Chytit si svou první vlnu - a zažít okamžik, na který nezapomenete

Surfing – praotec board sportů

Primitivní v tom jednoduchém geniálním slova smyslu surfing byl a je i dnes. Jen ty, tvoje prkno a oceán, nic víc a nic míň. Surfing je jedním z nejstarších sportů na světě, pomineme-li hod oštěpem.

VE ČTVRTEK 19. ČERVNA MŮŽETE NA STRÁNKÁCH XMAN.CZ ZHLÉDNOUT V INTERNETOVÉ PREMIÉŘE JEDEN Z NEJDRAŽŠÍCH SURFOVÝCH FILMŮ YOUNG GUNS!

Trocha historie...

Surfing vznikl kdysi dávno v Polynésii, odkud se rozšířil na Havaj. V tehdejší společnosti plnil řadu rolí – kulturních i náboženských. První informace o domorodcích sjíždějících na prknech příbojové vlny přivezla do Evropy výprava kapitána Cooka r. 1779 právě z Havaje.

Následujících téměř 150 let surfing na Havaji pomalu upadal do zapomnění díky nešťastnému působení bílých kolonizátorů a kalvínských misionářů, kteří spolu s "civilizováním" domorodců rozvrátili tradiční kulturu, zvyky a náboženství pevně spjaté se surfingem.

Obnova surfingu začala na počátku 20. století a jeho zlatá éra vypukla na Havaji a v Kalifornii po druhé světové válce a pokračovala v šedesátých a sedmdesátých letech.

Stačí si vzpomenout na Beach Boys popularizující surfařskou subkulturu a legendární filmy jako Velká středa, Nekonečné léto a další – mj. i novější thriller Bod zlomu s Keanu Reevsem a Patrikem Swayzem v hlavních rolích surfařů na opačných stranách zákona. Navzdory akční kriminální zápletce film skvěle vystihuje atmosféru surfařské komunity.

Připomeňme i některá velká jména z doby rozvoje moderního surfingu: Duke Kahanomoku, Eddie Aikau (jenž tragicky zahynul v oceánu v r. 1978 a jehož memoriál se od té doby jezdí), Gerry Lopez nebo Jeff Hakman.

Co všechno surfing ovlivnil

Extáze prožitá ve vlnách nutila přemýšlivé hlavy hloubat nad tím, jak dosáhnout podobného uspokojení i v jiném terénu.

Tak se zrodil skateboarding (i když jeden mírně poupravený starozákonní příběh říká, že poté, co Bůh vyhodil Adama z ráje za surfování v zakázané zátoce poznání, kde byly nejlepší vlny, Adam v náhlém hnutí mysli ke svému surfu přidělal kolečka), snowboarding, kdy se Jake Burton a další průkopníci snažili sestrojit něco, s čím by šlo surfovat ve sněhu, windsurfing – pokus opatřit surf malou plachtou, aby surfař nemusel čekat na vlny, kitesurfing – výměna windsurfingové plachty za tažného draka – a hitem posledních dvou let se staly tzv. SUP surfy (Stand-Up Paddleboards), na nichž se chytají vlny vestoje a s pádlem v ruce.

Kromě board sportů surfing ovlivnil i vše ostatní, s čím přišel do styku: především módu, zábavní průmysl (film, hudbu) a ze specifické subkultury se stala kultura masová, surfaři na nás dnes shlížejí z billboardů.

Surf camp

Přesto si surfing uchoval svůj specifický image původního a zřejmě i nejčistšího nebo nejpřírodnějšího board sportu, k němuž není potřeba spousta dalšího technického vybavení.

Surfing dnes

U moře můžete vidět surfovat téměř všechny: muže, ženy, děti, psi a jiné domácí mazlíčky. Surfing je populární v Austrálii, USA, JAR a v dalších přímořských zemích včetně Evropy, jmenujme alespoň Anglii, Francii, Španělsko nebo Portugalsko.

Vnitrozemci řeší nedostatek vln výstavbou umělých vln z betonu, na něž se pouští proud vody, existuje i varianta říčního surfingu na vhodných místech v proudu řeky, ale moře je moře... A pláž je pláž se svým společenským surfařským životem.

Také v tuzemsku se každoročně zvyšují počty surfařů. Přicházejí především z komunity snowboarďáků, kteří pouze vymění surfování v prašanu za surfování na vlnách, protože snowboard v prašanu se chová jako prkno ve vodě.

Jak na to

Optimálně v surfařské škole nebo surfařském campu, což je víkendový nebo týdenní pobyt u moře v lokalitě vhodné pro surfing. Ty nejbližší jsou ve Francii nebo Španělsku, vzdálenější např. na Kanárských ostrovech.

Co budete potřebovat? Pouze neoprén - krátký nebo dlouhý podle teploty vody a vzduchu - a trochu fyzické kondice pro zprvu nezvyklý pohyb pádlování rukama vleže na prkně. Vhodné prkno, pro začátek delší a výtlačnější, tzv. longboard, vám zapůjčí ve škole.

Součástí prkna je "leash", sichrák, jímž se prkno přichytí k noze za lanko, aby vám po pádu neuplavalo.

Povrch prkna bývá ošetřen voskem, aby byl neklouzavý, v některých lokalitách mohou být kvůli ostrým kamenům ve vodě doporučeny neoprénové boty.

Surf camp

A pak už nezbývá nic jiného než naučit se chytit si svoji první vlnu! Ten zážitek se snad dá přirovnat ke skateboardu nebo snowboardu, jen s tím rozdílem, že terén se pohybuje spolu s vámi, jako by se v zimě sjezdovka řítila z kopce spolu s jezdcem. Je to neskutečný a nepopsatelně nádherný pocit!

Ceny nádobíčka

Začínajícím a mírně pokročilým surfařům se většinou nevyplatí kupovat si hned svoje prkno. Lepší je nejprve získat základy na školním prkně a pak se rozhodnout. Ceny surfařských prken se pohybují od cca 8 do 20 tis. Kč podle typu a konstrukce.

Neoprény od cca 1 500 (krátký neoprén, tzv. Shorty) do cca 5 000 Kč (dlouhý neoprén, většinou tzv. Semidry – polosuchý). Dlouhé neoprény se doporučuje kupovat surfařské, protože neomezují pohyblivost.

Další doplňky jsou volitelné podle místních podmínek.

A surfařský pozdrav? Aloha!

Víc informací:
www.surftrip.cz (výuka surfingu celé léto v kempu ve Francii)