Obama vyhrál v Montaně a nakonec má podporu 2 156 delegátů. | foto: Reuters

Obama získal dost hlasů na nominaci, Clintonová mlží, co udělá dál

  • 144
Barack Obama získal dostatek hlasů na prezidentskou nominaci za demokraty. Na konci maratonu primárek zvítězil v Montaně, nepropadl v Jižní Dakotě a hlavně ho podpořilo přes padesát dosud nerozhodnutých superdelegátů. Jeho soupeřka Hillary Clintonová ale složení zbraní dosud neoznámila.

Před hlasováním v posledních dvou státech byly karty oficiálně rozdány takto: Obama měl na kontě hlasy 2 076 delegátů, Clintonová 1 917. Nominaci zaručoval počet 2 118 hlasů.

Obama vyhrál v Montaně (získal zde 57 procent hlasů) a nakonec má podporu 2 156 delegátů. Clintonová zvítězila s 55 procenty hlasů v Jižní Dakotě a celkem za ní stojí 1 923 delegátů. V těchto číslech jsou zahrnuti i takzvaní superdelegáti - 394 jich podporuje Obamu a 286 Clintonovou, informovala ČTK.

Obamovi dnes dopoledne amerického času k dosažení hlasů potřebných na nominaci za demokraty pogratuloval prezident George W. Bush.

Rozhodli superdelegáti
Obama se z outsidera, kterým byl před začátkem nominačních klání, postupně vypracoval do role favorita. Rozhodujícím momentem, který tuto pozici korunoval, bylo to, že se na stranu illinoiského senátora přidalo pět desítek dosud nerozhodnutých superdelegátů.

Sám Obama už své vítězství vyhlásil. "Nacestovali jsme tisíce mil, vyslyšeli miliony hlasů. Jedna historická etapa zde končí a další začíná. Stojím dnes večer před vámi a říkám vám - budu demokratickým kandidátem pro prezidentské volby," ohlásil sebevědomě a s ledově klidnou tváří ještě před uzavřením volebních místností na shromáždění v St. Paulu v Minnesotě.

Agentura Associated Press avizovala jisté Obamovo vítězství už včera odpoledne. Kalkulovala právě s hlasy superdelegátů, kteří mu přislíbili podporu. Ti se na srpnovém nominačním sjezdu demokratů nemusejí řídit tím, jak dopadly primárky ve státech, které reprezentují. - čtěte Obama už má nominaci jistou

Rozhodnu se v nejbližších dnech, prohlásila Clintonová
Clintonová, která nastupovala z pozice favoritky, během primárek postupně ztrácela dech. Nepomohly jí ani lidnaté státy, na které sázela. Celé Spojené státy proto s napětím čekaly, jak se newyorská senátorka zachová na konci primárek. Její spolupracovníci naznačovali, že boj o nominaci vzdá. Vše je ale nakonec jinak.

"Před šestnácti měsíci jsme společně vykročili na cestu, která nyní končí," řekla svým příznivcům v New Yorku. "Viděli jsme miliony Američanů, kteří se poprvé registrovali k volbám, každý hlas byl důležitý, protože ukázal, jakým směrem se chcete vydat."

"Byly to vaše primárky. Hlas mi dalo osmnáct milionů lidí, které nemohu zklamat. A proto vám říkám: dnes v noci neuslyšíte žádné rozhodnutí!" prohlásila Hillary, čímž si vysloužila aplaus celého shromáždění. "V nejbližších dnech se sejdu se svými poradci a rozhodneme, jak budeme pokračovat."

Spekuluje se o tom, že by mohla vytvořit s Obamou společnou kandidátku a být jeho viceprezidentkou. Sama během úterý prohlásila, že je na tuto funkci připravena. Podle amerických médií už mezi dosud znesvářenými tábory proběhly první neoficiální rozhovory. A po dlouhých měsících, kdy Obamu označovala za nezkušeného, nyní řekla: "Je to pro mě čest, že ho mohu nazývat přítelem."

Náznaky o společné kandidátce se v posledních měsících objevily několikrát. Dosud to ale vždy byla Hillary, kdo nabízel Obamovi viceprezidentský post.

McCain a Obama už se pustili do sebe
Zatímco demokraté se mezi sebou "prali" do poslední chvíle, republikán John McCain už odstartoval předvolební kampaň. Symbolicky zavítal do louisianského New Orleansu, který před pár lety zdecimoval hurikán Katrina.

Senátor z Arizony potvrdil kurz, který republikáni v poslední době nasadili, a zaútočil na svého budoucího vyzývatele Baracka Obamu. "Je to impozantní člověk, který na všechny dělá skvělý první dojem," začal.

"Nemá však vůli čelit tvrdým výzvám, riskovat kritiku a přinést do Washingtonu skutečnou změnu. Já ji mám," dodal. Jedenasedmdesátiletý politik se zároveň opět distancoval od politiky současného prezidenta George W. Bushe.

Obama nezůstal McCainovi nic dlužný. "John McCain se může legitimně podbízet jako muž nezávislý na své straně, taková nezávislost ale jeho kampaň neprovázela. Existuje mnoho slov, kterými lze popsat jeho snahu vymanit se z objetí George W. Bushe, ale změna není jedním z nich," vrátil arizonskému veteránovi úder.

SPECIÁL iDNES.cz: Souboj o Bílý dům

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video