos změnit: "Soud neskončí, dokud se nevypořádá s Karadžičem."

. Zločiny z Jugoslávie

Balkánské války stály v 90. letech život přes 150 tisíc lidí

Ratko Mladič, bosenský Srb, skrývá se
Během občanské války v Bosně byl velitelem vojska bosenských Srbů. Kromě jiných zločinů je mu připisováno ostřelování Sarajeva a masakr muslimů ve městě Srebrenica, kde přišlo o život přes osm tisíc lidí. Dosud se skrývá.

Goran Hadžič, chorvatský Srb, skrývá se
Miloševičův věrný spojenec vládnoucí srbsky mluvícím částem Chorvatska. Na krku má mimo jiné například masakr Chorvatů ve Vukovaru. Poé, co Chorvatsko získalo zpět své území, se ukryl v Srbsku. Dnes se spekuluje o tom, že se schovává v Bělorusku.

Biljana Plavšičová, bosenská Srbka, odsouzená na 11 let
Pravá ruka Radovana Karadžiče a po jeho odchodu do ilegality jeho nástupkyně v křesle prezidenta. Do Haagu se vydala dobrovolně. Přiznala se ke zločinům proti lidskosti výměnou za zrušení dalších obvinění včetně genocidy. Trest si odpykává ve Švédsku.

Ante Gotovina, Chorvat, souzen tribunálem pro býv. Jugoslávii
Chorvatský hrdina, který vedl operaci Bouře, při níž Chorvatsko v roce 1995 získalo zpět většinu svého území a vyhnalo přes 200 tisíc Srbů. Záhřeb ho nechtěl vydat ani přes hrozby zablokování rozhovorů o vstupu země do EU. Dopadli ho Španělé v roce 2005.

Ramush Haradinaj, kosovský Albánec, zbaven obvinění
Bývalý vyhazovač to přes gerilového velitele Kosovské osvobozenecké armády dotáhl až k premiérovi Kosova. V roce 2005 se dobrovolně vydal do Haagu, kde byl však letos v dubnu zbaven všech obvinění ze zločinů proti srbským civilistům.

Zdroj: MF DNES


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video