Cigarety už mladé kuřáky tolik netáhnou, in je vodní dýmka

  • 60
Zatímco obliba cigaret u mladistvých za posledních šest let klesla, do popředí jejich zájmu se dostává vodní dýmka. Výzkumy ukázaly, že v loňském roce se ke kouření vodní dýmky přiznalo dvakrát více mladistvých než v roce 2002.

Podle Hany Sovinové ze Státního zdravotního ústavu se přístup k vodní dýmce změnil nejen u nás, ale po celém světě. "V posledních letech si mladí vozí vodní dýmky jako suvenýry například z Turecka. Nárůst kouření vodních dýmek u mládeže také úzce souvisí s oblibou čajoven," uvedla Sovinová.

Popularita vodních dýmek je největší mezi lidmi ve věkové kategorii 15 až 24 let. Mladí se přitom mylně domnívají, že kouření vodní dýmky je bezpečnější než kouření cigaret. Opak je ale pravdou.

"Seance s vodní dýmkou trvá až hodinu a člověk při ní inhaluje 100 až 200 litrů kouře. Díky vodě to nepálí, nedráždí, a tak se to dá hlouběji vdechovat," upozorňuje Sovinová.

Směs do vodních dýmek navíc postrádá dostatečné informace o složení a o rizicích spojených s kouřením. Díky tomu, že obsahuje melasu a umělou ovocnou příchuť, působí dojmem neškodného produktu. "Sladce to voní a na obale směsi je napsáno, že neobsahuje dehet. Ten vzniká při spalování a to se samozřejmě týká i vodních dýmek," dodala Sovinová.

Podle Státního zdravotního ústavu vodní dýmky kouří zejména lidé z vyšších socioekonomických skupin. "Lidé s gymnaziálním vzděláním, vysokoškoláci. Naopak cigarety kouří více učni," upřesnila Hana Sovinová.

Kouří každý čtvrtý Čech
Přestože obliba cigaret u mladistvých klesá, stále kouří více než čtvrtina populace. Podle Státního zdravotního ústavu se podíl denních kuřáků za posledních deset let téměř nezměnil. Loni kouřilo 26,6 procenta Čechů a Češek, před deseti lety to bylo 26,2 procenta. Za příležitostné kuřáky se označuje 3,4 procenta lidí.

Výsledky výzkumů dnes novinářům představil Ladislav Csemy Psychiatrického centra Praha při příležitosti blížícího se Světového dne bez tabáku, který připadá na 31. května.

Mezi školáky se počet kuřáku zvyšoval do roku 2002, za posledních šest let je ale tento trend opačný. V roce 2006 si jednou týdně nebo častěji zapálilo zhruba 8,4 procenta třináctiletých dětí a 21 procent patnáctiletých. Pravidelných kuřáků bylo mezi patnáctiletými 16,3 procenta.

Nejvíce kuřáků je mezi mladými lidmi. Ve věkové skupině 15 až 24 let kouří 35 procent lidí, mezi 25 až 34 roky 30 procent lidí a mezi 35 a 44 roky 35,4 procenta lidí. Podíl kuřáků se pak snižuje po 45. roku věku (27,1 procenta) a ještě výrazněji po 55. roku věku (22,9 procenta).

Většina kuřáků se snaží zbavit závislosti bez pomoci odborníků (68 procent). Jen asi desetina lidí si o problému něco přečte. Do poradny zamíří pouhá dvě procenta kuřáků, kteří chtějí přestat kouřit.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue