Nicolas Sarkozy a Mirek Topolánek (vpravo) se museli během tiskové konference ukrýt pod deštníky. | foto: ČTK

Sarkozy v Praze varoval před panikou i zlehčováním irského odmítnutí

  • 47
Český premiér Mirek Topolánek jednal v Praze s francouzským prezidentem Nicolasem Sarkozym. Hlavním tématem se staly potíže s ratifikací Lisabonské smlouvy. Sarkozy si myslí, že je po irském "ne" potřeba vzít si čas na diskuse, ale reforma EU se nesmí zastavit.

Francouzský prezident po propadu smlouvy v irském referendu především vyzýval k diskusi a varoval před přehnanou dramatizací situace.

"Irské odmítnutí musíme brát s klidem. Nesmíme ho dramatizovat, ale ani snižovat," prohlásil na tiskové konferenci před Kramářovou vilou.

Najít řešení prý bude chtít čas. K prvnímu pokusu dojde na jednání Evropské rady, které proběhne ve čtvrtek a v pátek. "Dejme evropským politikům čas, aby řešení našli," souhlasil Topolánek.

Přesto bylo patrné, že je to Sarkozy, komu na pokračování ratifikačního procesu skutečně záleží a chce ho posouvat dopředu. "Nechme si čas, ale neztrácejme ho," prohlásil.

Institucionální reforma je podle něj potřebná, bez ní se omezí jak efektivita, tak možnost rozšiřování EU. "Musíme být iniciativní, nesmíme odsoudit Evropu k nehybnosti," burcoval.

Premiér Topolánek byl o poznání skeptičtější. "Otázka je, zda je možné po irském ne v ratifikaci pokračovat," řekl.

V zásadě také zopakoval svůj dopolední výrok z konference premiérů zemí Visegradské čtyřky, kde řekl, že Česko se o pokračování ratifikace rozhodovat nemusí. Tento proces se totiž zastavil ve chvíli, kdy Senát dal smlouvu Ústavnímu soudu, aby posoudil její slučitelnost s českým právním řádem.

Oba politici spolu v rámci bilaterálního jednání podepsali smlouvu o strategickém partnerství a dvě další dohody o spolupráci na poli školství a výzkumu. Sarkozy prohlásil, že středoevropský region se znovu dostal do zorného pole Francie a je nyní její zahraničně-politickou prioritou.

Francie převezme v červenci půlroční předsednictví EU a po ní přijde na řadu Česká republika. Její situace se irským odmítnutím zkomplikovala. EU v době českého předsednictví nebude fungovat dle nového modelu, ale podle starší smlouvy z Nice. Češi jsou ale údajně na změnu připraveni.

Seznámení s Peacelandem
Francouzský prezident se na deštivé konferenci seznámil také s "občany" nového "státu" Peaceland, který založili aktivisté Greenpeace oponující výstavbě americké radarové základny na českém území.

"Zakladatelé Peacelandu dnes osobně předali prezidentu Francie, Nicolasi Sarkozymu, dopis s žádostí o uznání suverenity jejich země," napsali aktivisté v prohlášení.

Žádost o uznání adresovali i předsedům vlád okolních zemí. Existenci svého "státu" jsou prý ochotni bránit politickými a diplomatickými prostředky.

Krátká návštěva
Nicolas Sarkozy se v Česku zdržel jen několik hodin. Nesetkal se přitom se svým protějškem Václavem Klausem, který se zotavuje z operace kyčelního kloubu.

Český prezident zaslal Sarkozymu dopis, kterým reaguje na předešlé příchozí psaní. Vyjadřuje v něm lítost, že se minou, i důvěru v tradičně dobré vztahy mezi oběma zeměmi.

"I nadále platí mé pozvání pro Vás ke státní návštěvě České republiky a doufám, že Vás budu moci v Praze osobně přivítat. Poslední oficiální návštěva francouzského prezidenta v Praze se uskutečnila již v roce 1997, což je poměrně dlouhá doba," píše Klaus.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video