Lenka Reinerová | foto: David Neff, MF DNES

Lenka Reinerová odešla za přáteli do „Kavárny nad Prahou“

  • 1
Několik desítek lidí se dnes přišlo do strašnického krematoria rozloučit se spisovatelkou Lenkou Reinerovou. Autorka, která se narodila za první světové války a jejíž životní osudy poznamenaly největší tragédie 20. století, před týdnem zemřela ve věku 92 let.

Obřadu se kromě příbuzných spisovatelky zúčastnili lidé z literárního i širšího kulturního pražského prostředí i členové pražské židovské obce. Na cestu do pomyslné Kavárny nad Prahou, o níž autorka psala ve svých knihách a kde se imaginárně scházela s již zesnulými slavnými obyvateli milovaného města, ji provázely věnce a květiny od českého i německého státu, Prahy i mnoha kulturních institucí.

Po dnešním obřadu bude popel Reinerové uložen dle jejího přání na Novém židovském hřbitově v Praze. Na něm je pochován třeba i Franz Kafka, který stejně jako Reinerová patřil k pražským židovským německy píšícím autorům. Lenka Reinerová byla poslední spisovatelkou z tohoto literárního okruhu.

Lenka Reinerová, která se narodila v Praze v roce 1916, prožila velké útrapy, jimiž trpělo i 20. století. Své blízké ztratila v koncentračních táborech, byla vězněna za druhé světové války i po ní. Dlouhá léta bojovala s těžkou nemocí, přesto z ní do pozdního věku vyzařoval obdivuhodný elán a životní optimismus.

Narodila se v židovské česko-německé rodině, pracovala jako novinářka, roku 1939 musela kvůli svému původu a politickému přesvědčení uprchnout do Francie, poté přes Maroko emigrovala do Mexika. Po válce se vrátila do Evropy, žila v Bělehradě a od roku 1948 v Praze. Po návratu z exilu byla na začátku 50. let 15 měsíců vězněna.

Také po roce 1968, kdy se veřejně angažovala, nesměla své práce publikovat a živila se jako překladatelka. Ve východním Německu vycházely její prózy od 80. let, k českým čtenářům se dostaly až v 90. letech, kdy je začalo vydávat nakladatelství Labyrint.

V roce 1999 obdržela jako první nositelka literární ocenění Schillerův prsten za zásluhy o německý jazyk a literaturu. V roce 2001 jí tehdejší prezident Václav Havel udělil medaili Za zásluhy. V roce 2004 se podílela na založení Pražského literárního domu autorů německého jazyka. U příležitosti výročí osvobození koncentračního tábora Osvětim byl letos 25. ledna přednesen její pamětní projev za oběti nacismu v Německém spolkovém sněmu.

"Paní Reinerová se zasazovala během celého svého života neúnavně o živé literární dění v německém jazyce v Praze. Pražský literární dům autorů německého jazyka byl projektem jejího srdce - její smrt je nám závazkem, abychom jej vedli k úspěchu," prohlásil po smrti Lenky Reinerové v Berlíně spolkový ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier.

,