Z filmu Bathory (2008)

Z filmu Bathory (2008) | foto: Bontonfilm

Film Bathory vstoupil do kin, vyvolává bouřlivý smích i slzy

  • 61
Netrpělivě očekávaný velkofilm Juraje Jakubiska Bathory vstoupil do českých kin. Pravděpodobně probudí vášně a získá si své skalní příznivce i odpůrce.

Soudě dle reakcí při středeční předpremiéře by se mohlo zdát, že Bathory beze zbytku zabírá - diváci při dramatických scénách ani nedutali, při humorných se až bouřlivě smáli a někteří ke konci i odcházeli.

. BATHORY OČIMA MIRKY SPÁČILOVÉ

Nejdražší film ano, ale nejlepší ne

Z filmu Bathory - Nádasdy (Vincent Regan) a Erzsébet (Anna Friel)Na jedné z prvních čtvrtečních projekcí - tedy v den, kdy Bathory vstoupila do distribuce - se pak mohlo zdát, že bude všechno naopak.

Při vtipných okamžicích část zpola zaplněného sálu sice nehnula ani brvou, jenže na konci filmu, dlouho po rozsvícení sálu, hodně diváků zůstalo sedět.

Ne snad pro to, že by byli konsternováni. Jen zaujatě debatovali se sousedy o tom, jestli je taková verze příběhu vůbec možná, jestli to Jakubisko "nepřestřelil" nebo prostě jen o tom, jestli je to film dobrý, nebo špatný.

. POTLESK PRO JAKUBISKA

Bathory se v Karlových Varech tleskalo

Za zmínku stojí určitě i fakt, že osazenstvo připomínalo vybraný vzorek napříč všemi generacemi - od malé, sotva desetileté holčičky, která se nebála, protože "na horory kouká normálně", až po důchodkyni, která si po rozsvícení kvapně utírala zaslzené oči.

Z filmu Bathory - Thurzo (Karel Roden)"Nemám pocit, že by ten film hraběnku nějak moc obhajoval. Spíš si myslím, že se to tak opravdu mohlo stát," sdělila iDNES.cz hned po zhlédnutí filmu jedna z divaček.

Objevily se ale i výhrady. "Vadily mně ty humorné vsuvky, nemám to v takových filmech rád," mínil jeden z diváků. Další výhrada směřovala k přílišné popisnosti a doslovnosti, kterou si Jakubisko "dovolil" - zejména v poslední scéně.

. Odsuzovat FILM by nebylo spravedlivé

Lze celkem snadno odhadnout, že film o údajně nejmasovější vražedkyni v dějinách bude mezi diváky vyvolávat velmi rozporuplné reakce. Ať tak nebo tak, je to snímek úctyhodný.

Divák - skalní ctitel starších Jakubiskových děl - se po shlédnutí Bathory může cítit ošizený, neuspokojený, nebo dokonce zklamaný.

Ano, takový divák odkojený Tisícročnou včelou, Nejasnou zprávou o konci světa nebo Perinbabou bude v právu. I tak by ale nebylo spravedlivé Bathory odsuzovat.

Bathory je totiž hlavně velmi dobré historické drama. A neošizené v tom smyslu, že nabízí vše, co se od takového filmu očekává - silný příběh plný intrik, milostnou zápletku, trochu toho násilí a tajemna a samozřejmě podívanou.

Navíc, že Jakubisko si vždy uměl vybrat spolupracovníky, od kameramana až po představitele té nejmenší role. Jediné, co trochu zamrzí, je hudba - s Petrem Hapkou to režisérovi přeci jen slušelo víc - a místy zbytečně roztříštěný scénář.

Jakubisko navíc do nákladného filmu, logicky svázaného potřebou komerční úspěšnosti i za hranicemi, to své obrazové pábení dokázal vtěsnat. Sice střídmě a hodně umírněně, ale o to šikovněji.

A to tak, že právě tyto sekvence jsou tím nejintenzivnějším, co se divákovi do paměti zaryje. Ať už jde o snovou "koupel" hlavní hrdinky v modrých růžích, smilné halucinace nebo hororově laděné scény.

Lze navíc s jistotou tvrdit, že intenzivní obhajoba Alžběty Báthoryové se nekoná. Je vylíčena jako žena s mnoha stinnými stránkami, která jen prostě měla tu smůlu, že vlastnila příliš mnoho na to, aby jí to nikdo nezáviděl.

Místo "uvádění legend na pravou míru" jde totiž spíš o prostý obraz politických intrik, jejich strůjců a obětí, v historickém kontextu navíc bez problémů uvěřitelný. Tedy přesně to, co Jakubisko sliboval.

Hodnocení iDNES.cz: 80 %