Nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká se soudí kvůli kritice, které čelí ze strany své předchůdkyně a nynější stínové ministryně spravedlnosti Marie Benešové. | foto: Dan Materna

Vesecká a Němec odmítli, že by Andělovou ovlivňovali v kauze Čunek

  • 52
Krajský soud v Praze znovu projednával žaloby vysokých činitelů justice včetně Renaty Vesecké na stínovou ministryni spravedlnosti Marii Benešovou. Ta byla nejvyšší státní zástupkyní právě před Veseckou a při si "vysloužila" kritikou postupů v kauze šéfa KDU-ČSL Jiřího Čunka. Žalobkyni Andělovou prý neovlivňovali.

Rozsudek dnes ale nepadl. Na verdikt soudu si aktéři budou muset počkat do čtvrtka.

Nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká u soudu reagovala na výpověď ostravské žalobkyně Zlatuše Andělové z minulého jednání.

Inkriminované setkání, které před časem proběhlo mezi Andělovou, Veseckou a místopředsedou Nejvyššího soudu Pavlem Kučerou v Brně, označila Vesecká za zcela běžné.

Byl to raut, jen jsme tedy jedli, tvrdila Vesecká
"Sešli jsme se na běžném obědě. Probírali jsme celospolečenská témata. Stejně jako o Čunkovi jsme se bavili třeba o Hučínovi," uvedla. Žádný nátlak, aby kauzu Čunek řešila s ohledem na politickou situaci, prý Vesecká ani bývalý ministr spravedlnosti Němec nevyvíjeli.

Zlatuše Andělová 12. května soudu řekla, že setkání byla "nestandardní" a byl na ni vyvíjen nátlak. Podle jejích slov soudce Kučera řekl, že nezávislost justice musí ustoupit politickým zájmům, a požadoval, aby řízení prodlužovala.- o výpovědi Andělové před soudem čtěte zde

Problém Renata Vesecká nevidí ani v setkání, které se uskutečnilo v Jihlavě při otevírání místního soudu. "Nikdo nemohl vědět, kdo se v Jihlavě sejde. Bylo to otevření soudu na pozvánky. Kdyby se to otevírání konalo včera, sešli bychom se tam stejně. Na rautu po otevření soudu bylo smyslem pojídat jídlo," dodala.

Renáta Vesecká, její obhájce a Pavel Němec

Obhájce Renaty Vesecké Petr Toman dal v závěrečné řeči Benešové obvinění do souvislosti s jejím politickým angažmá v ČSSD. Navíc podle něj nepředložila žádný přímý důkaz, neukázala ani na jednu konkrétní zmanipulovanou kauzu. "Neunesla proto důkazní břemeno sporu," poznamenal na její adresu Toman.

Také Vesecká si postěžovala, že výrok Benešové o justiční mafii má velký vliv na výkon jejího povolání nejvyšší státní zástupkyně. "Neustále se od doby, kdy ten výrok padl, potýkám s vysvětlování normálních kroků. V poslední době to bylo v případě personálních výměn, které byly naprosto normální," vysvětlila soudu. "Ten výrok mě uráží," zdůraznila.

Svůj pohled na závěr přelíčení popsal i soudce Kučera. "Popírám, že bych řekl něco o nadřazenosti politiky nad soudní mocí. Jsem teď těžce postižený. Moje autorita šla kvůli dvěma nepodloženým větám do háje. Stal se ze mě mafián," postěžoval si.

"Kdo by o kauzu Čunek stál?"
"Případ Čunek" Renata Vesecká odebrala žalobcům v Přerově a svěřila ho jihlavskému státnímu zástupci Arifu Salichovovi. Ten opakovaně rozhodl o jeho zastavení, a tedy i o ukončení vicepremiérova stíhání. - o druhém zastavení Čunkova stíhání čtěte zde

Jihočeský žalobce Petr Dušek soudu řekl, že už jedno předání případu na jiné zastupitelství pamatuje, stalo se ale před hodně roky. Schůzka ohledně případu Čunek podle něj proběhla na přelomu května a června. "Bylo to v Táboře na popud doktora Černockého. Jednalo se o sondáž, zda by Čunek mohl být řešen někde jinde než v jihomoravském kraji."

Podle Duška se Černocký ptal, zda by mohl kauzu řešit právě v "Duškových" jižních Čechách, Dušek prý ale opáčil, že mají moc práce. "Kdo by stál o takovou kauzu," poznamenal dnes u soudu.

Korupční kauza Čunek

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue