Šéf ČSSD nabízí vládě dočasné zastavení palby, má pro to čtyři podmínky. | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Paroubek nabídl vládě příměří, zároveň vyzval k hlasování o důvěře

  • 760
Šéf opoziční ČSSD Jiří Paroubek nabídl vládě příměří po dobu předsednictví Česka v Evropské unii. Stanovil pro to čtyři podmínky, které by kabinet musel splnit. Jedním dechem ale vyzval premiéra Mirka Topolánka, aby vláda požádala Sněmovnu o důvěru.

Paroubek podmínky příměří vyjmenoval přímo na tiskové konferenci s tím, že není nutné, aby kontaktoval přímo premiéra Mirka Topolánka. "Zeptejte se ho, co na to říká," vybídl novináře.

První podmínkou sociální demokracie je urychlené schválení Lisabonské smlouvy. Tu chce ODS nechat přezkoumat u Ústavního soudu. Objevily se také úvahy, že by souhlas se smlouvou mohla vyměnit za to, že opozice zvedne ruku pro radar.

"Máme 71 podpisů proti radaru"
Jenže šéf sociálních demokratů dnes sebevědomě oznámil, že má k dispozici hlasy všech 71 poslanců, kteří se zavázali hlasovat proti radaru. Tedy i včetně případných "odpadlíků", kteří se dosud k radaru vyjadřovali smířlivěji.

Pro koalici jsou přitom hlasy opozičních "odpadlíků" při hlasování o radaru důležité. Ani případné zvednuté ruce poslanců Miloše Melčáka a Michala Pohanky by nestačily, pokud by se vládě nepodařilo přesvědčit zelené poslankyně Věru Jakubkovou a Olgu Zubovou. Značné výhrady má i ministr školství Ondřej Liška.

Právě radar je dalším bodem, který šéf sociálních demokratů zmínil. Kvůli příměří by vláda po dobu předsednictví musela přerušit schvalování smluv a jednání o základně v parlamentu. ČSSD také chce, aby s ní vláda řešila priority českého předsednictví, a požaduje zákonem stvrzený zákaz privatizace zdravotnických zařízení.

Premiér Mirek Topolánek nabídku předáka opozice odmítl. "Je to vykalkulovaná nabídka plná všelijakých podmínek. V tuto chvíli nevede k jednacímu stolu," uvedl.


. NABÍZÍME PŘÍMĚŘÍ. POKUD...

1. Rychle schválíte Lisabonskou smlouvu.

2. Pozastavíte jednání o radaru.

3. Budete s námi řešit priority českého předsednictví EU.

4. Zákonem zakážete privatizaci zdravotnických zařízení.

Předseda ČSSD Jiří Paroubek dosud odmítal vytvoření jakékoliv formy velké koalice či opoziční smlouvy. Nynější - podle jeho slov - "nabídku tolerance jakékoliv vládě, která tu vznikne", ale za variantu opoziční smlouvy nepovažuje.

Česká republika bude předsedat Evropské unii v první polovině roku 2009.

Kromě čtveřice hlavních podmínek také Paroubek připomněl silný nesouhlas ČSSD s vládním plánem na personální změny v dolní komoře parlamentu. Kabinet chce zřídit roli šestého místopředsedy, která by patrně připadla zeleným, a získat převahu ve sněmovních výborech.

Zavedení šestého místopředsedy už dnes padlo kvůli odporu poslankyň Věry Jakubkové a Olgy Zubové ze Strany zelených. - více o ustoupení postoje zelených Jakubkové a Zubové čtěte zde

ČSSD vyzývá k příměří, ale také ke hlasování o důvěře
Předseda sociálních demokratů ovšem dnes nenabídl jen příměří, ale také vyzval vládu, aby si svou většinu ve Sněmovně otestovala hlasováním o důvěře. "Situace je krizová a není vůbec jasné, zda má vláda ve Sněmovně ještě většinu, komentoval Paroubek několik posledních hlasování, v nichž vládní koalice kvůli odbojným poslancům neuspěla.

Zopakoval, že koalice je nelegitimní kvůli Kubiceho zprávě a hlasům poslanců Melčáka a Pohanky, kteří odpadli od ČSSD.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video