Poslechněte si, jak se svolávají poslanci a senátoři

  • 15
Už dvanáct let se členové horní komory scházejí k hlasování za zvuku slavnostních fanfár. Na svoji znělku jsou náležitě pyšní, je prý lepší než gong v Poslanecké sněmovně. Navíc je dostatečně dlouhá na to, aby během ní zákonodárci stihli ke svým lavicím dojít důstojným krokem.

Sedět po celý den v poslanecké či senátorské lavici není zrovna žádný med. Politici si proto často během dlouhého jednání krátí čas v předsálí či kuloárech. Aby pak nepropásli důležité hlasování, svolávají se gongem či znělkou.

Poslanecký gong se od toho senátorského liší asi tolik, jako se Poslanecká sněmovna liší od Senátu. Zatímco členové dolní komory se sbíhají na svá místa po zaznění zvuku ne nepodobnému tomu, kterým se na nádraží ohlašují příjezdy či odjezdy vlaků, horní komora má od počátku okázalé fanfáry.

Ke kultivovanému Senátu se svou vznešeností hodí. "Chtěli jsme, aby to bylo slavnostní, ten gong, to nic není," řekl iDNES.cz senátor Petr Pithart. "Já myslím, že kdybychom to neměli my, tak i Sněmovna by něco takového hledala," pousmál se.

. Jak se svolávají

Fanfáry ale k Senátu ladí i historicky. Však je také senátoři v roce 1996, kdy Senát vznikl, pečlivě vybírali. "Byl jsem u toho," řekl iDNES.cz Pithart, historicky první předseda Senátu, dnes jeho místopředseda. "Bylo nám jasné, že to bude nějaká fanfára. Nemohla být jiná než česká. A protože je Valdštejnský palác raný barok, nemohla být jiná než barokní," vysvětlil. V úvahu podle něj tak přicházeli čeští barokní skladatelé Jan Dismas Zelenka a Pavel Josef Vejvanovský. Nakonec vyhrál ten druhý.

Znělka se senátorům líbí i po dvanácti letech. Podle Pitharta se ani jednou nestalo, že by k ní měl kterýkoli senátor výhrady. Jen občas si některý z nich neodpustí rýpanec. Jako tehdy, když místopředseda Jiří Šneberger omylem pustil znělku do vystoupení šéfa diplomacie, jinak též senátora, Karla Schwarzenberga, kterému v žilách koluje modrá krev. "Přemáčknul jsem se, omlouvám se. Vím, že jste se cítil jako doma," vzkázal senátor fanfárami zaskočenému Schwarzenbergovi.

Konec nedůstojnému běhání
Rozdíl je i v délce. Zatímco trojí zazvonění poslaneckého gongu trvá sotva pět vteřin, senátorská fanfára je rovnou půlminutová. I to byl jeden z důvodů, proč se pro ni horní komora rozhodla.

"Měřili jsme to, chtěli jsme, aby byla tak dlouhá, aby senátoři z některých místností stihli doběhnout," doplnil Pithart. Členové horní komory, kam se kandiduje až od čtyřicátého roku věku, tak nemusí nedůstojně běžet jako poslanci. Během půl minuty dlouhého vytrubování lze spolehlivě dojít ke svému tlačítku rozvážným krokem, jak se na věkově starší členy parlamentu hodí.

Jednají-li ovšem senátoři celý den a ozývá-li se z bývalé valdštejnské konírny jedna fanfára za druhou, skladba trochu ztrácí své kouzlo. Není pak lepší stručné a neokázalé poslanecké zvonění? S tím Pithart nesouhlasí. "Pro mne je ta melodie pořád překvapivě krásná," tvrdí.

Ještě jednodušším signálem se svolávají na pražském magistrátu. "Máme ho, ale příliš často se nepoužívá. Není tolik třeba," řekl o gongu mluvčí radnice Jiří Wolf. Zvonění, které na blížící se hlasování upozorňuje zastupitele hlavního města Prahy, se podobá tomu poslaneckému. Trvá ale pouhou jednu sekundu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video