Páteční erupce Chaiténu nemusela být poslední, varují geologové. | foto: Reuters

VIDEO: Chilská sopka se probudila a vyhnala z domovů tisíce lidí

  • 12
Chile se chystá kvůli erupci sopky Chaitén na evakuaci dalšího města na území Patagonie. Své domovy již opustily 4 000 lidí z města Chaitén. Sněhem pokrytá sopka totiž již čtvrtým dnem chrlí hustý dým s popelem a lávu. Vulkán se podle místních geologů probudil k činnosti poprvé za dva tisíce let.

První erupce přišla minulý pátek. Nad kráterem se vytvořil houbovitý mrak plný popela, který stoupal k nebi. Vulkán chrlil horké plyny a popel i v pondělí, oblak se přehoupl i za chilskou hranici do Argentiny.

Do Futaleufu, druhého městečka, které bude kvůli sopce evakuováno, se vypravila chilská prezidentka Michelle Bacheletová. Futaleufu leží přibližně 1 300 kilometrů jižně od hlavního města Santiaga a 160 kilometrů od doutnajícího vulkánu Chaiténu.

Chilské úřady byly výbuchem zdánlivě neaktivní sopky, tyčící se do výšky tisíc metrů, zaskočeny. Zatím z ní nevytéká ohrožující proud žhavé lávy, ale odborníci nevylučují další, možná i silnější erupci, než byla ta páteční.

"Netušíme, co máme od sopky čekat," řekla prezidentka Bacheletová novinářům v Puerto Montt, kam bylo evakuováno 4 200 obyvatel z města Chaitén. "Nevíme, jestli bude dál chrlit prach, nevíme, zda se objeví láva. Proto jsme přijali preventivní opatření, tedy včasnou evakuaci," dodala prezidentka.

Národní pohotovostní úřad uvedl, že někteří z tisícovky obyvatel Futaleufu překročili argentinské hranice. V této oblasti je ale také několikacentimetrová vrstva popela z vulkánu. Úřady zde uzavřely školy, někteří lidé museli kvůli dýchacím problémům vyhledat lékaře.

Bacheletová vyzvala místní obyvatele, aby si chránili oči a nosili masky, které ochrání jejich dýchací cesty. Patnácticentimetrová vrstva prachu pokrývá budovy, automobily, stromy, ohrožuje i zdroje vody.

Podle místních médií má erupce Chaiténu na svědomí život jedné ženy. Zemřela na infarkt během evakuace.

. INFOGRAFIKA

Prohlédněte si průřez sopkou

Vládní těžební a geologická agentura Sernageomin uvedla, že v posledních dvou tisících letech neexistují zprávy o vulkanické činnosti Chaiténu. Geolog Luis Lara tvrdí, že výbuch byl opravdu silný, a varuje, že může přijít ještě horší. Katastrofický scénář počítá i s variantou, že by se sopka mohla zhroutit, pokud by byl proud žhavé lávy příliš silný.

Obyvatelé jsou sice z dosahu nebezpečného okolí doutnající sopky, potýkají se však s dalšími problémy. "Odešla jsem z domu jen s dvojím oblečením na převlečení," řekla dvaadvacetiletá metařka Daniela Munozová z Chaiténu, která opustila svůj domov se dvěma dětmi, otcem a sestrou. Nyní přebývají u svého strýce v Castru na ostrově Chiloe.

"Potřebujeme víc oblečení, jídlo a práci," dodala. "Nevíme, kdy se budeme moci do Chaiténu vrátit. Potřebujeme práci, peníze nám brzy dojdou," postěžovala si Munozová.

Jižní část Chile se rozprostírá v oblasti malých ostrůvků a fjordů. Někteří obyvatelé Chaiténu ze svého města nikdy nevycestovali. Až teď je sopka donutila opustit domovy.

Chile je druhou nejaktivnější vulkanickou oblastí na světě hned za Indonésií.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video