Nový vzhled by ústřední autobusové nádraží na Florenci mělo mít už za jeden rok. Náklady dosáhnou 80 milionů korun.

Nový vzhled by ústřední autobusové nádraží na Florenci mělo mít už za jeden rok. Náklady dosáhnou 80 milionů korun. | foto: ČSAD Praha Holding

Autobusové nádraží Florenc se oblékne do moderního, podívejte se

  • 33
Nekoukat napravo nalevo, nikde se nezastavovat, na nic nesahat, jen rychle nasednout a odjet. Na hlavním autobusovém nádraží na Florenci se nikomu nechce trávit více času, než je nezbytně nutné. Už za rok ale má být všechno - nebo aspoň to nejhorší - minulostí, slíbila firma ČSAD Praha holding.

Hlavní autobusové nádraží je dnes špinavé, oprýskané, zatuchlé a rekonstrukci potřebuje jako sůl. Přislíbila ji společnost ČSAD Praha holding, která nádraží spravuje.

"Letos v září zahájíme výstavbu nové odbavovací haly. Pro cestující bude otevřena na konci prvního pololetí příštího roku," zavázal se generální ředitel společnosti Pavel Vráblík.

Poblíž výstupu metra by měl za devět nebo deset měsíců vyrůst nový jednopodlažní terminál o rozloze 1 096 metrů čtverečních, ve kterém zákazníci najdou sociální zařízení, obchody, bankomat, úschovnu zavazadel, občerstvení i informace o dopravním spojení.

Vizualizace nového vzhledu autobusového nádraží na Florenci

"Náklady na stavbu odhadujeme ve výši 50 milionů korun, dalších 10 až 20 milionů spolknou související práce," spočetl Vráblík, na kolik peněz klimatizovaný terminál vyjde.

Dvacet obchodů, kde koupíte svačinu i zubní pastu
Každoročně vyjede z Florence 200 tisíc autobusů, které na cesty vyvezou kolem 7 milionů cestujících.

I proto není možné nádraží kvůli stavbě nové haly jen tak zavřít a lidi i spoje vyhnat někam na periferii. "Všechno se bude dělat za plného provozu. Snad budou mít cestující pochopení," zadoufal ředitel divize dopravy společnosti Jiří Roubíček.

Vizualizace nového vzhledu autobusového nádraží na Florenci

Pokud budou lidé trpěliví, dočkají se kolem prázdnin 2009 terminálu od architektů z brněnského ateliéru Hrůša a spol. A v něm dvaceti prodejen na ploše 434 metrů čtverečních.

"Budou tu například dvě rychlá občerstvení i obchody, ve kterých si lidé koupí základní potraviny, noviny a časopisy i některé druhy drogistického zboží," popsal Vráblík.

Vizualizace nového vzhledu autobusového nádraží na Florenci

Výstavba odbavovací haly, kterou bude hlídat také kamerový systém, je teprve první krůček, který nakonec z Florence udělá místo pro lidi. Stánky zmizí, stará hala zatím zůstane.

"V budově plánujeme zázemí, zůstanou tu i pokladny. Za deset patnáct let by mělo být hotové celé nádraží včetně nových obchodů či hotelu," dodal Roubíček. Nejdřív však musí padnout definitivní rozhodnutí, co s blízkým Masarykovým nádražím.

. 60 let, 12 milionů spojů a 375 milionů cestujících

Za šest desítek let provozu ústředním autobusovým nádražím projelo po dláždění 12 milionů autobusů, do nichž nastoupilo přibližně 375 milionů cestujících. Zprůměrováno: ročně 200 tisíc linek a 6,25 milionu lidí.
"Jenom pro srovnání, je to téměř stejný počet jako dnes, kdy jich tu máme osmadvacet,“ připomíná Jiří Roubíček, ředitel divize dopravy společnosti ČSAD Praha holding, která nádraží spravuje.

Když nádraží 17. června 1948 otvírali, byla to velká sláva. Bylo téměř celé zastřešené a autobusy tu vyjížděly z pětadvaceti stanovišť.

Nejprve dirigovali autokary po nádraží výpravčí z dřevěné budky, po roce dostalo nádraží "výpravní“ budovu - v ní byla čekárna, pokladna, restaurace, odpočívárna pro řidiče i záchodky.

"Uprostřed nádraží byl malý park. V této podobě fungovalo autobusové nádraží až do počátku 70. let, kdy bylo přestavěno v důsledku výstavby metra,“ píše v brožuře Autobusové nádraží Praha-Florenc 1948-2008 Zdeněk Liška.

Mezi lety 1970 a 1973 přibyly na rozrůstajícím se nádraží přechodové lávky a od té doby vypadá Florenc vlastně stejně.

Měnily se jen typy autobusů, které tu od rána do noci rachotí, po roce 1989 přibylo špíny a bezdomovců či alkoholiků, již si tu krátili chvíli u stánků.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video