Na určitou skupinu řidičů neplatí nic. Řada měst eviduje řidiče, kteří bez ohledu na hrozbu vysokých trestů jezdí dál. Ilustrační foto. | foto: MF DNES

Bodový systém ani po dvou letech nefunguje, mrtvých také neubývá

  • 544
Zítra uplynou přesně dva roky, kdy si Češi začali zvykat na bodový systém a přísné tresty za dopravní přestupky. Ukazuje se, že nová pravidla nefungují tak, jak by měla. Mrtvých na silnici neubývá. A Evropská unie Česku vzkázala, že propáslo šanci.

Závěr z její rady pro bezpečnost v dopravě zní jasně: Česko mohlo na tom být díky bodovému systému mnohem lépe.

Unie v hodnocení vycházela z údajů za druhé pololetí roku 2006, kdy už systém fungoval. Během této doby výrazně ubylo nehod a hlavně mrtvých.

"Jenže v roce 2007 přišel výrazný zlom a mrtvých začalo znovu přibývat. Rada má důvod nás za to kritizovat," řekl dopravní specialista Jaroslav Hořín.

Výsledky "novinky" jsou rozporuplné. Na jednu stranu statistiky dokazují, že až 85 procent řidičů, kteří někdy dostali nějaký bod, se začne chovat za volantem slušně. Jiná čísla tak optimistická nejsou. Na silnicích umírá stále mnoho lidí.

Od začátku letošního ledna do 25. června jich bylo 426. Půlrok předtím, než začal platit bodový systém, bylo mrtvých jen o sedm víc.

Na určitou skupinu řidičů neplatí nic. Řada měst eviduje řidiče, kteří bez ohledu na hrozbu vysokých trestů jezdí dál. Přestože dávno ztratili řidičák. Jeden z pražských řidičů od července 2006, kdy bodový systém začal platit, nasbíral už 62 bodů. Za porušování povolené rychlosti, opakovanou jízdu na červenou nebo telefonování během řízení.

Šéf dopravní policie Martin Červíček přesto míní, že bodový systém situaci na silnicích zlepšit pomohl. "Na chování řidičů stále body mají vliv," říká Martin Červíček.

Na kontroly s vrtulníkem
Situace se nemění ani v posledních měsících. Lidé umírají především během víkendů, a policie proto posílá k silnicím mnohem víc hlídek. Navíc začíná používat i dříve nevídané způsoby kontrol. MF DNES se v pátek zúčastnila letu vrtulníkem, s nímž policisté monitorovali dopravu na dálnici mezi Prahou a Brnem.  

Na letošní léto policisté chystají víc kontrol než v minulosti. Zároveň chtějí společně s ministerstvem dopravy pravidelně během července a srpna zveřejňovat okolnosti těch nejhorších nehod. Věří, že to řidiče odradí od riskování za volantem.

"Zaměříme se především na nepřiměřenou rychlost, nesprávné předjíždění nebo nedání přednosti v jízdě. Prostě na nejhorší přestupky v dopravě," dodal šéf dopravní policie Martin Červíček.

Čekání na změnu
Bodový systém během uplynulých dvou let prošel už mírnou úpravou. Loni v srpnu z tabulky bodovaných přestupků zmizelo vjíždění do obytné nebo pěší zóny. Nyní se připravuje větší zásah do zákona. Bodovat už by se nemělo hned několik menších přestupků, například jízda se zhasnutými světly nebo zakázané parkování.

U jiných přestupků se naopak počítá s přísnějším postihem. Třeba za nepřipoutání během jízdy by měl řidič dostat podle návrhu tři trestné body. To je o bod víc než dnes.

"Pořád počítáme, že by změna měla platit od ledna příštího roku," řekl ministr dopravy Aleš Řebíček.

Bodový systém čeká změna i v jiné věci. Připravovaná úprava má zabránit výmluvám na "osobu blízkou", kvůli které uniká potrestání mnoho řidičů. Ministerstvo dopravy počítá s tím, že majitel auta dostane pokutu, pokud neřekne, kdo řídil jeho auto při spáchání přestupku. Sankci dostane za utajování údajů "důležitých pro bezpečnost".

Od července 2006 do konce letošního května se "vybodovalo" 9 059 lidí. Na rok přišli o povolení řídit. Pro některé to bylo ponaučení.

"Pro mě to bylo jako vzít slepému hůl. Opravdu jsem si to odtrpěl. Rok mě museli vozit zaměstnanci, manželka a dcera," řekl Tomáš Švejnoha z Bíliny, který přišel o doklady už v roce 2007.

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue