Nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká u Krajského soudu v Praze | foto: Dan Materna, MAFRA

Šéfka žalobců podle Topolánka nepochybila, opozice chce její hlavu

  • 400
Premiér Mirek Topolánek nevidí důvod k odvolání nejvyšší státní zástupkyně Renaty Vesecké. Rozsudek, podle kterého se špičky justice pokusily ovlivňovat vyšetřování trestních kauz, není podle něj důkazem zmanipulování případu údajného úplatku lidoveckého vicepremiéra Jiřího Čunka.

"Já na její (Vesecké) straně nevidím žádné pochybení," řekl Topolánek novinářům. Odchod Vesecké přitom žádají i někteří koaliční politici, například předsedkyně poslaneckého klubu vládních zelených Kateřina Jacques.

"Myslím, že by měla vláda na svém nejbližším zasedání toto téma projednat a dle mého osobního názoru Renata Vesecká by odvolána z funkce v této souvislosti být měla," řekla Jacques.

Také podle lidoveckého místopředsedy Sněmovny Jana Kasala by vláda na rozhodnutí soudu v kauze žaloby na Benešovou nějak reagovat měla. "To zdůvodnění vykazuje řadu vážných prvků, ke kterým se ti, kteří jsou za činnost státního zastupitelství odpovědní, nějakým způsobem musí vyjádřit nebo zaujmout stanovisko," řekl.

K odvolání Vesecké ale Kasal přímo nevyzval, uvedl pouze, že by vláda měla udělat kroky směrem k posílení důvěry občanů v justici.

"V tuto chvíli to nechávám na vládě, na premiérovi, na ministru spravedlnosti v naději a s přesvědčením, že tu situaci vyřeší tak, aby se důvěra veřejnosti v tyto instituce obnovila," řekl.

Topolánkovu důvěru Vesecká má
Topolánek ale později na interpelacích dodal, že má Vesecká nadále jeho plnou důvěru, že nejvyšší státní zastupitelství je rozdělené a že "bude právě úkolem Vesecké udělat v tom pořádek". Nesrovnalosti na zastupitelství podle něj mají kořeny v době, kdy šéfkou žalobců byla ještě Marie Benešová.

S rozhodnutím soudce Cepla vyjádřil nesouhlas také Pavel Němec: "S rozsudkem zásadně nesouhlasím a nesouhlas vyjádřím v odvolání. Rozsudek nemá oporu v provedeném dokazováním. Naopak se zabývá i otázkami, které vůbec nebyly při ústním jednání vyjasňovány, či dokonce nebyly ani předmětem žaloby," sdělil médiím.

Podle bývalého ministra spravedlnosti se soud nezabýval důkazy předloženými Veseckou, Němcem, Kučerou a spol. a nechal se opozicí zatáhnout do politického boje.

Opozice ale tvrdí, že Vesecká by měla ve funkci skončit okamžitě.

. Benešová se nemusí omlouvat

čtěte, co zaznělo v rozsudku, kdo je kdo v kauze, jak soudil Vojtěch Cepl

"Zamítnutí žaloby potvrzuje smysl pro spravedlnost a nezávislost řadových soudců a na druhé straně fakt, že špičky české justice ztratily jakoukoliv soudnost a nejsou způsobilé obnovit důvěru v nezávislost justice," uvedl šéf sociálních demokratů Jiří Paroubek v tiskovém prohlášení.

ČSSD vyzvala ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila (ODS), aby vládě okamžitě navrhl výměnu Vesecké.

Když to neudělá, měl by ho Topolánek odvolat, jinak bude ČSSD žádat i Topolánkovu demisi.

"Na hlasy ze záhrobí nereaguji," poznamenal Topolánek - ale kdyby prý mohl odvolat předsedu ČSSD Jiřího Paroubka, tak to udělá.

"Já ten výsledek (soudu) čtu tak, že nerozhodl o vině, či nevině Vesecké či dalších justičních zaměstnanců, ale pouze říká, že se Marie Benešová nemusí omlouvat," prohlásil premiér.

V Čunkově případu se podle Topolánka ukázala řada pochybení žalobců, která pak musela Vesecká řešit, což pokládá za alarmující. Po nejvyšší státní zástupkyni proto bude žádat takové změny personální i systémové, aby se v budoucnu podobná situace už nemohla opakovat.

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil je na pracovní návštěvě v Lucemburku (ministerstvo původně chybně uvedlo, že ve Štrasburku). Z žalujících nebyl na dnešním jednání nikdo, jen jejich právní zástupce Toman.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue