Policejní dýmovnice v autě - CzechTek 2005 | foto: Archiv Pavla Kuchaře

Vnitro musí zaplatit a omluvit se dvěma technařům za zásah na CzechTeku

  • 108
Pražský městský soud rozhodl, že se ministerstvo vnitra musí písemně omluvit dvěma účastníkům technoparty CzechTek 2005 u Mlýnce na Tachovsku za policejní zásah. Ondřeji Holousovi a Pavlu Kuchařovi má navíc za neoprávněné použití dýmovnice a tonfy vyplatit deset a dvacet tisíc korun.

Soud dal mladíkům za pravdu v tom, že policisté neměli právo hodit jim do auta dýmovnici, protože  mladí muži uposlechli příkazů a vydali se tam, kam měli. Pavlu Kuchařovi přiřkl vyšší odškodné kvůli neoprávněnému zbití tonfou.

Soudce ale také rozhodl, že se všechny strany společně podělí o náhrady soudního řízení.

"Jsme rádi, že nám soud dal za pravdu, ale s odškodněním nesouhlasíme. Stačí to sotva na náklady, které jsme měli s řízením," řekl iDNES.cz Ondřej Holous. O případném odvolání se rozhodnou až po poradě s advokátem, který dnes u soudu chyběl.

K inkriminovanému zákroku došlo večer poté, co se policie celé odpoledne snažila technaře vytlačit z louky. Tou dobou už tam zůstávalo jen několik desítek převážně mladých lidí.

"Když nám řekli, abychom přeparkovali z pozemků, kde jsme neměli co dělat, poslechli jsme," popisuje Kuchař okolnosti předtím, než jim jeden z policistů hodil do auta dýmovnici.

Policejní dýmovnice v autě

Organizátoři technoparty, která se konala před třemi lety na přelomu července a srpna, si kvůli pořádání akce pronajali louku u Mlýnce. Na festival ovšem dorazilo více lidí, než předpokládali, a nevymezili pozemky, na nichž mohli účastníci stanovat.

Majitelé okolních pozemků, po kterých technaři na pronajaté místo přijížděli, na ně podali trestní oznámení. Státní zástupce se soudním znalcem poté dospěli k názoru, že účastníci CzechTeku spáchali trestný čin poškozování cizí věci.

Policie proto proti zhruba pěti tisícům mladých lidí zasáhla, vytlačovala je pomocí slzného plynu, rozbušek, vodních děl a ran obušky.

. Vše o CzechTeku 2005 čtěte zde

Střet si vyžádal několik zraněných na obou stranách, většina z nich musela vyhledat lékařské ošetření. - čtěte Policisté na CzechTeku měli upravené výbušky

Zákrok přišel na 31 milionů korun. Postup policie vyšetřovala Inspekce ministra vnitra. Obdržela přes sto trestních oznámení, většinu z nich ale odložila - buď kvůli přílišné obecnosti, nebo proto, že se nepodařilo prokázat vinu konkrétních policistů.

Policejní zásah kritizoval například ombudsman Otakar Motejl, ale i dnešní ministr vnitra Ivan Langer, tehdy ovšem coby stínový ministr. Policie podle něj nevyužila všechny možnosti, jak situaci řešit bez použití síly.

,

Video