Češi milují Saaby, postavili podle nich i škodovku

  • 146
Klíč se zasunuje do spínací skříňky mezi sedadly, za volantem si říkáte, že designéři museli být hodně staromódní a motoru pod kapotou dává pořádný říz turbodmychadlo. To jinde nezažijete a všechno to k saabu patří. U Saabu se prý dá ale najít i česká stopa, možná i proto měl u nás trochu výlučné postavení.

O osudu Saabu se rozhodne ve čtvrtek 7. ledna. Původně měl ortel nad budoucností legendární švédské značky padnout do konce roku. Americký vlastník, koncern GM původně jednání se zájemci před uplynulými Vánocemi uzavřel s prohlášením, že značka končí. Přišly ale další nabídky a jednání se rozběhla nanovo.

Zástupce nejžhavějšího kandidáta, Victor Muller prohlásil, že jím vedený Spyker (s ruským kapitálem v zádech) není jediný, kdo přišel s nabídkou na převzetí dlouhodobě prodělečné značky. Podle nepotvrzených informací je dalším ze zájemců investorská skupina Merbanco z amerického Wyomingu, která se spojila s prozatím utajenými švédskými boháči.

Mluvčí Saabu prozradil, že automobilka obdržela mnoho objednávek na nový Saab 9-5, se kterými musí nakládat jako za běžných podmínek. Stejně tak přijímá i nadále objednávky na model 9-3. Podle dostupných informací výroba běží, další exempláře nového modelu 9-5 by mělo asi 3400 zaměstnanců továrny v Trollhättanu vyrábět minimálně do čtvrtka.

V případě, že dojde na nejhorší variantu a Saab jako značka skončí, dočkají se zákazníci nové "devět-pětky" i bez modročervené značky na čumáku. Nejmenovaný zdroj z koncernu GM švédskému deníku Dagens Industri prozradil, že se s modelem počítá pro jiné dvě značky amerického mamuta Opel a Buick.

Nový Saab 9-5Saab 9-5 Combi

V případě první z nich by prý velký saab, postavený na základech Opelu Insignia, mohl obsadit pozice, které před lety německá značka vyklidila s ukončením výroby modelu Omega. Dagens Industri dokonce zmiňuje, že by velký pooplený saab mohl dostat tradiční jméno Senator.

Inspirace v Československu a naopak

Svenska Aeroplane Aktiebolaget, továrna na letadla se rozhodla vyrábět auta na podzim roku 1945. První prototyp s kódovým označením 92001 byl dokončen následující rok. Pracovalo na něm 20 leteckých inženýrů pod vedením Gunnara Ljungströma. Design dostal na starosti známý designér Sixten Sason. UrSaab, jak se prvnímu saabu říká, vyjel na první testovací jízdy v listopadu 1947. Sériová výroba pak začala v Trollhättanu dva roky na to.

UrSaab - Saab 92UrSaab - Saab 92

UrSaab - Saab 92

dvoutaktní začátky legendy

Více z historie Saabu čtěte ZDE

Podle nepotvrzených teorií se Sason a inženýři při návrhu prvního saabu inspirovali českým Aerem Minor. Švédové se prý dokonce pokoušeli dohodnout na nákupu motorů od Aera. Nepovedlo se, tak šli o kus dál, k německému DKW. Později si vlastní dvoudobý dvouválec vyvinuli sami.

Stojí za pozornost, že to nebylo první české auto, které možná stálo u vzniku známé značky. Tatra V570 inspirovala o patnáct let dříve Ferdinanda Porscheho, když pracoval na lidovém voze pro rodící se německou říši Volkswagenu Brouk. O tatrovce, podle které okopírovali brouka, čtěte ZDE

Za dobu své existence představil Saab mnoho neopakovatelných modelů. K nejznámějším patří modely 99 a 900, jejichž nezaměnitelný designérský rukopis zachovávají saaby aspoň v některých prvcích od sedmdesátých let až dodnes.

Saab 900 TurboSaab 96Saab 99

Pod křídla amerického koncernu GM, který se švédské značky snaží zbavit a pod jejímž vedením hlavně v posledních letech především skomíral, se dostal koncem osmdesátých let.

Saab Sonett, inspirace pro škodovku

Saabisté se jako jedni z mála dodnes na českých silnicích zdraví. Od šedesátých a sedmdesátých let byly vozy této značky ke koupi v Tuzexu, obchodě se zahraničním v běžných obchodech nedostupným zbožím. Nejprve Saaby 96, později model 99. Výlučné postavení zajímavých aut se líbilo výlučným lidem.

Saab Sonett V4Saab Sonett V4Saab Sonett V4

Jedním z nejpozoruhodnějších saabů je půvabný malý sonett, původně pouze závodní prototyp. Nejznámější byla druhá generace, která se dočkala sériové výroby s kódovým označením 97. "Saab II V4 byl určený pro hlavně pro USA a byl tam prezentován jako drahá hračka," popisuje majitel jediných dvou oficiálně prodaných sonetů v bývalém Československu Martin Chutný. "Lehké auto váží 650 kilo, karoserie je z laminátu. Nejdřív se do něj montoval dvoutakt Saabu, pak od roku 1967 v Anglii koupené čtyřtakty."

Sonet

Více o malém krásném saabu čtěte ZDE


Když se v roce 1967 sonetty objevily na strojírenském veletrhu, jeden si koupila hvězda předválečného československého filmu, režisér Martin Frič. Malý saab ho stál 27 tisíc bonů. "Říkalo se, že vysoký Frič se do něj před domem půl hodiny soukal, za pět minut byl na Barrandově a další půlhodinu se z něj vysoukával," popisuje Chutný.

Saab Sonett V4Saab Sonett V4Saab Sonett V4

U saabu se inspirovali konstruktéři škodovky v šedesátých letech. Mladoboleslavská automobilka koupila jeden Saab Sonett. A podle něj postavil v roce 1969 pražský Ústav pro výzkum motorových vozidel pro Škodovku obdivovaný prototyp 1100 GT.

Škoda 1100 GT

Škoda 1100 GT

Se sonettem ze škodovky poté jezdil Zdeněk Mašita závody. Sonetty byly i filmovými hvězdami československé kinematografie. Hrály ve filmech Jáchyme, hoď ho do stroje! nebo Pumpaři od zlaté podkovy.

Saab Sonett V4