Požár se kvůli použitému textilu může velmi rychle rozšířit - Požár v interiéru | foto: Trevira GmbH

Hořící záclony zničí celý byt. Podívejte se na video!

Dobrá zpráva? Při požáru v bytě asi neuhoříte. Špatná? Při požáru snadno zemřete na otravu toxickými zplodinami. Za posledních pět let tak u nás zahynulo více než 350 osob, z toho kolem 80 procent na otravu. A obětí přibývá. I proto vstoupí od 1. července v platnost vyhláška o povinnosti používat bytový textil obsahující složky zpomalující hoření.
Odborníci se přimlouvají, aby si lidé pořizovali nové materiály i do bytů. Vyhláška totiž platí jen pro nové či nově zkolaudované ústavy zdravotní a sociální péče, ubytovací zařízení či shromažďovací prostory.

"První, co začne hořet, je textil. Proto hlavně do dětského pokoje nebo do bytů pro seniory doporučuji pořídit záclony a závěsy, ale i povlečení s přísadami zpomalujícími hoření. Totéž bych radila kuřákům, kteří kouří v posteli,“ radí RNDr. Věra Pidrová, odbornice na bytový textil.

Děti jsou nebezpečné svými nápady, starší lidé zase horším čichem. S věkem totiž ubývá čichový nerv, proto starší lidé ucítí zápach většinou až v okamžiku, kdy je pozdě. Čich se také tlumí ve spánku, proto podle statistik zemře při požárech téměř 70 procent lidí v nočních hodinách. Kombinace staršího kuřáka a nočních hodin bývá proto hodně nebezpečná.

"Třeba při hoření akrylu vzniká jedovatý plyn typu fosgenu. Když se jej člověk nadýchá, není už schopen odejít z místnosti a zachránit se,“ varuje Vladimír Štork z Textilního zkušebního ústavu v Brně. Akryl je přitom velmi měkký a příjemný na dotyk a snadno se udržuje, proto se na bytový textil často používal.

Když textil nehoří
Pokud jsou záclony nebo závěsy vyrobeny z materiálu obsahujícího látky zpomalující hoření, od plamene svíčky nevzplanou, vlákna se v místech kontaktu jen pomalu roztaví a během chvilky oheň uhasne. Podobně dopadne postel či pohovka, na kterou kuřákovi upadne cigareta. Nejenže se nerozhoří plameny, ale ani se z nich nezačne uvolňovat některá z nebezpečných zplodin - kysličník uhelnatý či uhličitý, kyanovodík, fosgen, kyselina chlorovodíková či chlór. Ochrana vydrží po celou dobu životnosti textilie, praní ani stárnutí materiálů na její účinnost nemají vliv.

"Dostatečnou ochranu dokáže nabídnout i malé množství organofosforečných látek, které zpomalují hoření. Tato jejich schopnost tkví v molekulárním řetězci. Chránit tak lze záclony, závěsy, matrace, ložní prádlo, přikrývky i další výrobky,“ vysvětluje Hana Topiarzová z firmy Trevira GmbH, která si nechala patentovat materiál Trevira CS (C jako comfort, S jako safety - bezpečí). Dnes je součástí už více než 100 druhů vláken a přízí, které používá i řada tuzemských výrobců a bytových sdudií (Altex, Dekora Jeníček, Hedva, Heimtex studio, Microtex, Orsei, JKT interiery Ostrava, Studio JKT Praha, JKT studio Vyškov/Brno, Vlanad interiery a další).

Rozdíl v ceně "nehořlavých“ záclon či závěsů není podle Hany Topiarzové až tak výrazný, u jednoduchých hladkých materiálů se navýšení pohybuje kolem 20 procent. "Určitě je příjemné také to, že textilní materiály s touto ochranou jsou antialergenní  a lze je recyklovat. Není nutná ani dodatečná nehořlavá úprava zatěžující životní prostředí. I při vystavení extrémnímu působení světla zůstává na rozdíl od přírodních zachována pevnost vláken," tvrdí Hana Topiarzová.

Výmluvy se nevyplácejí
Požáry v domácnostech - hasiči jich likvidují každý den v průměru sedm - zničí denně majetek téměř za 800 tisíc korun, za posledních pět let se škody vyšplhaly na 1,4 miliardy korun.

"Denně je při nich zraněn alespoň jeden člověk, průměrně jednou za pět dní někdo zemře,“ říká ve své zprávě Petr Kopáček, tiskový mluvčí ministerstva vnitra - generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru České republiky.

Nová vyhláška "O technických podmínkách požární ochrany staveb“ (zákon 23/2008 sb.) proto nařizuje vybavit nové bytové domy, rodinné domy, ale i stavby pro rodinnou rekreaci zařízením autonomní detekce a signalizace, tedy tzv. hlásiči kouře. (Vyhlášku si můžete přečíst na stránkách ministerstva vnitra: www.mvcr.cz).
"Vyhláška sice kopíruje požadavky Evropské unie, byla však vytvořena na naše specifické podmínky,“ hodnotí ji Vladimír Štork.