Místopředseda ODS Petr Nečas odpovídá čtenářům iDNES.cz | foto: Lenka Nejezchlebová, iDNES.cz

Ministr Nečas: Nechápu hysterii kolem důchodů

  • 250
Od 1. července se lidem vyplatí marodit. Za první tři dny nemoci v tomto období dostanou 60 procent vyměřovacího základu. Od ledna opět nic. "V případě nemoci jsme navrhli standardní západoevropské opatření, o kterém tam nikdo nediskutuje," odpovídal čtenářům iDNES.cz ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas.

To, že nemocní nedostanou od prvního ledna opět žádné peníze, se řadě z nich nelíbí. Ministr Nečas tak dostával mnoho otázek právě tohoto charakteru. Na část z nich však z časových důvodů nestihl odpovědět.

Stát bude od ledna nemocenskou vyplácet až od patnáctého dne nemoci, předchozích deset pracovních dní hradí zaměstnavatel: sedm dní formou náhrady mzdy, první tři dny dostane zaměstnanec neplacené volno.
- čtěte více o změnách nemocenské

. Odpovědi Petra Nečase čtěte zde

Podle Nečase jsou první tři dny bez nároku na náhradu standardní. "Karenční lhůta je zavedena ve dvanácti z patnácti starých členských zemí EU. Přinesla jednoznačné výsledky," uvedl Nečas.

Počet prostonaných dnů klesl o 11 procent
"Počet ukončených pracovních neschopností klesl o 28 procent, počet prostonaných dnů o 11 procent, počet nemocí kratších čtrnácti dnů poklesl na polovinu," vypočítal Nečas.

Podle ministra se karenční lhůta vykompenzuje. "Na základě rozhodnutí Ústavního soudu snížíme v příštím roce odvody na nemocenské pojištění placené zaměstnancem jako kompenzaci za vedení třídenní karenční lhůty," uvedl.

Prioritou je absolutní zdraví horníků
Otázky čtenářů iDNES.cz směřovaly také k důchodové reformě, jejíž první fázi minulý týden schválili ve třetím čtení poslanci. Čeká už jen na podpis Senátu a prezidenta. Měla by začít platit v roce 2010.

Čtenářům se například nelíbilo, že horníci budou odcházet do důchodu v 65 letech. To ale ministr vyvrátil. "Žádný horník do důchodu v 65 letech nepůjde. Neumožní mu to takzvané expoziční doby, které stanovují maximální povolenou dobu pobytu v dole," uvedl.

"Naším cílem je vytvořit systém, kdy horník opouští práci v dole v mladším středním věku, s nepodlomeným zdravím a se schopností se rekvalifikovat na jinou profesi. Nechceme pokračovat v systému, kdy je 20letou či 25letou prací v dole devastováno zdraví horníků. Naší absolutní prioritou je ochrana zdraví horníků," uvedl.

Otázky směřovaly i k penzijnímu pojištění. "Nechápu hysterii, která se vyvinula. Chceme umožnit vyvedení části prostředků důchodového pojištění do fondového systému, ale nesmí to prohloubit deficitní tendence veřejných financí," uvedl na protesty proti penzijní reformě Petr Nečas.

Milion stávkujících je úsměvný
Důchodová reforma tak mezi lidmi vyvolává řadu protestů. Zatím největším byla stávka odborářů, která se uskutečnila 24. června. Co na tuto stávku říká ministr Nečas?

Odbory tvrdí, že stávky se účastnil milion lidí. "Toto číslo, včetně sympatizantů, je jen úsměvné. Mimochodem, odborová centrála zveřejnila tento údaj již v předvečer stávky, to je v pondělí. To o jeho důvěryhodnosti vypovídá vše," uvedl.