Americká ministryně Riceová si mohla po podpisu smlouvy přiťuknout s českým ministrem Schwarzenbergem. | foto: David Neff, MAFRA

Schwarzenberg: I v ČSSD budou pro radar. Ale až po volbách

  • 1636
Tři hodiny po podpisu smlouvy seděl ministr zahraničí Karel Schwarzenberg spokojeně rozvalený v křesle ve své kanceláři a pokuřoval dýmku. Byl tu už klid, z Černínského paláce zmizely desítky diplomatů, úředníků, vojáků i žurnalistů.

Na talířku na jeho pracovním stole byla dvě rajčata. Ta, co po něm házeli protiradaroví demonstranti. Na památku je zachránila Schwarzenbergova tajemnice.

Už po vás někdy házeli rajčaty?
Hlavně si všimněte, že rajčata už nejsou, co byla dříve. Pořádné zralé rajče, když jste ho svého času hodil, tak se rozpláclo. Tohle je z nějaké gumové hmoty. Na mé sako ani kapka nepadla, ačkoliv mě to trefilo do temene. Takže příště bych doporučil demonstrantům, aby si ráčili vybrat lepší kvalitu rajčat. Prostě v přírodě vyrostlá rajčata, ne tyhle gumový, chemický.

Dnes jste hodně mluvil o euroatlantické spolupráci, ale smlouvu podepsalo Česko se Spojenými státy. Proč jste to tak často zdůrazňoval?
Jsou dva pilíře české bezpečnosti. Prvním je členství v Evropské unii, druhým NATO. To vše je klenba, která nás chrání.

Mluvil jste také o konzistenci české zahraniční politiky. Neobáváte se, že až se ujme moci ČSSD, smlouvu o radaru vypoví?
To se v politice určitě nedělá, to by byl velice překvapivý krok. Jestli bude jakákoliv vláda, která bude následovat, cítit zodpovědnost za bezpečnost České republiky, bylo by vypovězení velmi překvapivé a velmi nestandardní. Tím jsem si jist. Teď je tady předvolební boj, takže zaznívají různé halasné hlasy z obou stran. To k demokracii patří. Já jsem přesvědčen, že se najde dost zodpovědných poslanců, kteří mají zodpovědnost za bezpečnost České republiky.

Co pak tedy říkáte "trucpodniku" ČSSD, která si včera pozvala ruského generála do Lidového domu?
Já bych to raději nekomentoval. V okamžiku, kdy je tady podpis smlouvy, si demonstrativně pozvat generála považuji za teatrální.

Oni tam hodně mluvili o nedůvěře ke Spojeným státům, jestli bude protiraketový systém opravdu obranný...
Prostě generálové mají obyčejně řekněme vyhrazený postoj a dívají se na všechno jednostranně. Patří to jaksi k deformaci z povolání. Já jsem toho názoru, že by generálové neměli mluviti do politiky. Tak to v demokratických zemích obyčejně bývá.

Kdy vláda předloží smlouvy ke schválení do parlamentu? Počkáte, až bude po listopadových amerických prezidentských volbách?
My musíme brát ohled na českou politickou scénu. Tudíž to dáme do parlamentu až po volbách krajských a senátních. V předvolebním boji považuji za nemožné to věcně diskutovati. Nicméně bych řekl, jsme samostatná země, musíme si své věci dělat bez ohledu na to, co se děje v jiné, byť v důležité zemi. Mimo to jsem při své návštěvě ve Washingtonu nabyl přesvědčení, že ať už vyhraje prezidentské volby kterýkoliv kandidát, budou pokračovati v budování protiraketové obrany.

Zatím nemáte schválení radaru poslanci zdaleka jisté. Jak je budete přesvědčovat?
Teď nastanou prázdniny, každý vytáhne paty z Prahy. Dva měsíce i toho nejnadšenějšího politika nebude zajímat tato věc, nýbrž děti, manželka, partnerka. O radaru se může diskutovati zase na podzim. Moje zkušenost je, že sociálnědemokratické strany byly vždycky státotvorné a zodpovědné strany, tudíž jsem přesvědčen, že v řadách opozičních poslanců se najde dostatečný počet k hlasování o radaru.

Takže nebudete muset premiérovi nabízet rezignaci?
Když to neprojede, tak to musím udělat. Po tak nevýrazném neúspěchu bych se samozřejmě musel zeptat premiéra, jestli mě ještě chce jako ministra zahraničních věcí. Když by ukradli korunovační klenoty, tak by se ministr vnitra také musel jít zeptat premiéra.

Poslední otázka nesouvisející s radarem: už jste si přečetl audit financí Jiřího Čunka?
Nečetl. Včera jsem se vrátil z cesty po Kavkazu, pak jsem měl různá jednání, večer přišel domů a padl. Předpokládám, že po dnešku se mi stane, že nebudu schopný přečíst ani noviny, natož nějakou komplikovanou zprávu. Na to musím mít čas. Ale chci říct, že pro mě je na prvním místě zahraniční politika. Tu druhou věc považuji za důležitou pro čistotu v české politice. To je můj soukromý zájem, já jsem si to také sám zaplatil. Ale je to přes všechen veřejný zájem druhotná záležitost.

Vše o americkém radaru v Česku


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video