Komfortní postel s vámi i vstane. Může nahradit i LDN

  • 7
Pohodlí v mnohých léčebnách? Věc neznámá pro pacienty i personál. Ne všichni senioři či lidé po operaci však musejí skončit v léčebně. Například elektricky polohovatelné lůžko, které usnadní výrazně péči i námahu, lze zapůjčit a náklady může uhradit pojišťovna.
Pro rodinu pacienta, který se špatně pohybuje, jsou důležité zejména dvě věci: vhodná postel a snadná hygiena. První problém nejlépe vyřeší lůžko s elektricky polohovatelným roštem v hlavě i nohách, ale také výškově. Polovina pádů v ústavní péči totiž připadá na vrub právě vysokému lůžku.

Na druhé straně nízké postele v domácnostech neodpovídají pohodlnému usedání ani vstávání – nezřídka se pohybují jen kolem 42 cm. Zkuste si z takové postele vstát po operaci žlučníku nebo rakoviny tlustého střeva poté, kdy vás propustí do domácího ošetřování. Pro seniory se běžně doporučuje výška ložné plochy 55 až 60 cm. Snazší je pak i úklid a převlékání postele. Výškově polohovatelný rošt postele řeší vše - pohodlí i bezpečnost.

Sprchový kout s bezbariérovým přístupem také nebývá běžnou součástí bytů. Náklady na rekonstrukci zůstávají hlavně na rodině (doporučená velikost koutu má být pak alespoň 80 x 120 cm, aby se do něj pohodlně vešlo i sedátko).

Držák toaletního papíru a madlo zároveň

Držák toaletního papíru a madlo zároveň

Přesto lze získat dotaci – například pro pacienta, který zůstal po mozkové mrtvici částečně imobilní. Finanční pomoc však můžete dostat také na vanu s dvířky.

"Je třeba se obrátit na odbor sociálních věcí, předložit posudek a doporučení od lékaře,“ radí Zdena Skořepová z firmy Vany pro seniory.

Vany mají vodotěsná dvířka pro snadný vstup, pohodlnou sedačku a madlo pro snadný pohyb při vstupu i výstupu z vany. Na rozdíl od luxusních výrobků, kde se cena pohybuje kolem 200 tisíc, přijdou tyto vany bez dotace od 49 tisíc (bez DPH) a výš.

Mohou být vybaveny i hydromasáží, pak cena samozřejmě stoupá. Dotace však může být až 70 % na rekonstrukci koupelny, maximálně však 50 tisíc korun. Za rekonstrukci však lze pokládat i výměnu vany a obkladu kolem ní.

Vanu s dvířky může využívat celá rodina

Vanu s dvířky může využívat celá rodina

Kam z nemocnice
Řada lidí končí v léčebnách jen proto, že bydlí sami a nechtějí obtěžovat příbuzné. Případ dvaaosmdesátileté Marie Zahradníkové z Prahy je typický.

Zlomila si ruku a po dvoudenním pobytu v nemocnici se rozhodla vrátit domů, kde bydlela sama. Tam však upadla tak nešťastně, že zlomeninu bylo nutné operovat. Po propuštění existovaly dvě možnosti – léčebna, nebo rodina, která by si ji vzala domů. Zaměstnaná dcera zvolila druhou možnost.

Na radu sousedů (nikoli nemocnice) si urychleně vyřídila zapůjčení lůžka s elektricky polohovatelným roštem, antidekubitní (protiproležininovou) matrací a hrazdou pro snadnější vstávání.

Za pár dní byla už maminka schopná zvládnout pobyt v bytě sama. Byla soběstačná, nedošlo ani k proleženinám. Po třech měsících se vrátila zdravá a v pohodě do svého bytu.

Pokoj seniora či nemocného

Pokoj seniora či nemocného

Podobný příběh se však nemusí týkat jen seniorů, ale i lidí v produktivním věku. Například mozková mrtvice dnes postihuje výrazně mladší jedince, žádnou výjimkou nejsou čtyřicátníci. Domácí péči potřebují lidé po úrazech, pacienti s kardiovaskulárním, neurologickým či onkologickým onemocněním.

Postel je základ
Mnozí lidé potřebují zdravotní postel i řadu měsíců. Poplatek však není v případě Linetu, který patří mezi pětici největších světových výrobců zravotnických lůžek na světě,  "na věčnost".

"Za 30 měsíců pronájmu považujeme lůžko za zaplacené. Při odkupu dříve účtujeme adekvátní sumu,“ vysvětluje Jaroslav Kubias, vedoucí servisního oddělení firmy Linet. Ta dodává postele či matrace do dvou dnů po objednání.

Za postel Terno Plus je měsíční poplatek 1 575 korun, za lůžko Eleganza de Luxe 1 970 korun. Za ni vám však smluvní partner - VZP - pronájem nezaplatí. Svůj kód v katalogu pojišťovny má pouze první typ.

Výrobce počítá s pronájmem i dalších lůžek včetně novinky Latera Care (viz video). V nabídce má nejen postele, ale také antidekubitní matrace, ať již pasivní, nebo aktivní.

Zapůjčení tohoto lůžka hradí VZP

Zapůjčení tohoto lůžka hradí VZP


Pečovatelská lůžka lze zapůjčit i jinde, například u firmy Dřevospol či u různých zdravotnických zařízení a prodejen, charitativních organizací, zapůjčují je i v rámci paliativní péče některé nemocnice. Jejich možnosti jsou však omezené finančními prostředky.

Pro pacienty, kteří trvají na svém původním lůžku, lze koupit samostatný rošt s polohováním v hlavě i nohách, ale také na výšku. Výhodou je zachování známého prostředí a trvalé domácí pohodlí. Například od firmy Ahorn vyjde takový rošt - Supraxlex Vertical 5V - o rozměrech 90 x 200 cm na 25 600 korun, za příplatek lze rošt vyrobit na míru.

Na matraci se v případě potřeby doporučuje pořízení speciální podložky pod prostěradlo, která nepropustí vlhko do matrace, ale dovoluje pokožce dýchat. Perou se až při teplotách 95 °C.

V nabídce prodejen se zdravotnickými potřebami nebo ve speciálních prodejnách s rošty a matracemi jsou také masážní podložky, které pomáhají prokrvení svalů a pokožky v průběhu spánku. Podložky mají v rozích gumové pásky, jež je fixují k matraci. Potah je snímatelný a pratelný na 60 °C.

Každá rada dobrá
Kombinace rodinné péče, vhodného vybavení a případně agentury specializované na domácí péči může nabídnout nemocnému či seniorovi důstojný život i mnohem rychlejší uzdravení než LDN. Poradenství v oblasti domácí péče poskytuje Národní centrum domácí péče České republiky - www.domaci-pece.info -, na které se lze obrátit při výběru konkrétní agentury pro konkrétního klienta.
Pečovatelské křeslo na kolečkách

Pečovatelské křeslo na kolečkách

Prodejny se zdravotními potřebami mívají zase nejen katalogy s různými kompenzačními pomůckami, ale také velmi dobrý přehled o tom, co hradí pojišťovny a kdy potřebují doporučení lékaře.

Každý, kdo se však pouští do náročné rekonstrukce bytu nebo si pořizuje nový, by měl zvážit, zda si rovnou nepořídit bezbariérové bydlení. Nejen kvůli věku – ocení je v okamžiku úrazu, těhotenství i přítomnosti malých dětí.


VZP na pronájem  lůžek přispívá, ale...

"Konkrétní typ polohovacího lůžka (mechanického, resp. elektrického) může lékař předepsat až po té, co s tím vysloví souhlas místně příslušný revizní lékař příslušné zdravotní pojišťovny pacienta (tato podmínka je dána přílohou č. 3 zákona č. 48/2007 Sb.). Zdravotní indikace i kritéria k úhradě elektrického či mechanického polohovacího lůžka jsou přesně specifikována. Revizní lékař se tedy k žádosti vyjádří po jejím obdržení - v případě, že má pro její objektivní posouzení od ošetřujícího lékaře dle stanovených podmínek všechny potřebné podklady, obvykle do 10 dnů, často i dříve. Kopii žádanky pak vrací revizní lékař žadateli (= navrhujícímu lékaři) a originál si založí. Žadatel pak další záležitosti zajišťuje většinou ve spolupráci s osobou, která o klienta pečuje, a v příslušných výdejnách ZP zajistí výběr - dodání předepsaného polohovacího lůžka. Žádosti o úhradu nelze vyhovět zpětně."

Mgr. Jiří Rod
vedoucí tiskového oddělení a tiskový mluvčí