Novela exekučního zákona umožní větší kontrolu exekutorů, tvrdí ministr spravedlnosti. Ilustrační foto | foto: iDNES.cz

Ministerstvo spravedlnosti chce větší dohled nad exekutory

  • 8
Uvnitř video - Posílit dohled nad prací exekutorů, ulehčit soudcům od administrativy a posílit ochranu práv účastníků exekučního řízení je cílem novely exekučního řádu. "Navrhované změny nepovedou k posilování pozice soudního exekutora, ale k jeho větší odpovědnosti," říká ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil.

Změny, které ministerstvo navrhuje, by měly přinést zrychlení vymáhání pohledávek pro věřitele.

Klíčovým bodem navrhované novely je zjednodušení postupu při zahájení exekučního řízení. Po podání návrhu nebude zkoumat formální náležitosti soud, ale exekutor, který bude za své jednání odpovědný.

"Proti jeho postupu bude vždy možné podat návrh na zastavení exekuce. Případná pochybení má v budoucnu řešit nejen ministerstvo spravedlnosti, ale také předseda okresního soudu, který exekutora provedením exekuce pověřil," popisuje Pospíšil.

Exekutor by měl podle navrhovaných změn vyřizovat pouze nesporné věci. V opačném případě případ okamžitě předá soudu, který rozhodne. Nedojde tedy k posilování pozice soudního exekutora nebo jeho rozhodovacích pravomocí.

"Novela není koncipována pro soudní exekutory, protože jim ukládá nové povinnosti a omezení a posiluje se dohled nad jejich činností. Pro exekutory to znamená naopak více práce a odpovědnosti," dodává Pospíšil.

Novela umožní nahlížet do spisů
"Exekutor na žádost povolí nahlížet do spisu každému, kdo na tom má právní zájem nebo kdo pro to má vážné důvody. Pouze v případě, kdy právní předpisy stanoví, že obsah musí zůstat utajen, nebude si účastník moci pořizovat kopii spisu," popisuje změny Jiří Pospíšil.

V zákoně je zároveň několik nově formulovaných pojmů, které výrazně ochrání účastníky řízení. 

Novela počítá se zavedením nového orgánu Exekutorské komory - kontrolní komise. Ta bude mít jako specializovaný orgán na starosti vyřizování stížností.

"Dosud tyto věci řešilo jen prezidium komory, což nebyl dostatečně transparentní způsob," vysvětlil ministr.

"Novelu exekučního řádu potřebujeme vzhledem k neutěšenému stavu exekuční agendy, kdy soudy musí vykonávat obecnou administrativu nebo vydávat formální rozhodnutí, místo toho, aby měly čas se věnovat věcem, kde je mezi účastníky řízení spor, nebo věcem, které jsou obtížné," doplnil Jiří Pospíšil. 

Novela exekučního řádu je nyní ve vnějším připomínkovém řízení, po jeho skončení na konci června ji ministerstvo odešle do vlády.  Pokud ji schválí parlament a podepíše prezident, mohla by vejít v účinnost v polovině příštího roku.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video