Samsung jde na Symbian od lesa - detailní pohled na model L870 (VIDEO)

  • 6
Nejen Nokia produkuje symbianové telefony s operačním systémem S60. Velmi aktivní je na tomto poli v poslední době Samsung. Jeho poslední novinkou je vysouvací model L870, který by měl splnit nároky středně náročných zákazníků. Telefon jsme měli možnost krátce vyzkoušet a zde jsou naše první dojmy z něj.

Před nedávnem nás pobavila tisková zpráva Nokie, ve které představovala nový mobil L870. Ovšemže ne z vlastní líhně, ale od Samsungu, což se báječně vyjímalo v titulku tiskové zprávy.

Communic Asia 2008

Samotný Samsung se s telefonem pochlubil až tento týden na veletrhu CommunicAsia, který se konal v Singapuru. Zde jsme také měli možnost telefon krátce vyzkoušet.

Samsung L870 Samsung L870 Samsung L870

Samsung L870 je vysouvací mobil vcelku kompaktních rozměrů, je o trochu větší než top model Soul, který se již na našem trhu prodává. Výhodou je téměř celý kovový kryt a bytelné zpracování, dle našeho úsudku lepší, než je tomu právě u modelu U900 Soul, kde trochu povrzávají plasty. Naopak se nám u novinky příliš nelíbila titěrná tlačítka na funkční části klávesnice pod displejem. Zbytek klávesnice je ale už bez výhrad.

Samsung L870 Samsung L870 Samsung L870

Když vezmeme v potaz jen hlavní menu telefonu, máme před sebou sice trochu jinak graficky provedené prostředí než u Nokií, ale odpovídající běžnému standardu symbianových telefonů. Samsung šetří na barvě pozadí a až na pestré ikonky patří jeho menu k nejpřehlednějším.

Samsung L870 Samsung L870 Samsung L870

Jenže model L870 má ještě jedno nadstavbové menu, které při běžné práci téměř eliminuje nutnost navštěvovat menu hlavní. Toto nadstavbové menu si dovolíme přirovnat k widgetům, se kterými přišly modely F480 a Omnia. Jenže oba tyto telefony mají dotykový displej, a tak se u nich s widgety pracuje trochu jinak než na modelu L870, který má jen obvyklou klávesnici. Omnia i F490 umožňují rychlý přesun widgetů v rámci vertikálního menu a snadným vysunutím na zbytek plochy displeje se vybraná položka aktivuje a může se s ní ihned pracovat.

Samsung L870 Samsung L870 Samsung L870

U Samsungu L870 se toto provádí přes klávesnici a místo vysunutí položky se aktivuje její menu, kterým je opět nutné listovat nebo vybranou volbu potvrdit. Jestliže tento způsob připomíná ony widgety, můžeme jej považovat i za náhradu horizontálních položek u symbianových Nokií na aktivním displeji. Jenže u Samsungu L870 je takto k dispozici víc funkcí a téměř se tímto způsobem dá eliminovat používání hlavního menu.

Samsung L870 Samsung L870 Samsung L870

Toto nadstavbové menu, které nahrazuje aktivní obrazovku u Nokií, nás překvapilo extrémní strohostí zobrazení. Pro práci je to ale docela praktické, animace ani žádné obrázky neruší. Další velkou předností telefonu je jeho rychlost. Ač jsme zkoušeli poměrně raný prototyp, byly reakce telefonu přímo bleskové. Opravdu škoda jen malých kláves pod displejem.

Samsung L870 Samsung L870 Samsung L870

Samsung L870 by se podle zástupců firmy měl začít prodávat od srpna, nejpozději od září po celém světě. Cena v Singapuru by neměla překročit v přepočtu hranici 8 500 korun, a jelikož jsou místní ceny mobilů téměř stejné s těmi u nás, můžeme podobnou cenovku očekávat u tohoto telefonu i na našem trhu. Jestli jej tedy české zastoupení Samsungu na náš trh uvede.

Communic Asia 2008