KOLOSEUM, Itálie - Koloseum dal v Římě postavit císař Vespasián, dokončeno bylo roku 80 našeho letopočtu. Amfiteátr s dvojitým ochozem a otevřenými arkádami z kamene a mramoru sloužil jako aréna pro hry, zápasy gladiátorů a zvířat i divadelní přestavení. Hlediště pojalo až 50.000 diváků.

Video BBC: podívejte se do Kolosea, arény smrti

  • 2
Dnes je Koloseum architektonickou dominantou Říma a od minulého roku i jedním z nových divů světa. Málokdo ale ví, že při krutých bojích gladiátorů v této aréně se před téměř 2000 lety prolévala krev takovou měrou, že zde podle některých zdrojů zahynulo až půl milionu lidí. Zákulisí těchto her se smrtí odhaluje dokument BBC.

Sláva betonu

Dnes lidé plní fotbalové stadiony, v době starověkého Říma mířili diváci do Kolosea, největší a nejdražší arény, která kdy byla postavena.

Elipsovitou konstrukci o délce 180 metrů, šířce 156 m a výšce až 50 metrů tvořilo 12 ohromných kamenných bloků. Mimochodem, vynálezem, který tuto obří stavbu umožnil, byl beton. Římský beton byl navíc specifický - vyráběl se s vulkanickým pískem, což mu propůjčovalo mimořádnou pevnost, a dokonce dovolovalo jeho použití i pod vodou.


Gladiátorské zápasy

Gladiátorské zápasy byly původně součástí pohřebního rituálu bohatých občanů, v průběhu staletí se z nich pak vyvinula oblíbená zábava. O tom svědčí i fakt, že hry k otevření Kolosea trvaly více 100 dní a hlediště pojmulo až 50 000 krvežíznivých diváků.

Gladiátorské zápasy byly skutečně boji na život a na smrt, ne každý zápas však měl - oproti tradovaným domněnkám - osudový konec. Gladiátoři měli vždy 90procentní šanci na přežití. Mnozí z nich se po úspěšné kariéře odebrali na odpočinek.

Při gladiátorských hrách neumírali jen lidé. Při zápasech bylo zabito takové množství zvířat, že některé exotické druhy prakticky vyhynuly. V Egyptě už nebylo možné spatřit hrochy, v severní Africe vymřeli sloni, z Blízkého východu zmizeli lvi...

Chcete vědět více?

Kupte si unikátní dokument BBC ze zákulisí gladiátorských zápasů v Koloseu s úterní MF DNES.