Premiér Topolánek soudí, že stávka je politicky motivovaná. Odpovědná vláda podle něj musí brát v potaz demografický vývoj a reformovat. | foto: Michal Sváček, MAFRA

Političtí protivníci zůstávají před stávkou na svých pozicích

  • 642
Žádné zásadní nové prohlášení politiků ohledně stávky odborů se do jejího předvečera neobjevilo. Zatímco vládní ODS jako největší zastánce reforem spojuje stávku s politickým nátlakem levice, opozice zůstala u tvrzení, že původcem stávky je výhradně politika vlády.

"Právo na stávku je v České republice zaručeno ústavou. Nicméně stávka, která proběhne zítra, je stávkou výsostně politickou," řekl na tiskové konferenci premiér Mirek Topolánek.

Stávka podle něj přichází ve chvíli, kdy reálné mzdy vzrostly o 3,8 %, a pouze poškodí zaměstnavatele a v důsledku toho i samotné zaměstnance. "Demografický vývoj musí odpovědnou vládu vést k provedení penzijní a zdravotní reformy. České zaměstnance neohrožují reformy, ale nedostatek reforem," uzavřel premiér.

Že je stávka politicky motivovaná, soudí i ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas. "To, že jejím hlavním důvodem jsou politické požadavky, svědčí o úzkém sepětí odborů se sociální demokracií," řekl ministr iDNES.cz.

Nečas se odvolal na judikát Nejvyššího soudu, podle kterého "je smyslem stávky poškodit zaměstnavatele, aby (zaměstnanci) dosáhli svých požadavků". "Oni stávkují proti vládě a poškozují přitom zaměstnavatele, to je paradox," říká ministr.

. Zítřejší stávka zavře továrny i ordinace

nepojedou vlaky ani tramvaje

Stávka není opodstatněná ani podle pražského primátora a místopředsedy strany Pavla Béma. "Reálné mzdy rostou, nezaměstnanost klesá. Vydírání Pražanů hrozbou stávky je pro mě nepřijatelné. Stávka je politickým manifestem opozice a odborové organizace jsou pro tento účel zneužity," řekl Bém MF DNES.

Sobectví a spěch, hodnotí reformy opozice. A píše letáky
Opoziční ČSSD už před třemi dny poukázala na to, že v roce 2003 odbory demonstrovaly proti vládě vedené právě sociální demokracií a o dva roky později naopak vládní návrhy podpořily. "Je zřejmé, že odbory se rozhodují podle povahy věci," uvedl ve zprávě na webu ČSSD šéf strany Jiří Paroubek.

"Pod blyštivými hesly reforem je jen sobecký zájem malých privilegovaných skupin. Lidi probudil zejména horečnatý spěch, se kterým se ODS natahuje po zbylém veřejném majetku a chystá dělat nevratné kroky," soudí dále Paroubek.

Další ostří kritici reforem, komunisté, proti krokům vlády bojují vlastními letáky. Na tom protireformním mají v bodech vypsané, co by dělali jinak než vláda.

"Udělali bychom personální audit na ministerstvech, kde se dnes duplikuje část věcí, které řeší samospráva. Je také potřeba více podporovat zaměstnanost - například ve školství máme systém, který s prominutím vytváří spíše nezaměstnané, chybí nám i zkušení řidiči kamionů. Chyba je ve státních cílových programech," nastiňuje Filip.

Proti korupci má zase pomoci zákon o majetkových přiznáních. Komunisté ho Sněmovně předložili 6. června. Je to už pátý takový návrh od roku 1989.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video