Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Milan Štěch zdraví demonstranty na Palachově náměstí. (26.11.2005) | foto: Dalibor Puchta, iDNES.cz

Stávka určitě zhorší názor lidí na vládu, míní šéf odborářů Štěch

  • 309
"Nebyla to politická stávka. Kdo si to myslí, musí být pěkný blb," reagoval odborářský boss Jaroslav Zavadil na výtku, která se snáší na odbory za úterní stávku. Šéf odborových svazů a senátor za ČSSD Milan Štěch tvrdí, že o politiku jim nejde, druhým dechem ale připouští, že "i odboráři jsou voliči, které partaje potřebují".

Nebyla vaše úterní stávka spíše fiaskem? Čeho konkrétního jste dosáhli?
Stávka byla velice úspěšná. Jejím hlavním cílem bylo, aby vláda přehodnotila některé části reforem, zejména rušení daňové progrese a zvyšování inflace.

Po jednohodinové stávce ale žádný konkrétní příslib vlády nemáte.
To nemáme. Ale pokud nějaký výsledek nepřijde, tak to nemusí být poslední akce. Stávka ale určitě zhorší názor občanů na jednání této vlády. To se jí bude vracet jako bumerang.

Tvrdíte, že stávka nebyla politická. Ale stávka nebyla zaměřená například proti propouštění z konkrétních podniků, ale proti vládním reformám. Myslíte si, že je správné proti vládním reformám stávkovat? K čemu jsou tady potom volby, ve kterých se to dá vyjádřit?
Rozhodně to není o tom, že by lidé měli právo jednou za čtyři roky vyjádřit svůj názor a jinak nic. V zemích, v nichž má demokracie hlubší kořeny než u nás, by se stávkovalo jen za každou dílčí část reformy několik dnů. Rozhodně se to nedělá kvůli politickým partajím a nejsme na nich závislí. Na druhou stranu je pravda, že partaje potřebují uspět, tedy potřebují voliče, a odboráři jsou také voliči.

Vláda ale dostala od voličů mandát a voličů je přece jen mnohonásobně víc než těch, co stávkovali.
S tím nemohu souhlasit. Pokud vláda získá mandát, ještě to neznamená, že může dělat všechno, co ji napadne, a že občané musí držet hubu a krok. Navíc vláda až tak silný mandát nedostala, má svých původních sto hlasů.

Proč mají být vaší stávkou postiženi i lidé, kteří se stávkou nesouhlasí?
Nám bylo dokonce vyčítáno, že jsme v některých případech ve stávce postupovali příliš mírně. Pokud jsme někomu něco způsobili, pak se za to omlouváme, ale patří to k demokracii.

Proč nazýváte zaměstnance, kteří se ke stávce nepřipojili, pejorativně stávkokazi?
Říkal to kolega Čechák z federace strojvůdců a oni to stávkokazi skutečně jsou. Pokud se například některý strojvedoucí ke stávce připojil a odmítl vyjet z nádraží a oni přivedli jiného, tak to je typický příklad stávkokaze. Tento termín byl tedy použit tam, kde vedení takto postupovalo, a na ty, kteří se takovému jednání propůjčili.

Jste senátor a zároveň odborový předák. Kolik berete jako odborový předseda?
Čistého mám 23 tisíc měsíčně.

Se senátorským platem jste si ale rovnou daní Topolánkovy vlády pomohl.
Já jsem to ale veřejně odmítl a budu proti tomu stávkovat dál. V odborových svazech jsem měl mít daleko vyšší plat, ale vzdal jsem se ho a místo toho dávám měsíčně patnáct tisíc na dobročinné účely ve svém senátním volebním obvodě. Považuji to za slušnost. Můžete se podívat, kolik jiných senátorů dělá to, co já.

Kandidujete v podzimních senátních volbách. Působí to dojmem, že jste si trochu zahájil volební kampaň. Kolik hlasů myslíte, že vám vynese organizace stávky?
Žádný. Jestli mě lidé budou chtít volit, tak proto, co pro svůj obvod dělám.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video