43. MFFKV - tiskovka Bathory - tvůrci filmu pózují

43. MFFKV - tiskovka Bathory - tvůrci filmu pózují - Mezinárodní filmový festival, Karlovy Vary (6. července 2008) | foto: Petr Topič, MF DNES

Roden o Bathory mlčel, mnich-detektiv Mádl žertoval

  • 22
O čem se na karlovarském festivalu už druhý den mluví? Přece o Bathory. Historický velkofilm Juraje Jakubiska dal po světové premiéře k dispozici k povídání své hlavní tvůrce a představitele.

V souvislosti s "krvavou paní" Bathory nejčastěji padá otázka: Vinna, nebo nevinna? Řešilo se i na tiskové konferenci, jediné ze čtveřice nedělních, která měla stoprocentní návštěvnost. Dostavil se režisér a herci v čele s Karlem Rodenem a Jiřím Mádlem, nicméně ti se ke slovu prakticky nedostali. Hlavní slovo patřilo realizačnímu týmu, respektive Jakubiskovi, kameramanovi F.A. Brabcovi a především pak producentce Deáně Horváthové-Jakubiskové.

. Juraj Jakubisko odpoví čtenářům

Ptejte se režiséra v pondělí od 10 hodin

"Zatímco pro většinu štábu tenhle krásný projekt premiérou končí, mně právě začíná nejtěžší etapa práce - zařídit, aby se Bathory šířila po celém světě. První kroky už máme za sebou, střední a východní Evropu jsme obstarali. Teď ještě ten zbytek," naznačila nejbližší plány producentka, o které její manžel s nadsázkou prohlásil, že poslední dobou chodí doma v montérkách.

Do televize vícedílná verze
Tiskovka začala tradičním představením sponzorů nejnákladnějšího filmu v české historii, v případě Bathory se ovšem nevyhnulo lehké kontroverzi.

43. MFFKV - tiskovka Bathory - Deána Horváthová-Jakubisková a Karel Roden"Musím poděkovat také státnímu fondu kinematografie, i když ho vzhledem k okolnostem, které příspěvek doprovázely, zmiňuji nerada," rýpla si producentka do instituce, která podle ní přihodila jen velmi malou částku. Je přitom paradoxní, že právě před rokem na tomto místě zástupci fondu slavnostně oznámili, že na konto projektu Bathory přidávají další miliony.

A byť film teprve míří do kin, producentka už myslí na uvedení v televizi, kde počítají s rozšířenou verzí Bathory. "Zatím se neví, zda bude mít dva nebo tři díly, ale jisté je, že ji chceme udělat. Scénář, který Juraj napsal, byl opravdu košatý a scén, které se nevešly, by se našlo nespočet. Bylo by je škoda nevyužít," uvedla Horváthová-Jakubisková.

Juraji, chceme vás za advokáta!
Další povídání se neslo v přívětivém duchu, a to i přesto, že reakce na kvalitu snímku nejsou pouze příznivé. Nejvíce novináře zajímalo, jak publikum přijalo obhajobu postavy považované za největší masovou vražedkyni.

43. MFFKV - tiskovka Bathory - Juraj Jakubisko"Ač to tak může působit, netočil jsem tenhle snímek jako obhajobu. Příběh hraběnky Bathory mi posloužil jen jako prostředek, jak převyprávět důležitý úsek našich dějin. Připomenout, že politické prostředky se k nahrabání majetku zneužívaly už před mnoha stoletími, a ne jen dnes," vysvětlil režisér a neopomněl zdůraznit, že o Alžbětě Bathory v podstatě neexistují žádné doložitelné informace.

"Vlastně toho o ní mnoho nevíme. Co ale víme, je, jak dopadaly ženy, které byly bohaté a manželé jim zahynuli v boji. I o nich je Bathory," dodal Jakubisko, kterému se i přesto ozývají divačky, pro něž je velkým obhájcem. "Jestli se někdy dostaneme k soudu, chceme vás za advokáta, říkají," citoval režisér.

Jako Jméno růže
Na přetřes přišel i motiv mnichů "detektivů", který mnoha divákům připomněl slavný román Jméno růže, takéž zfilmovaný. Záměr nebo náhoda?

43. MFFKV - tiskovka Bathory - Jiří Mádl"Já se to úplně stydím říct, ale dodnes jsem Jméno růže neviděl. Mně se prostě zalíbilo, že by se dva mniši pustili na vlastní pěst do pátrání. Hlavně to ale měla být dvojice komiků. Historický žánr potřebuje místy odlehčit a právě na to jsem myslel, když jsem psal scény pro duo Mádl a Polívka," přiznal režisér, který doufá, že v rolích mnichů, vybavených arsenálem "udělátek" jako z dílny Leonarda da Vinciho, pobavili minimálně herci.

"Kolečkové brusle, padák, odposlouchávací zařízení, zkrátka všechny tyhle ptákovinky jsme si vychutnali. Mně osobně navíc bavila i hra na co by kdyby. Kdo ví, třeba je to opravdu tak, že když se mniši nudili v klášteře, sestrojili vynálezy, které lidstvo posunulo kupředu," zažertoval si a potěšil režiséra Jiří Mádl.