Dodnes nemůžu vidět filmy s židovskými dětmi, říká zmizelá sousedka

  • 14
Eva Václavíková se během války musela rok ukrývat ve skladišti potravin. Ven se dcera židovské matky a árijského otce dostala jen večer, když byl "vzduch čistý". Další z osudů Židů v projektu Zmizelí sousedé zmapovali v uplynulém školním roce studenti strakonického gymnázia.

Vše se odehrálo počátkem prázdnin roku 1944. Evin otec byl v té době deportován a její matka se nervově zhroutila. Eva Václavíková se skrývala ve středních Čechách u tety v zájezdním hostinci ve skladišti potravin.

Eva VáclavíkováMezi regály trávila Eva většinu času. Pouze večer se mohla proběhnout na dvorku.

Na trase Praha - Plzeň tou dobou stále jezdily transporty německých vojáků. Někteří tu zůstávali i přes noc. To pak Eva musela přečkat noc v lese. S rodiči se znovu setkala 11. května 1945.

"Dodnes se nemůžu dívat na žádné filmy, ve kterých hrají židovské děti. Trápí mě hrůzné sny o tom, že mě pronásledují němečtí vojáci, a s hrůzou se probouzím," zaznamenali studenti slova Evy Václavíkové na webu strakonických Zmizelých sousedů.

Ozval se i zmizelý soused z Kanady
Projekt s názvem Zmizelí sousedé na Strakonicku je součástí celorepublikového projektu Židovského vzdělávacího centra v Praze.

Studenti hledali různé dokumenty, které dokazují, jak byli Židé za 2. světové války ve Strakonicích omezováni. Své pátrání zaznamenali na kameru. 

"Sám název projektu byl motivací pro patnáct studentů z mé třídy, kteří chtěli pátrat po souvislostech, které se pojí se slovem holokaust," vysvětluje učitel a koordinátor projektu Pavel Sekyrka.

Židovská hvězda Evy VáclavíkovéPůvodně znali pouze Evu Václavíkovou. Nakonec se jim ale podařilo najít dalších jedenácti strakonických Židů. Na webu si v současné době můžete přečíst o osudech šesti z nich.

"Ozvala se nám například paní Malka z Tel Avivu, která by nás chtěla v Izraeli provést a seznámit s dalšími, kteří přežili. Odpověděl nám i George Ehrman z Kanady, který prošel se svým bratrem Osvětimí, a poté, co utekli z pochodu smrti, bojovali po boku spojeneckých armád při osvobozování," říká studentka strakonického gymnázia Lenka Slavíková.

S kamerou se gymnazisté zašli podívat i na strakonické vlakové nádraží, odkud Židé odjížděli do koncentračních táborů.

Strakonice se možná dočkají pomníku - sedmiramenného svícnu
Studenti plánují v projektu pokračovat i v příštím školním roce. "Snažíme se rozplétat mozaiky životů, o které se před námi šedesát let téměř nikdo nezajímal. Našli jsme pamětníky, vytvořili jsme webové stránky, natočili jsme půlhodinový dokument. Do budoucna chceme ještě vydat sborník a seznámit obyvatele Strakonic s výsledky našeho pátrání," uvedl Sekyrka.

mementoNa podzim také studenti plánují odhalit pomník, který bude mít tvar sedmiramenného svícnu.   

"Umístili bychom ho nedaleko bývalého židovského ghetta, konkrétně v nově zrekonstruovaném parku u goticko-renesančního hradu ve Strakonicích," dodal Sekyrka.

Projekt pražského Židovského muzea s názvem Zmizelí sousedé vybízí mladé lidi k pátrání po sousedech, kteří z jejich nejbližšího okolí zmizeli převážně v období 2. světové války. Do projektu už se zapojily desítky základních i středních škol. Více informací o projektu najdete ZDE.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue