Ivan Langer předložil novelu zákona o policii. Ve čtvrtek prošla Sněmovnou | foto: Lukáš Bíba, iDNES.cz

Policie dostala větší pravomoci, pronikne do firem i na akce neonacistů

  • 146
Představte si situaci: policista na obchůzce získá informaci, že v zázemí blízkého nočního klubu jsou nedobrovolně drženy ženy nucené k prostituci. V současnosti nemá šanci toto podezření ihned ověřit. Zákon mu totiž nedovoluje vstoupit do soukromých prostor podniku. Může jen tam, kam má přístup zákazník.

To se od 1. ledna změní. Pokud senátoři schválí novelu zákona o policii, která ve čtvrtek prošla Sněmovnou, získají strážci pořádku mnohem větší pravomoci, než měli dosud. Ty jim pomohou rychleji pátrat po pohřešovaných osobách a odhalovat některé trestné činy.

Policisté budou moci například bez souhlasu majitele vstupovat do všech prostor nočních klubů, dílen, vrakovišť nebo autobazarů. "Je to klíčové zejména při pátrání po pohřešovaných osobách, po kradených věcech a odcizených autech," vysvětluje ministr vnitra Ivan Langer, který zákon předložil.

Policisté by se už neměli vymlouvat, že neukončili neonacistický koncert, protože nebyli uvnitř soukromého sálu, když se tam hajlovalo.

. Chyba: policistu má vyšetřovat kolega policista

Nové pravomoci pomohou policii i v boji proti nelegálnímu zaměstnávání. "Pokud budeme mít informace, že v soukromé dílně jsou osoby, které jsou zneužívané k práci, můžeme tam vniknout," říká mluvčí policejního prezidia David Kubalák.

Policie bude moci nově vejít bez souhlasu majitele i do domu nebo bytu, když bude mít podezření, že je tam ohrožena bezpečnost obyvatel nebo veřejného pořádku. Mohou to udělat, i pokud jsou přesvědčeni, že se tam skrývá pronásledovaná osoba, nachází se mrtvola nebo týrané zvíře.

Mobil zůstane hluchý
Pravomoci policie se rozšíří i o možnost vypnout mobilní sítě v případě bezpečnostní hrozby, která by mohla způsobit větší škodu než pět milionů. "Potřebujeme mít právo přerušit telekomunikační spojení, kdyby tím chtěl někdo třeba spustit nástražný výbušný systém," říká policejní prezident Oldřich Martinů.

"Bezpečnostní složky státu nemohou nečinně přihlížet riziku terorismu. Musíme být připraveni na fakt, že může zasáhnout Česko," souhlasí ministr Langer. Upozorňuje ale, že vypnutí sítí musí předcházet detailní informace o konkrétní hrozbě.

Strážci pořádku budou mít navíc při pátrání po pohřešovaných osobách přístup k údajům o telefonátech, o použití platebních karet nebo o poskytnutí lékařské péče.

"Ztratí se třeba důchodce trpící cukrovkou. Policie bude moci nyní zjistit, kde se nachází jeho mobilní telefon, zda a případně kde použil naposledy platební kartu a zda někde nevyhledal lékařské ošetření. Tím se nepochybně zrychlí pátrání, při němž často rozhoduje každá minuta," soudí Langer.

Upozorňuje přitom, že policisté nebudou mít přístup k lékařské dokumentaci pohřešovaného nebo k informacím z jeho bankovního konta.

Nový zákon umožní hlídkám také používat elektrické paralyzéry. Použití takzvaného taseru přitom OSN označila za formu mučení. Sněmovna oproti ministrovu návrhu možnost použití paralyzéru zpřísnila.

Policista by s ním mohl zasáhnout pouze v případě, že jiné prostředky – chvaty či obušek – nepomohou.

Opozici se podařilo do novely protlačit řadu pozměňovacích návrhů. I proto panuje u zvýšení pravomocí policie relativní shoda. "Třeba vstup do podniků má smysl, byť já bych ho ještě upravil tak, aby nebyl zneužíván ve vztahu k podnikatelům," říká Jeroným Tejc z ČSSD.

Langer je přesvědčen, že zneužití nových pravomocí nehrozí.

Reforma má také policii ulehčit od některých povinností, které přímo nesouvisí se zajišťováním pořádku. Například by již neměla doručovat úřední písemnosti.

Ministr Langer prosadil i kontroverzní paragraf, podle něhož už policisté nebudou muset zajišťovat dohled na velkých sportovních akcích, třeba na fotbalových utkáních.

Postarat by se o něj měli napříště jen pořadatelé. Policie by vstoupila na stadion a zasáhla až v případě, kdy by organizátoři situaci nezvládli a bylo by ohroženo zdraví či životy účastníků akce.

Fotbalové kluby i svaz varují, že se tím sníží bezpečnost na stadionech.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue