Na trh přicházejí firmy, které slibují: Řekneme vám, jaké vážné nemoci vám hrozí. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Rozbor DNA – nový byznys v Česku

  • 73
V Česku se rozjíždí převratný a zcela nový byznys. K renomovaným genetickým pracovištím při fakultních či univerzitních nemocnicích přibývají soukromé firmy, jež nabízejí genetickou analýzu DNA. Společnost Genomac tak před časem vyrukovala s "detektivními testy", které identifikují původ lidí, a tudíž i to, odkud do Česka přišli jejich předci.

Neméně zajímavý program nabídla včera jiná soukromá firma, GHC Genetics. Za 17 000 korun (dítě 13 000) může klient získat stostránkovou studii zevrubně "pitvající" míru jeho dispozic k nejrůznějším chorobám: infarktu myokardu, rakovině, mozkové mrtvici i obezitě.

Vedoucí výzkumného centra GHC Lubomír Novák říká, že genetický vliv na onemocnění je až padesátiprocentní. Z této soukromé kliniky si tak lidé odnášejí doporučení, jak změnit životní styl, aby se "geneticky zakódované" předpoklady k nemoci minimalizovaly.

Přední čeští genetici však považují tyto závěry za vědecky nepodložené. Žádná zdravotní pojišťovna také se soukromou laboratoří – na rozdíl od zavedených pracovišť DNA v nemocnicích – neuzavřela smlouvu. Pojišťovny se obávají, že soukromým firmám jde především o zisk a že kvalita jejich služeb nemusí odpovídat standardům.

"Lidé by si měli prověřit, než se rozhodnou za testy zaplatit. Poradit se mohou s lékařem, reference však mohou získat od známých, kteří podobné testy podstoupili. V každém případě by je však neměli přeceňovat," radí mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt.

Jak vše začalo
Dědeček výkonného ředitele společnosti GHC Genetics Viktora Furmana zemřel před lety na rakovinu prostaty. Manažer proto neváhal a sám podstoupil genetickou analýzu své DNA. Výsledek nebyl příjemný. Vyšlo najevo, že Furman má geny, které k rakovině prostaty inklinují.

"Po poradě s lékařem jsem si okamžitě upravil životosprávu, abych možnost onemocnění minimalizoval," říká výkonný ředitel.



Obsáhlá genetická analýza Furmanovy DNA obsahovala ještě jeden vykřičník: na jeho zdraví má zásadní vliv nikotin. Dříve se nezdráhal vykouřit s přáteli třeba i deset cigaret za večer. Dnes si zapálí jen výjimečně.

"Když si totiž na krabičce cigaret přečtete anonymní varování, že kouření škodí zdraví, tak vás to zpravidla nechá lhostejným. Jakmile ale černé na bílém stojí: ‚Pozor, pane Furmane! Ve vašem případě nikotin startuje rakovinu plic či hrtanu,‘ tak své chování zpravidla rychle změníte. Já to alespoň okamžitě udělal," přiznává Furman.

100 stran manuálu pro život
Zájem lidí o testy DNA se v Česku citelně zvyšuje, částečně je to i kvůli nedávné záměně novorozenců v třebíčské nemocnici. A možnosti jsou čím dál větší.

Vedoucí výzkumného a diagnostického centra GHC Lubomír Novák říká, že genetický vliv na některá onemocnění může být až padesátiprocentní. A pokud lidé změní životosprávu, dá se chorobám předejít či je o desítky let oddálit.

"Se znalostí výsledků analýzy DNA mohou lidé prožít život aktivně až do velmi pozdního věku," vysvětluje Novák.

Hrozí zbytečný stres?
Od počátku letošního roku už o analýzu požádaly tři stovky klientů. "Kvůli našim doporučením, jak čelit zdravotním rizikům, od nás odcházeli spíše uklidněni než znepokojeni," prozrazuje Furman.

Genetickou analýzu DNA, která předpovídá možná onemocnění, považuje za novou etapu v léčbě lidí. Lidé mohou takovou předpověď vnímat podle primáře psychologického oddělení Ústřední vojenské nemocnice Jiřího Klose různě: "Záleží i na tom, jak se jim to podá. Někoho může taková zpráva stresovat, jiného přinutí ke změně životního stylu."

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue