Jeroným Tejc mimo jiné žádá, aby si nebezpečného psa směl pořídit jen ten, kdo má čistý trestní rejstřík. | foto: MF DNES

Poslanec navrhuje, aby chov některých psů povolovala radnice

  • 249
Vždycky, když pes napadne člověka, opakuje se stejný scénář. Zatímco policie případ řeší, přispěchá někdo z poslanců s návrhy, jak zpřísnit podmínky pro chov některých plemen nebo postihy pro majitele psů, kteří někomu ublíží. Totéž teď dělá poslanec Jeroným Tejc.

Poté, co ve čtvrtek smrtelně zranila sousedova doga jedenaosmdesátiletého muže v Kolíně, oprášil svůj návrh na omezení chovu nebezpečných psů. Dosud však vždycky podobné aktivity zkrachovaly. - čtěte Důchodce potrhaný dogou zemřel v kolínské nemocnici

Před Tejcem se o zpřísnění pravidel pro chovatele psů neúspěšně pokoušela poslankyně Michaela Šojdrová. V roce 2004 přišla s nápadem na zavedení evidence psů a požadovala až desetileté vězení pro majitele, jehož pes někoho zabije. Proč tento návrh skončil v šuplíku, dnes není jasné, poslankyně není dlouhodobě k zastižení a její kolegové už si nic nepamatují.

. Další zákony omezující chov psů nepotřebujeme, tvrdí veterinář

Šojdrové nezdar Tejce od jeho aktivity neodradil. Chce například, aby si nebezpečného psa směl pořídit jen ten, kdo má čistý trestní rejstřík. A to se souhlasem radnice. Po roce by musel na cvičišti prokázat, že pes ovládá základní povely.

Poslanec nemá jasno v tom, jestli jeho zákon přímo vyjmenuje psí plemena. Připouští, že se možná zaměří jen na výraznější postih majitelů, kteří nedovedou držet své psy na řetězu. Bez ohledu na rasu. S vyjmenováním osmi konkrétních ras nebezpečných psů, jak to měl v úmyslu, totiž narazil u odborníků.

 Chovatelům nejvíc vadí, že když se v zákoně vyjmenují konkrétní plemena, budou zvýhodněni majitelé jejich kříženců. To proto, že chov čistokrevných psů bude omezen a jejich kříženců povolen. Nebezpeční jsou přitom všichni stejně.

 Kolik štěňat se rodí  
 Plemeno Rok 1994 Rok 2006 
 Argentinská doga  15   92 
 Brazilská fila  149   242 
 Bulteriér  787   610 
 Dobrman  450   293 
 Německý ovčák  4630   3012
 Rotvajler  746  467 
 Staford. bulteriér  152   146 
 Rhodeský ridgeback  50   324 
 Tosa-inu  0   96 
 Pozn.: Štěňat, která nejsou čistokrevná, se rodí asi 10x více.  
 Zdroj: Českomoravská kynologická unie  

Kolik je psů, nikdo neví
"Soudíme, že ani pan poslanec není schopen tyto psy kvalifikovaně rozeznat. Totéž platí i pro úředníky," míní Zdeněk Spies ze sdružení Rovný metr, které vzniklo na odpor proti poslancovým návrhům.

Statistiky kynologického svazu navíc ukazují, že zájem o nebezpečná psí plemena pomalu opadá. Jejich štěňat se v Česku rodí stále méně.

Nejen kynologové si myslí, že nový zákon není potřeba, stačí prý jen důsledně vymáhat dodržování těch platných. "Zavádění jakýchkoli dalších opatření je k ničemu, když nefunguje ani ten současný zákon," říká kynolog Rudolf Desenský.

"Postihy jsou možné už nyní, a sice za nesplnění povinnosti mít psa pod kontrolou," upozorňuje mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben. "A hlavně musí být takové postihy rychlé, jinak je jejich výchovný efekt mizivý," zdůrazňuje.

Odborníci volají spíš po dokonalejší evidenci psů. Stát nyní jejich počty jen odhaduje podle spotřebovaných vakcín proti vzteklině.

Jaký trest "vyfasuje" majitel argentinské dogy, která se v Kolíně podhrabala a napadla dva lidi, z nichž jeden zraněním podlehl, není jasné. Majitel dogy byl obviněn. Za ublížení na zdraví s následkem smrti mu hrozí dva roky vězení. - čtěte Policisté zastřelili dogu, která pokousala muže a ženu

"Chtělo by to zvýšit pravomoci policie. Aby konala, když si člověk opakovaně stěžuje, že se cítí ohrožený rozzuřeným psem sousedů za rozpadajícím se plotem. Dnes policie po takovém oznámení říká, že dokud se nic nestane, nemůže nic dělat," říká poslanec Jeroným Tejc.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue