Mezi zakázanými místy nechybí například Národní třída, kde se scházejí opilí bezdomovci, Tylovo nebo Karlovo náměstí v Praze 2. | foto: Profimedia.cz

Praha chystá zákaz popíjení na vybraných místech

  • 61
Koupit si lahev vína, sednout si s přáteli na Kampu a povídat si bude od 7. července problematické. Rada hlavního města totiž v úterý schválila vyhlášku, která zakazuje pít alkoholické nápoje na vybraných veřejných prostranstvích. A právě na Kampě bude platit prohibice.

Vyhlášku ještě musí 19. června na svém zasedání schválit zastupitelstvo hlavního města. "Pražané si stěžují, že je opilci obtěžují. Jediný způsob, jak to vyřešit, je vyhláška. Oslovil jsem starosty a nesetkal se s negativním ohlasem, naopak jsem musel brzdit iniciativu některých radnic," uvedl náměstek primátora Rudolf Blažek (ODS), který vyhlášku radním předložil.

Město si od zavedení zákazu slibuje zejména to, že se na ulicích a veřejných prostranstvích nebudou povalovat opilí lidé. Vyhláška pak vyjmenovává konkrétní místa, kde se nebude smět popíjet.

. DOKUMENT

Seznam míst v Praze, kde by se nesměl pít alkohol

Odborníci: město zametá problém pod koberec
Nové nařízení města však už teď vyvolává rozporuplné reakce. "Tato vyhláška problém vůbec neřeší, pití akorát nebude tolik vidět. Lidově řečeno se bordel akorát zamete pod koberec. Když bude chtít někdo pít, dá si pozor, aby nebyl vidět, a to je asi jediný cíl – aby pití nebylo vidět," řekl Miloš z Kanceláře všeobecných služeb Anonymních alkoholiků Komunitního centra Matky Terezy na Jižním Městě, který sám měl s alkoholem problémy.

Jednotní mezi sebou nejsou však ani politici. "Budeme tak eliminovat opilé bezdomovce? Přece by bylo naivní domnívat se, že tito lidé zmizí. Buď se přesunou o kousek dále, nebo se opijí u stánku, kde je konzumace povolená, a opět zaujmou své místo před obchodním centrem nebo metrem," uvedla náměstkyně primátora Markéta Reedová (SNK ED).

Počet míst, kde se nesmí pít, se nebude rozšiřovat
Místa, kde si lidé nebudou smět otevřít pivo, jsou rozdělena do několika skupin. "Patří mezi ně stanice metra, školy a školská zařízení a jejich okolí, zdravotnická zařízení, hřiště a pískoviště, tramvajové a autobusové zastávky," vyjmenoval zakázané oblasti první náměstek primátora Rudolf Blažek.

Jednotlivá místa však nebudou s výjimkou parků nijak označena a lidé budou muset vědět, kde smí, nebo nesmí pít. "V případě parků je to jednoduché, radnice nařízení zařadí do návštěvního řádu," řekl Blažek.

Mezi "zakázanými" místy nechybí například Národní třída, kde se scházejí opilí bezdomovci, Tylovo nebo Karlovo náměstí v Praze 2. Naopak zařazena do vyhlášky nejsou jednotlivá nábřeží nebo Mariánské náměstí, kde stojí budova magistrátu hlavního města.

Pražané se však nemusí obávat, že by se seznam ulic, kde bude vládnout prohibice, každoročně rozšiřoval. "Jde o to, aby strážníci měli nástroj, jak opilce z ulic dostat. Na celém území zákaz platit nebude," dodal Blažek.

. Místa a akce, na něž se zákaz nevztahuje

(1) Zákaz se nevztahuje
a) na prostory restauračních zahrádek,
b) na prostory u stánků s občerstvením v tržnicích, tržištích, tržních místech a trzích, kde je povolen prodej alkoholických nápojů zvláštním předpisem.

(2) Zákaz se rovněž nevztahuje na prostor, ve kterém se koná akce pořádaná, spolupořádaná nebo povolená Hlavním městem Prahou nebo městskou částí, na jejímž území se akce koná. Těmito akcemi zejména jsou vinobraní, posvícení, silvestrovské a novoroční oslavy.

Tato vyhláška nabývá účinnosti dnem 7. července 2008


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue