Německým obchodům chybí mléko, končí vylité v polích. I českých

  • 609
Němečtí zemědělci dál blokují dodávky mléka do německých obchodů. Výpadek trvá už týden, obchody strádají a více než polovina produkce končí vylitá na německých polích. Zemědělci navíc nepouštějí do mlékáren ani české producenty. I jejich mléko tak končí vylité v ornici.

"Není to zanedbatelné množství. V Německu se denně vyprodukuje na 70 milionů litrů. U nás je to přibližně desetina," říká předseda Zemědělského svazu Miroslav Jirovský.

Na německou krizi doplácejí i čeští zemědělci. Ani jejich produkci nechtějí němečtí kolegové vpustit do mlékáren. V pondělí se jednalo o  několik cisteren, v úterý se vracela do Česka celá zásilka, tedy 325 tisíc litrů.

Mléka bude méně i v Česku
Předseda Mlékařského a hospodářského družstva JIH Zdeněk Houška iDNES.cz potvrdil, že mléko určené pro německý trh skončí v polích nebo kanálech. "Některé cisterny už jsme vylili, další budou následovat. Ani litr mléka určeného pro Německo se nedostane na český trh," řekl iDNES.cz s tím, že čeští farmáři tak podporují své německé kolegy.

Je vylévání mléka na pole akceptovatelné?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 pátek 27. června 2008. Anketa je uzavřena.

Ne, je to neskutečné plýtvání
Ne, je to neskutečné plýtvání 5604

Ano, zemědělci se musí bránit
Ano, zemědělci se musí bránit 906

"Toto mléko již nemůže jít k lidské spotřebě a bude se jako kejda se souhlasem hygieniků zapravovat do půdy," uvedl místopředseda Mlékařského a hospodářského družstva JIH Zdeněk Houška.

Některé cisterny už jsou podle něj prázdné. Značná část je ale plná mléka, nebo zůstaly v Německu. "Samozřejmě, že nám to chybí," dodal Houška.

Reportérce MF DNES řekl, že od pátku se sníží dodávky pro český i německý trh o deset procent. Dohodlo se na tom družstvo JIH, agrární komora i družstvo Mlecoop. Jak se zachovají menší organizace, ale podle něj jasné není. Omezení bude trvat do odvolání. Zemědělci chtějí monitorovat vývoj v Unii a především v Německu.

O případných cenových dopadech nechtěl Houška mluvit. Nedovoluje to antimonopolní úřad. - čtěte Zdražení potravin se stalo nebezpečným tématem

Než zlevnit, radši vylít
Německým farmářům vadí nízké ceny mléka. Tvrdí, že na nich prodělávají, a žádají, aby supermarkety přestaly tlačit ceny dolů. Za litr požadují 43 eurocentů (což je asi 11 Kč). Nyní dostávají jen od 25 do 35 centů, v přepočtu tedy od 6,30 do 8,80 Kč za litr.

To podle zemědělců zdaleka na výrobu nestačí. Agrárníci hovoří o hrozbě kolapsu celého odvětví. "Solidaritu projevili i jejich kolegové z mnoha dalších zemí EU, jako je Nizozemsko, Francie, Irsko, Belgie, a připojují se i další," uvádí zpráva komory.

Jsou mezi nimi i Češi. I ti si dlouhodobě stěžují na tlak obchodních řetězců, které tlačí ceny pod hranici únosnosti, a to prakticky u všech potravin.

"Nízká cena se pro spotřebitele krátkodobě jeví jako velmi výhodná, ale na druhou stranu jde o politiku a strategii, která v Česku likviduje jedno agrární odvětví za druhým," konstatuje se ve zprávě, která mimo jiné vyzývá české zákazníky k větší spotřebě.

Mlékaři chtějí omezit dodávky
V Německu to zafungovalo a spotřebitelé svoje farmáře podporují. "Na jejich výzvu reagovali větším nákupem mléčných výrobků," konstatovala mluvčí agrární komory Eugenie Línková v tiskové zprávě.

Co by mohlo následovat v Česku, není podle Línkové zatím zřejmé. Němce podporují jak spotřebitelé, tak politici. Ve středu má o situaci jednat Spolkový sněm, pak by měla být situace jasnější.

Nejde ale jen o to, že české mléko končí, stejně jako to německé, vylité v polích. Některé mlékárny, které jsou v mezinárodních rukou, by totiž mohly stáhnout své výrobky z českého trhu a dodat je na trh německý. "Taková solidarita je obvyklá," dodala Línková.

,