ZLATÍ MEDAILISTÉ Z ROKU 2002. Na triumfu na mistrovství Evropy hráčů do 21 let se tehdy podíleli Martin Jiránek (zleva), Radoslav Kováč, Tomáš Hübschmann, Milan Baroš. Jak Kováč a Baroš, účastníci letošního seniorského šampionátu, dopadnou? | foto: Michal Růžička, MF DNES

Sedm statečných vzpomíná na zlatou euforii z Basileje

  • 17
Seefeld - (Od zvláštního zpravodaje iDNES.cz) - Je jich sedm. Jako sedm statečných ve slavném westernu. Po šesti letech se fotbalisté Petr Čech, Zdeněk Grygera, David Rozehnal, Radoslav Kováč, Jan Polák, Rudolf Skácel a Milan Baroš vracejí na místo činu.

Sedm současných fotbalových reprezentantů však tenkrát nezachraňovalo mexickou vesničku před nájezdy banditů, zato se ve Švýcarsku stali hrdiny pro české fanoušky. Na šampionátu do jedenadvaceti let získali zlaté medaile.

"Vybavuju si tu obrovskou radost, když Petr Čech ve finále s Francií vychytal penalty," vzpomínal stoper David Rozehnal.

"Můj největší úspěch v kariéře," zdůraznil záložník Jan Polák.

Českou euforii poznal stadion v Basileji v posledním utkání celého mistrovství. Teď v sobotu v St. Jakob Parku evropský šampionát seniorských týmů začne. Právě Češi turnaj otevřou duelem proti domácímu Švýcarsku.

"Je to zvláštní. Vzpomínky zůstávají, strašně se těším," přemítal Rozehnal v tréninkovém areálu v rakouském Seefeldu, kde se tým na zápasy chystá.

"Už je to nějaký rok zpátky, jde o jiný turnaj, kategorii i soupeře. Byli bychom samozřejmě rádi, kdybychom se radovali jako tenkrát," poznamenal obránce Grygera.

Čech, Grygera, Rozehnal, Skácel a Baroš ve finále proti Francii patřili do základní sestavy. Kováč po půlhodině nahradil zraněného Jiránka, Polák se dostal na hřiště v závěru normální hrací doby, kdy vystřídal Lukáše Zelenku. Poté ani v prodloužení gól nepadl, na penalty Češi vyhráli 3:1.

"Na to nejde zapomenout. Tenkrát bylo v hledišti hodně Francouzů, teď zase budou mít převahu Švýcaři. Takže pro nás to bude v tomhle ohledu stejné," upozornil obránce Radoslav Kováč. "Stadion byl celkem nový."

. finále v basileji 2002

Česko 21 - Francie 21 0:0, 3:1 na penalty

Penalty proměnili: Pospíšil, Grygera, Skácel - Meriem. Neproměnili: Frau, Escude, Boumsong.

Sestava Česka: Čech - Hübschman, Jiránek (33. Kováč), Rozehnal, Grygera - Piták, Voříšek, Zelenka (81. Polák), Skácel - Baroš (38. Pospíšil), Vachoušek.

Než se na něj Češi dostali, museli v mnohem skromnějších stadionech zvládnout čtyři těžké zápasy. První ve skupině v Ženevě s Francií prohráli 0:2, poté zdolali Belgii 1:0. Postup jim zajistila remíza 1:1 v Lausaune s Řeckem. Semifinálové drama s Itálií 3:2 v prodloužení viděl vyprodaný desetitisícový stadion v Curychu. A svědkem dovršení českého triumfu byla Basilej.

"Občas s klukama zavzpomínáme," poznamenal útočník Milan Baroš. On jediný má na Basilej i špatné vzpomínky. Vrátil se tam o pár měsíců později, v listopadu 2002 tam s Liverpoolem bojoval o postup ze skupiny v Lize mistrů. "Ale remizovali jsme tři tři a vypadli. Dál šla Basilej," vybavil si Baroš.

Finále však tentokrát Basilej nehostí, ale Češi si na největším švýcarském stadionu mohou zahrát čtvrtfinále i semifinále. Musí však nejdřív zvládnout zápasy v základní skupině, vedle úvodního souboje se Švýcarskem je v Ženevě čeká Portugalsko a Turecko. Ne však na stadionu, kde hráli utkání v roce 2002.

"A doufám, že Petr v bráně a my v obraně nebudeme mít tolik práce. To by znamenalo, že bychom jako tým hráli skvěle," dodal Rozehnal. "A vychytat nám to Petr může ve vyřazovacích bojích."

Ty jsou však pro české fotbalisty zatím daleko, nejdřív je ve skupině postupně čekají Švýcarsko, Portugalsko a Turecko.


EURO 2024: Los skupin, program zápasů, stadiony

Fotbalové EURO 2024 se bude hrát od 14. června do 14. července 2024 v deseti neměckých městech. Čtyřiadvacet účastníků bude rozděleno do šesti čtyřčlenných skupin. Čeští fotbalisté se v základní skupině střetnou s Portugalskem, Tureckem a Gruzií.

Česko - Portugalsko, Česko - Gruzie, Česko - Turecko