Podle Bursíka není rozkol ve straně osobním sporem, ale naprosto zásadní otázkou umístění zelených v politickém spektru. | foto: Zbyněk Stanislav, ČTK

Demokracii u zelených neruším. Právě naopak, ubezpečoval Bursík

  • 128
Demokracii nezredukujeme, ale posílíme, vyvracel předseda zelených Martin Bursík obavy jeho oponentů z chystaného sjezdu. Ten by měl rozhodnout o směřování strany, zvolit nové předsednictvo i obměnit republikovou radu. Do týdne představíme návrh nových stanov, které stranu zmodernizují, slíbil.

Podle Martina Bursíka potřebuje Strana zelených komplexní změnu stanov, které výrazně zjednoduší její fungování a posílí v ní demokratické principy, uvedl šéf nejmenší vládní strany.

Pro inspiraci se přípravný tým podíval do zbývajících parlamentních subjektů, kromě komunistů. Návrh tak bude kopírovat modely obvyklé pro občanské, křesťanské i sociální demokraty.

Republiková rada, která dosud není odpovědná žádnému orgánu, přijde o své vedení a začlení se pod předsednictvo. Podle Bursíka je to totiž právě ona, která nese zodpovědnost za současný rozkol mezi zelenými. "Je svolávána prakticky měsíčně a má ambici dělat každodenní politiku," řekl Bursík. To by se mělo po sjezdu změnit.

Bursík chce místa v radě nabídnout krajským předsedům a dalším zástupcům krajů podle jejich velikosti. Tím se podle něj posílí demokracie ve straně. Každý rok se také bude konat stranický sjezd, každý druhý rok bude shromážděním volebním.

Šéf zelených věří, že změnou stanov dojde k odstranění "druhé hlavy", paralelního vedení, které na voliče působí nečitelně a obraz strany je pak "rozmazaný".

Připomněl, že stanovy pochází z doby, kdy byli zelení mimoparlamentním uskupením, nyní ale nekorespondují s odpovědností, kterou strana má.

Nový návrh stanov dostanou členové k dispozici do konce příštího týdne, aby o něm mohli začít diskutovat ještě před sjezdem.

Nabídnu straně tým lidí
Zatímco v minulých letech byl prý Bursík ochoten spolupracovat se všemi a ve svém týmu nikoho nepreferoval, nyní se situace mění.

Podle Bursíka není rozkol ve straně osobním sporem, ale naprosto zásadní otázkou umístění Strany zelených v politickém spektru. Buď bude středovou stranou, která neinklinuje k pravici ani k levici, nebo se přimkne pouze k ČSSD, jak si přejí Dana Kuchtová a Matěj Stropnický z republikové rady, vysvětlil Bursík.

Podle něj jde jeho oponentům právě o to, aby vytáhli zelené z vlády do opozice a učinili ze strany partnera ČSSD a součást levice. "To není můj model, navíc bychom ztratili významnou část středových voličů a vrátili bychom se zpátky. To už jsme tu měli za Jakuba Patočky a Jana Beránka," připomněl Bursík předchozí předsedy.

Protože si neumí představit, že by ve vedení zasedli lidé takto názorově rozdílní, vybere si do svého týmu spolupracovníky sám. "Nabídnu sjezdu strany tým lidí, s kterými bych chtěl zelené vést po zbytek volebního období," vysvětlil.

Novinářům také řekl, že už ve vedení strany nadále nechce dosavadní první místopředsedkyni Danu Kuchtovu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video