Demonstrace dělnické strany

Demonstrace dělnické strany | foto: Jan ZátorskýMF DNES

Praha patřila radikálům všech směrů, policie předvedla jediného člověka

  • 603
Po Praze se u příležitosti Prvního máje sešlo několik tisíc lidí. Největší účast měli komunisté a krajní pravice. Ideoví protivníci se ale letos vyhnuli. Přes tisíc policistů v terénu tak nemuselo příliš zasahovat. Předvedli jediného člověka - kvůli nacistickým symbolům na oblečení.

Krajní pravice si vyhradila náměstí Jiřího z Poděbrad. Dostavilo se na šest set členů a sympatizantů Dělnické strany a Národního odporu. Šéf DS Tomáš Vandas se pustil do kritiky vlády nejen kvůli reformám, ale i kvůli původu ministrů Karla Schwarzenberga a Džamily Stehlíkové. Ohradil se proti spojování strany s neonacismem.

Vystoupili rovněž představitelé dalších pravicových hnutí z Česka, Slovenska nebo Německa. Zazněla i ostrá slova na adresu státu Izrael. Úředníci magistrátu si ale bez soudního znalce netroufali rozhodnout, jestli už jsou dostatečným důvodem pro rozpuštění akce.

Za celý den tak skončil v rukou policie jediný člověk. "Před půl pátou policisté předvedli osobu, která měla na oblečení symboly, které vyvolávají podezření z trestného činu propagace hnutí směřujících k potlačení práv a svobod občanů," sdělil policejní mluvčí Tomáš Hulan.

Mimo to policisté ještě přijali oznámení o napadení mladíka v Sokolovské ulici. "Údajně měl být napaden účastníky shromáždění z náměstí Jiřího z Poděbrad, policistům se ale útočníky nepodařilo zadržet a pátrají po nich," informoval mluvčí Ladislav Bernášek.

Část ultrapravičáků přišla v kuklách, s černými prapory či papírovými štíty se znakem Dělnické strany. Na transparentech byly nápisy jako: Ne multi-kulti, Evropo povstaň! nebo Nacionalismus místo globalismu.

Nacionalisté na začátku akce uklízeli ze schodů před kostelem hračky, které jim tam nechali Mladí sociální demokraté při dopoledním setkání pořádaném pod heslem Více hraček pro deprivované nacionalisty. Pravicovým extremistům tak chtěli vzkázat, že bude lepší, když si "budou hrát s něčím méně ošklivým, než jsou baseballové hole".

Před patnáctou hodinou se účastníci vydali v uspořádaném šiku na hodinový pochod Žižkovem. Doprovázeli je policisté v uniformách i v civilu a jejich kolegové na koních. "Policisté nebyli nuceni výrazněji zasahovat. Nyní budou monitorovat pohyb větších skupin osob odcházejících z místa," upozornil policejní mluvčí Ladislav Bernášek.

Pochod levicových radikálů Prahou. (1. května 2008)

"Odpor žije, boj pokračuje!"
Asi sto padesát příznivců levice přišlo po poledni na Střelecký ostrov. Anarchista Ondřej Slačálek v projevu kritizoval stát za potlačování svobod. "I stávající moc nás špehuje a zakazuje různé myšlenky," řekl.

Jako příklad uvedl zákaz Komunistického svazu mládeže, s kterými podle něho anarchisté nesympatizují, protože jde o "stalinistické nostalgiky", ale na jejich rozpuštění se prý projevila perzekuce stávající moci. Jeho řeč zakončilo skandování "Odpor žije, boj pokračuje".

Levičáci si nepřinesli skoro žádné transparenty, pouze černo-červené prapory. Převážně mladší lidé uváděli různé důvody, proč přišli. "Myslím si, že si První máj nemají uzurpovat jen komunisti a náckové," řekla iDNES.cz dvaadvacetiletá dívka, která ale odmítla prozradit své jméno.

Před Výstavištěm demonstrovali proti komunismu příznivci a členové Národní strany. (1. května 2008)

Po hodině se účastníci vydali k Palackému náměstí. "Po krátkých projevech svolavatel vyzval k přesunu na Císařskou louku. Tam probíhá akce pod názvem Festival proti rasismu. Pohyb větších skupin osob policisté monitorují," uvedl policejní mluvčí Bernášek.

Nacionalisté přichystali komunistům "uličku hanby"
Prvomájové akce se rozběhly už kolem deváté ráno na Výstavišti. Národní strana zahájila demonstraci proti bolševismu projevem své šéfky Petry Edelmannové. Ve své řeči mimo jiné označila bolševismus za vřed společnosti. Naslouchala jí dvacítka příznivců a dvakrát tolik novinářů.

Na transparentech nacionalisté srovnali bolševismus s nacismem a upozornili, že si vyžádal více obětí, než hitlerovský režim. Národovci se sešli u vchodu na Výstaviště proto, aby vytvořili "uličku hanby" pro komunisty, kteří tudy přicházeli na svou oslavu Prvního máje.


Infografika - mapa prvomájových demonstrací

Ke konfliktům ale nedošlo. "Obě akce probíhají bez problémů, policisté nebyli nuceni zasahovat," hlásil mluvčí policie Ladislav Bernášek.

Předsedkyně Edelmannová se pak dokonce s trojicí bodyguardů vydala přímo mezi komunisty do amfiteátru u Křižíkovy fontány, kterým se linula vůně klobás a ryčná dechovka. Levicově smýšlející občany převážně důchodového věku ale její přítomnost nevyprovokovala.

"Vnímám to spíš jako mediální taškařici," komentoval to pro iDNES.cz místopředseda KSČM Jiří Dolejš. Národní strana by si podle něj měla nejdřív zamést před vlastním prahem. "Mně se také nelíbí jejich výroky o konečném řešení cikánské otázky, o tom, koho by z české společnosti vyhostili. Je mi jich spíš líto," dodal.

Lidé dali před Paroubkem přednost atrakcím
Na mítinku komunistů se střídaly politické projevy s kulturními čísly. Až dva tisíce diváků, mezi nimi i bývalý komunistický generální tajemník Milouš Jakeš, si tak vedle kritiky vlády z úst předsedy strany Vojtěcha Filipa vyslechly také písně zpěváka řeckého původu Statise Prusalise nebo verše v podání "ženy za pultem", herečky Jiřiny Švorcové.

Filip mimo jiné řekl, že se vláda s "ohnutým hřbetem plazí okolo Bruselu do Washingtonu" a přispívá tím k rozdělování Evropy, která tak je lépe ovladatelná.

Nacionalisté mezitím před Výstavištěm rozdávali kolemjdoucím svůj list Národní politika a seznamy lidí popravených komunistickým režimem. Letáky ale skončily bez povšimnutí pohozené na zemi. Z dodávky Národní strany se rozléhaly songy Daniela Landy.

Prvomájové oslavy komunistů na pražském Výstavišti.

"Demostrující před branami Výstaviště se v jedenáct hodin pokojně rozešli. Větší skupiny z nich doprovázejí policisté, aby předešli případnému protiprávnímu jednání," uvedl policejní mluvčí.

Na sociálnědemokratické oslavy Svátku práce odpoledne dorazilo ke Křižíkově fontáně na Výstavišti kolem tisícovky lidí. Bylo to o polovinu méně, než jich zavítalo na oslavy komunistické. Řada účastníků dala přednost pouťovým atrakcím před projevem Jiřího Paroubka. - čtěte Lidé dali před Paroubkem přednost atrakcím

Brněnští strážníci zabavovali rudé prapory
Slavilo se a demonstrovalo také v dalších městech. V Brně strážníci zabavili mladým účastníkům několik rudých praporů s nápisem Komunistický svaz mládeže, srpem a kladivem.

"Svaz je zakázaná organizace, proto není možné ji takto propagovat," vysvětlil tajemník městské části Brno-střed Radovan Novotný. Mladí komunisté to pokládají za křivdu. - čtěte Strážníci zabavili rudé prapory zakázaných mladých komunistů


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue