Barma odhaduje až deset tisíc mrtvých po cyklonu Nargis

  • 14
Počet obětí cyklonu Nargis, který v sobotu zdecimoval Barmu, se podle odhadů barmské vlády vyšplhal na téměř deset tisíc, zřejmě však nejde o konečný počet. V zemi rostou ceny benzinu i potravin, na vojenskou juntu se snesla kritika kvůli nečinnosti.

Počet obětí po řádění cyklonu Nargis dramaticky roste. Barmská vláda se obává, že se dopočítá až deseti tisíc mrtvých. Ještě ráno přitom mluvila o necelých čtyřech tisících.

Přírodní živel udeřil na Barmu v sobotu rychlostí 190 kilometrů v hodině. Nejvíce řádil v deltě veletoku Iravadi. Některá města takřka srovnal se zemí. - čtěte o cyklonu, který pobořil města

Podle humanitárních organizací, které v zemi působí, zůstaly bez střechy nad hlavou statisíce lidí. Váznou dodávky potravin a pitné vody. Armáda dosud vyčistila jen několik hlavních silnic, přístup do odlehlejších oblastí komplikují popadané stromy a trosky domů.

"Pomoc zatím distribuujeme ze skladů, které máme v Barmě, ale budeme potřebovat více zásob," citovala agentura Reuters Michaela Anneara z Mezinárodního červeného kříže. Organizace zatím ze svých účtů uvolnila 200 tisíc švýcarských franků.

"Nejdůležitější je dostat pitnou vodu ke dvěma milionům postižených lidí," citoval server CNN Caseyho Calamusu z americké humanitární organizace World Vision.

. Člověk v tísni organizuje sbírku pro Barmu

Humanitární organizace Člověk v tísni uvolnila na pomoc Barmě půl milionu korun. Na pomoc obyvatelům navíc organizuje veřejnou sbírku. 

Přispívat lze bankovním převodem na konto SOS Barma 836 836 836 /0300 u ČSOB.

"Prostředky ze sbírky budou využity na zajištění základních životních potřeb zasažených osob," sdělili zástupci Člověka v tísni.

Obchody i benzinky obsadili lidé
Řádění cyklonu s sebou přineslo i razantní nárůst cen. Oproti sobotě dají Barmánci za benzin dvakrát tolik, cena vajec vyšplhala dokonce na trojnásobek. V Rangúnu se přesto tvořily u čerpacích stanic i obchodů dlouhé fronty. Mezi nedostatkové zboží se nyní počítají i baterie a svíčky.

Náporu by mohlo ulevit zprovoznění rangúnského letiště, kde budou přistávat letadla s humanitární pomocí. Ostatní lety byly až do odvolání zrušeny.

Cyklon Nargis napáchal v Barmě obrovské škody

Vláda s žádostí o pomoc otálela
Barmská vojenská junta, která zemi vládne pevnou rukou posledních 46 let, sice vyhlásila výjimečný stav, ale dlouho otálela se žádostí o mezinárodní pomoc. Režim totiž nemá se Západem a okolními zeměmi právě nejlepší vztahy. Je totiž pravidelně kritizován za perzekuce prodemokratické opozice.

Loni na podzim vojáci násilně potlačili největší protesty za posledních dvacet let. Během demonstrací, pro něž se vžilo označení "šarlatová revoluce", zemřelo několik lidí. - o šafránové revoluci čtěte více zde

Žádost přišla do newyorského ústředí OSN až v pondělí odpoledne SELČ. "Vláda projevila vůli přijmout mezinárodní pomoc prostřednictvím agentur OSN," citoval Reuters mluvčího Světového potravinového fondu OSN Paula Risleyho. "Neprodleně připravíme dodávky," dodal.

Na adresu generálů se po sobotním cyklonu snesla nová vlna kritiky. "Všichni jsou naštvaní, protože vláda zareagovala strašně pomalu," řekl CNN Aung Zaw z barmského exilového časopisu Iravadi, který vychází v sousedním Thajsku. Ten odhaduje, že počet obětí je mnohonásobně vyšší. "Jde o špatně přístupné oblasti."

Zlost mají i obyvatelé Rangúnu. "Kde jsou vojáci a policisté? Když šlo o potlačování loňských protestů, byli velmi rychlí a agresivní," citovala CNN bývalého vládního úředníka, který si nepřál být jmenován.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video