Topolánkova vláda přežila hlasování o nedůvěře

  • 816
Vláda podle očekávání ustála hlasování o vyslovení nedůvěry. Opozice v Poslanecké sněmovně nenašla potřebných 101 hlasů pro svržení kabinetu Mirka Topolánka. Sociální demokracie pod vedením Jiřího Paroubka se pokoušela vyslovit nedůvěru vládě už potřetí.

Sněmovna překvapení nezažila. Sociální demokracii a komunistům se nepodařilo zlomit ani jednoho koaličního poslance. Navzdory naléhání špiček ČSSD, které v rozpravě vykreslily vládu v nejhorších barvách.

Plán ČSSD vyvolat hlasování o nedůvěře den po bouřlivém jednání o církevních restitucích také nevyšel. I přes rozpory v koalici zůstala vládní sestava jednotná.

Nepřítomen byl pouze ministr zemědělství Petr Gandalovič, jeho absence ale neměla na hlasování žádný vliv.

. Táhněte do háje, vzkázala vládě ČSSD před hlasováním o nedůvěře

"Pro nás má velkou cenu, že to byla příležitost formulovat postoj vůči této vládě," řekl iDNES.cz místopředseda ČSSD a Sněmovny Lubomír Zaorálek. Podle něj jde nyní o důležité období, protože vláda chystá mnohé reformní zákony. "My jsme v podstatě řekli ne těm reformám, které se připravují a jejichž předlohy budou do několika týdnů zřejmě hotové," doplnil Zaorálek.

Hlasování o nedůvěře vládě

"Tento výsledek jsme očekávali," řekl iDNES.cz šéf poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik. "Nicméně význam to mělo v tom, že v době, kdy na občany začínají tvrdě dopadat důsledky vládních reforem, mělo smysl třeba i tímto hlasováním upozornit, že opozice nesouhlasí s tím, jak vláda vládne," vysvětlil.

Zda se opozice pokusí podobné hlasování ještě před podzimními volbami zopakovat, netuší. "Tento institut je natolik vážný, že by se měl používat jen ve vážných situacích, kdy vláda občanům něco zlého provede," upozornil Kováčik. Příliš časté používání by podle něj vedlo k inflaci a ke znehodnocení tohoto politického nástroje.

. On-line reportáž zde

dění ve Sněmovně jsme sledovali minutu po minutě

Vládu opět podrželi bývalí sociální demokraté Miloš Melčák a Michal Pohanka. Naopak jejich kolega a nyní nezařazený poslanec Evžen Snítilý, u kterého nebylo do poslední chvíle jasné, jak se zachová, hlasoval spolu s opozicí.

K levici se nepřidali ani známí rebelové uvnitř koaličních stran. Proti návrhu na vyslovení nedůvěry hlasovali jak lidovec Ludvík Hovorka, tak zelená poslankyně Olga Zubová či občanský demokrat Vlastimil Tlustý, který v úterý nepodpořil vládní návrh církevních restitucí.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue