„Pankrácká sekyrárna“ se otevřela na výročí povstání. Podívejte se

  • 15
Brány pankrácké věznice, kde bylo v letech 1943 až 1945 sťato gilotinou přes tisíc lidí, se veřejnosti otevírají jen zřídka. Příležitostí nahlédnout za vysoké zdi věznice je každoroční připomínka Pražského povstání a obětí nacismu.

V době německé okupace v letech 1939 až 1945 byla věznice využívána nacistickou okupační správou, která v ní zřídila vyšetřovací vazbu gestapa.

"V pankrácké sekyrárně bylo od 5. dubna 1943 do 26. dubna 1945 popraveno tisíc sedmdesát pět osob a z toho bylo sto padesát pět žen," upřesnil Aleš Kýr, vedoucí kabinetu dokumentace a historie.

Poslední popravu provedli nacisté na Pankráci ještě 26. dubna 1945. Hned potom nechvalně proslulou gilotinu odvezli a její části shodili do Vltavy přímo pod Karlovým mostem. O dva měsíce později ji vylovili potápěči. Gilotina, ale i zbytky šibenice, na které popravovali v 50. letech komunisté, jsou součástí unikátní expozice o historii věznice a českého vězeňství.

"Návštěvníkům zvenčí není toto místo přístupné a slouží jen předem objednaným badatelům z řad vědců a studentům," řekla mluvčí věznice Michaela Hájková.

Pankrácká sekyrárna, která sousedí s muzeem, se skládala ze tří místností. V první se předčítal rozsudek, nebo se zde odsouzený dozvěděl, že jeho žádost o milost byla zamítnuta, ve druhé byla instalována gilotina a třetí sloužila jako sklad rakví pro těla popravených.

Na pietním místě v sekyrárně si připomněl hrdiny odboje a účastníky povstání i ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil.

V pěti květnových dnech roku 1945 bojovalo v Praze se zbraní v ruce 30 tisíc mužů i žen, sto tisíc obyvatel se účastnilo stavby barikád, zásobování nebo pečovalo o raněné. Téměř dva a půl tisíce jich padlo a takřka 3 700 jich bylo nacisty zavražděno.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue