Premiér Mirek Topolánek s ministryní zahraničních věcí USA Condoleezzou Riceovou

Premiér Mirek Topolánek s ministryní zahraničních věcí USA Condoleezzou Riceovou | foto: ČTK

Nesmíme opakovat selhání z minulosti, hájil Topolánek radar

  • 2407
Ministryně zahraničí USA Condoleezza Riceová před dnešním podpisem smlouvy o radaru jednala s premiérem Mirkem Topolánkem. "Nesmíme selhat jako u Marshallova plánu," přirovnal premiér jednání o radaru k situaci po roce 1945. Smlouvu podepsali Riceová a její český protějšek Karel Schwarzenberg.

Riceová po poledni dorazila do Kramářovy vily, kde se setkala s premiérem Mirkem Topolánkem. Během odpoledne přejela do Černínského paláce, kde při slavnostní ceremonii s ministrem zahraničí Karlem Schwarzenbergem podepsala text smlouvy.

V osm večer Riceovou čeká slavnostní večeře v Hrzánském paláci, kterou organizuje Úřad vlády ČR.

Topolánek na tiskové konferenci mluvil o Marshallově plánu
"Už jednou jsme selhali, když jsme nepřijali Marshallův plán," zmínil Topolánek při odpoledním společném vystoupení s Riceovou nabídku americké hospodářské pomoci, kterou Československo na nátlak Sovětského svazu po druhé světové válce odmítlo. Tím se ještě více posílil vliv Moskvy na Prahu.

Dohoda je výrazem společné vůle k obraně svobodného světa," dodal premiér, podle kterého se obdobné "selhání" nesmí opakovat.

"Na tak krásném místě jsem tiskovou konferenci dosud nedělala," ocenila Riceová výhled na Prahu ze zahrady u Kramářovy vily po setkání s Topolánkem. "Balistické střely nejsou imaginární hrozbou a my jí musíme být schopni čelit. Efektivita NATO bude záviset právě na tom, jak posílíme tuto mnohovrstvou obranyschopnost," vrátila se ale rychle k hlavnímu důvodu své návštěvy.

Po obědě a setkání s premiérem Riceová zamířila do Černínského paláce. Tam ve 14:45 podepsala se svým českým protějškem Karlem Schwarzenbergem hlavní smlouvu o radaru. Kromě ní Česko a USA také uzavřely rámcovou dohodu o vědecké spolupráci, která českým vědcům a univerzitám zpřístupní americké technologie. - více o podpisu hlavní smlouvy o radaru čtěte zde

. MAPA: DĚNÍ KOLEM RICEOVÉ

Zda radar v Česku skutečně vznikne, bude ale záležet na rozhodnutí parlamentu. Ten přitom zatím text hlavní smlouvy nemá k dispozici, vláda ho hodlá odtajnit až po podpisu. - čtěte Smlouva o radaru bude zveřejněna, ale ne hned

V Ruzyni čekal velvyslanec i ostřelovači
Už od rána čekala na přílet šéfky americké diplomacie před terminálem v Ruzyni početná delegace v čele s českým velvyslancem v USA Petrem Kolářem. V pohotovosti byli osobní strážci, policisté i ostřelovači.

Ministryně přistála v 10:02, o jedenáct minut později vystoupila z letadla. Převzala kytici a odjela do luxusního hotelu Mandarin Oriental na Malé Straně, kde by měla i přenocovat a vyřizovat agendu, uvedla ČTK.

Návštěvu americké ministryně provázejí důsledná bezpečnostní opatření. Nejsou ale tak přísná, jako když byl v Česku prezident George W. Bush.

Podle dostupných informací se americká ministryně oficiálně nesejde s dalšími ústavními činiteli, předsedové parlamentních komor Přemysl Sobotka (ODS) a Miloslav Vlček (ČSSD) jsou ale pozváni na odpolední recepci do rezidence amerického velvyslance.

V Praze by Riceová měla strávit jednu noc.

.DNEŠNÍ ČLÁNKY O RADARU:

Protiraketový štít má podle představ Američanů chránit americké i evropské území před útokem zemí, jako je Írán nebo Severní Korea. Raketová část základny má stát v Polsku, vyjednávání o smlouvě mezi Washingtonem a Varšavou se ale zadrhlo. - čtěte Schwarzenberg: Rakety u nás v případě polského odmítnutí neskončí

Zatím není dohodnuto, za jakých podmínek budou američtí vojáci na základně v Česku pobývat. O smlouvě SOFA se stále jedná. Jejímu podpisu brání neshody české a americké strany v otázce daní. - více o jednání o smlouvě SOFA zde

Vše o americkém radaru v Česku

Souhlasíte s umístěním amerického radaru v Česku?

celkem hlasů: 19257

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 úterý 22. července 2008. Anketa je uzavřena.

Ano
Ano 10581

Ne
Ne 8046

Je mi to jedno
Je mi to jedno 630

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video