Stávky by se podle odhadů měl zúčastnit minimálně stejný počet škol jako při při poslední jednodenní stávce v prosinci. | foto: Monika Tomášková, MF DNES

Do stávky se už zapojila skoro polovina škol, oznámily odbory

  • 43
Do stávky, kterou školské odbory vyhlásily na 9. června, se už přihlásilo přibližně pět tisíc škol. To je téměř polovina všech regionálních škol, oznámila místopředsedkyně odborů Markéta Vondráčková. Počet přihlášených škol podle ní ještě není definitivní.

Místopředsedkyně odborů Vondráčková upřesnila, že některé regiony už nyní hlásí více než padesátiprocentní účast ve stávce. Jmenovala například Jihomoravský a Středočeský kraj.

"Do stávky jdou učitelé, ale i nepedagogičtí zaměstnanci škol, odhadem se zatím přihlásilo kolem sto tisíc lidí," řekla iDNES.cz Vondráčková.

Stávky by se podle odhadů měl zúčastnit stejný počet škol jako při při poslední jednodenní stávce v prosinci loňského roku.

Tehdy se do stávky zapojilo skoro 128 tisíc pedagogických pracovníků, tedy přes polovinu všech zaměstnanců. Zavřených zůstalo přes šest tisíc škol. - čtěte Statisíce dětí nešly do školy, učitelé vyrazili demonstrovat

Odbory doporučovaly školám, aby se o tom, jestli do stávky půjdou či nikoli, definitivně dohodly do čtvrtka, aby měly ještě čas informovat o pondělní stávce rodiče.



Zaměstnanci škol budou protestovat před vládou
Ve stejný den jako stávka se bude od 15 hodin před Úřadem vlády konat i velká demonstrace školských pracovníků. Odbory očekávají, že do Prahy zamíří tisíce stávkujících zaměstnanců škol.  

"Někteří učitelé si uvědomují, že ministr Liška dělá vstřícná gesta a má vůli platovou situaci řešit. V peněženkách učitelů to ale stále není patrné," řekla iDNES.cz Vondráčková.

Odboráři dnes zopakovali důvody, které je k vyhlášení stávky vedly. Tvrdí, že letos kvůli vysoké inflaci reálně klesají příjmy pracovníků škol. Požadovali tři miliardy korun navíc, do konce roku však dostanou jen půl miliardy. Další čtyři miliardy mají přislíbeny na příští rok. - čtěte Do stávky půjdeme 9. června, rozhodly školské odbory

Půlmiliarda podle školských odborů vůbec nic neřeší. "Ze strany vlády je to výsměch a ukazuje to, jak si cení práce zaměstnanců ve školství," uvedla už dříve Vondráčková.

Odborům se také nelíbí, že navýšení se týká jen učitelů, a ne i dalších zaměstnanců škol. Uspořádali proto petici, pod kterou každý den přibývají podpisy.

Odbory argumentují údaji Českého statistického úřadu o růstu mezd za první čtvrtletí, které byly zveřejněny v pondělí. Podle nich vzrostla meziročně průměrná mzda o 10,4 procenta na 22 531 korun.

Nejnižší relativní růst nominálních mezd statistici ale zaznamenali ve vzdělávání, veřejné správě, obraně a povinném sociálním zabezpečení, shodně o tři procenta. Reálně však mzdy ve vzdělávání klesly o 4,1 procenta.

Podle odborářů je situace v regionálním školství horší, nárůst v něm prý není tříprocentní, ale pouze o 1,8 procenta. Podle nich tak došlo k reálnému poklesu platů o 5,2 procenta.

Odpovídající plat učitele? 30 tisíc, míní šéf odborů
Šéf školských odborů František Dobšík byl v květnu hostem on-line rozhovoru na iDNES.cz. (on-line rozhovor najdete zde) Jeden ze čtenářů se zeptal, kolik by podle Dobšíka byl odpovídající plat učitele.

"V rozvinutých zemích je to zhruba 130 procent hrubého průměrného platu. Jelikož nejsme rozvojová země, vychází to na necelých 30 tisíc. Skromné ne? Pro zaměstnance, kterému zákon ukládá jako kvalifikační předpoklad vysokou školu," odpověděl Dobšík.

. SPECIÁL: Červnové stávky odborů

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue