Odpůrci radaru hodili po ministrovi zahraničí rajče.

Odpůrci radaru hodili po ministrovi zahraničí rajče. | foto: z1tv.cz

VIDEO: Odpůrci radaru hodili po ministrovi zahraničí rajče

  • 228
Protesty odpůrců radaru přitvrdily. Zatímco ráno rozvinuli na Letné transparent s terčem, odpoledne si udělali živý terč z ministra zahraničí Karla Schwarzenberga. Na Loretánském náměstí po něm házeli rajčata.

Karel Schwarzenberg se šel po podpisu smlouvy s Američany pozdravit se zastánci radaru, když na něj z hloučku odpůrců vylétlo pár rajčat. Zelenina zasáhla buď ochranku, nebo přímo ministra, kterého strážce hned po incidentu odvedl do auta.

Skupina zhruba deseti anarchistů vyprovodila Riceovou zdviženým prostředníkem a vulgárními hesly. "Policie rychlým zásahem od sebe obě skupinky demonstrantů oddělila," hlásil reportér iDNES.tv.

Demonstraci na Loretánském náměstí ohlásil Miroslav Prokeš z občanského sdružení neradaru.cz. Pro iDNES.cz uvedl, že nepůjde o masovou akci, ale symbolické vyjádření nesouhlasu s americkým radarem na našem území.

. MAPA: DĚNÍ KOLEM RICEOVÉ

Protesty začaly už před příletem Riceové
Akce odpůrců radaru začaly ještě před příletem americké ministryně zahraničí Condoleezzy Riceové.

Před devátou hodinou ranní se dvojice aktivistů Greenpeace vydala od právnické fakulty na Letnou s transparenty s nápisem "Don't make us a target", což znamená Nedělejte z nás cíl.

Na místě bývalého Stalinova pomníku, kde dnes stojí obří metronom, na ně čekalo dalších přibližně patnáct členů Greenpeace, kteří tu vyvěsili velký transparent s terčem. "Jde o stejný terč, který visel po celou dobu protestů na kótě 718 v Brdech," řekla iDNES.cz mluvčí hnutí Lenka Boráková.

Obří terč Greenpeace bojoval s poryvy větru
"Zvolili jsme to jako pokračování našeho protestu z kóty 718. Chceme poslat politikům i veřejnosti vzkaz, že by se Česká republika umístěním radaru stala cílem. Projekt vytváří další hranici, která se blíží situaci studené války," sdělil výkonný ředitel Greenpeace Jiří Tutter.

Aktivisté se na Letné příliš nezdrželi. Akci ukončili krátce poté, co Condoleezza Riceová přistála v Praze, tedy po desáté hodině. "Kvůli silnému větru jsme transparent na Letné sundali," vysvětlila Boráková.

Na otázku, jestli Greenpeace chystá na dnešek ještě nějaký protest, odpověděla nejednoznačně. "Na dnešek už nic neplánujeme. I když, člověk nikdy neví..."

"Na místo shromáždění Greenpeace vyrazila policejní hlídka, aby dohlédla na průběh akce," uvedla mluvčí pražských policistů Eva Miklíková.

"Monitorujeme bezpečnostní situaci i dopravu, občanů Prahy by se návštěva Riceové neměla dotknout," doplnila Miklíková s tím, že policisté budou jen krátkodobě uzavírat určité ulice podle toho, kudy americká ministryně bude projíždět.

. Dnešní články o RADARU:

Nejsilnější protest se očekává na Václavském náměstí
Iniciativa Ne základnám ohlásila na 18. hodinu demonstraci na Václavském náměstí. Na začátku akce vystoupí s proslovy představitelé z regionů, například starosta obce Trokavec Jan Neoral. - čtěte více o demonstraci

Demonstraci svou přítomností podpoří i Petr Uhl. "Písničku pro Condoleezzu Riceovou zahraje Jiří Hurych," řekl iDNES.cz o plánované demonstraci Jan Tamáš z iniciativy Ne základnám. - čtěte Píseň Kuš, pane Bush! je o sloku delší, inspirovala ji Riceová

Tamáš očekává, že se na demonstraci sejdou tisícovky lidí. "Záleží na mnoha okolnostech, i na počasí," podotkl.

Příznivci Ne základnám pak chtějí pochodovat z Václavského náměstí k Hrzánskému paláci na Hradčanech, kde bude Condoleezza Riceová večeřet. "Pokusíme se jí předat dopis, v němž bude známá skutečnost, že dvě třetiny obyvatel České republiky s radarem na našem území nesouhlasí," popsal Tamáš.

Vše o americkém radaru v Česku

Souhlasíte s umístěním amerického radaru v Česku?

celkem hlasů: 19257

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 úterý 22. července 2008. Anketa je uzavřena.

Ano
Ano 10581

Ne
Ne 8046

Je mi to jedno
Je mi to jedno 630


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue