Greenpeace strávili v Brdech třetí den, chystají se na prvomájové oslavy

  • 123
Asi dvacet lidí z hnutí Greenpeace strávilo třetí den v brdských lesích. Od pondělí tam blokují kótu 718, kde má stát americký radar. Protože jejich úterní plány zhatil vytrvalý déšť, pokračovali v nich dnes.

Začali připravovat stavbu dřevěného mostu, který je podle nich na rozdíl od radaru symbolem spojení lidí. Má být ze dřeva nasbíraného v okolí kóty.

Vydali se také do okolních měst a obcí a pokračovali v takzvané fotoblokádě. Spočívá v tom, že lidé, kteří kampaň proti radaru podporují, se vyfotí s letákem Greenpeace. Aktivisté portréty s heslem "Mám cíl - nebýt cíl" rozvěšují kolem kóty.

Na třech stromech jsou stále horolezci na plošinách, další lidé se věnují běžné údržbě tábora. Museli například poopravit obří plátno se symbolem terče natažené v asi desetimetrové výšce mezi stromy přímo nad kótou.

Do tábora pozvali Parkanovou
"Ten úterní celodenní déšť byl dost zlý, ale byli jsme vybavení," řekl v táboře Jan Piňos z Greenpeace. Aktivisté směřují svoje aktivity na 1. května. "Zveme lidi, kteří nás podporují, aby s námi přišli stavět most. Oslavíme tak svátek práce nebo lásky společně," zve na kótu mluvčí Greenpeace Lenka Boráková. Do svého tábora pozvali i ministryni obrany Vlastu Parkanovou (KDU-ČSL), aby diskutovali o problematice radaru.

Ačkoliv přístup do prostoru je jen na povolení újezdního úřadu, lidé z okolí i aktivisté se do tábora dostanou lesními cestami. Vojenská policie sice hlídá hlavní přístupové cesty do prostoru, nemůže ale sledovat celé území.

Demonstranti posvačili domácí perník
Za demonstranty se ve středu už poněkolikáté vypravil Jiří Houška z Trokavce. Lesními cestami vedl skupinku novinářů a filmařů. Jako zkušený stopař varoval před blížící se hlídkou vojenské policie. "Nesu jim také něco na přilepšení, radar tady nechceme a ti, kdo nás podpoří, si zaslouží zas naši pomoc," řekl. Do tábora nesl kromě sekerky a pily několik plechů domácího perníku.

Podle Greenpeace se do jejich tábora občas přijdou podívat i jiní lidé. Aktivisté věří, že jich přijde víc zejména na státní svátek, kdy se nemusí do práce. "Musí uvážit, jak nás podpoří, zda ve fotoblokádě, nebo přijdou sem. I když vojáci cesty hlídají, dostat se sem dá," řekl Jan Freidinger z Greenpeace.

Větší podporu jejich protestu slibuje iniciativa Ne základnám. "Dnes jsme přinesli alespoň nějaké zásoby, pamatujeme na to, že na kótě jsou hodně vegetariáni, takže neseme ovoce a zeleninu," řekla Ivona Novomestská z iniciativy. Podle ní se pokusí ke Greenpeace na kótu přijít i další lidé z iniciativy.

Armáda radikální postup zatím nechystá
V úterý večer vojenská police natáhla pásku kolem vrcholu kóty. Voják, který s aktivisty jednal, jim řekl, že tak musí označit místo, kde byl spáchán přestupek. Podle mluvčího vojenské policie Jana Čermáka nejsou v místě žádné konflikty. Armáda zatím nepřipravuje žádný radikální postup.

Bude nadále sledovat situaci a hlídat hlavní vjezdy do prostoru. Koho ve vojenském území přistihnou bez povolení k vstupu, budou legitimovat a upozorní ho na to, že se dopustil přestupku.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue