Senátoři se přeli o Lisabon, nakonec smlouvu poslali k Ústavnímu soudu

  • 150
Lisabonská smlouva míří k Ústavnímu soudu, rozhodli podle očekávání senátoři. Ještě před hlasováním se dlouho přeli o to, co smlouva pro zemi znamená. "Naruší naši suverenitu," tvrdil senátor Josef Kalbáč. "Nedá se to hájit, ale musíme to schválit," kontroval jeho kolega Petr Pithart.

Že to ministr Alexandr Vondra, který Lisabonskou smlouvu parlamentu k ratifikaci předkládá, nebude mít jednoduché, bylo jasné už z dřívějších vyjádření senátorů. - Čtěte Rozhovor s Jaroslavem Kuberou

Výhrady k dokumentu EU, který mají postupně ratifikovat všechny členské země, zaznívají ze senátorských lavic napříč politickým spektrem.

Ke kritikům se dnes otevřeně připojil i místopředseda senátorů KDU-ČSL Josef Kalbáč. Politik, který při prezidentské volbě nejprve zmizel a později svým hlasem pomohl ke zvolení Václava Klause, se podivoval nad tím, že mnoho zákonodárců vůbec neví, o čem hlasují. "Jedná se o historické rozhodnutí, které ovlivní zcela zásadním způsobem tvář a postavení České republiky, za jejíž vznik bojovaly celé generace našich předků," řekl v projevu Kalbáč.

Podle něj zdaleka nejde jen o ústavnost, či neústavnost dokumentu, senátoři by se měli zabývat i obsahem smlouvy. Ta totiž podle Kalbáče zásadním způsobem narušuje suverenitu země. Nelíbí se mu ani to, že EU nechce předložit plné znění dokumentu. "Bude se hlasovat o něčem, co oficiálně nebude v českém jazyce," upozornil senátor. - celý projev zde

. video: projev senátora kalbáče

"Suverenita České republiky je pro mne základní hodnota státnosti," tvrdí senátor, Lisabonská smlouva podle něj tuto suverenitu narušuje.

"Jaký je to spolek, jehož člen může být trestán za to, jak hlasoval? Je svobodný?" ptal se zase senátor Jiří Pospíšil za občanské demokraty. Narážel tak na to, že je na zákonodárce všech zemí ze strany Bruselu vyvíjen nátlak, aby hlasovali pro schválení smlouvy.

Sociální demokraté dokument naopak obhajovali. "Podpoříme ji bez podmínek," prohlásila o smlouvě předsedkyně senátorů ČSSD Alena Gajdůšková. Vydání smlouvy k Ústavnímu soudu ale socialisté bránit nebudou.

"Text je nehájitelný, ale musíme ho schválit," argumentoval poněkud překvapivě lidovecký místopředseda Senátu Petr Pithart. "Trpíme pocitem méněcennosti, a tak to přehlušujeme siláckými výroky," vzkázal kritikům smlouvy. Senátor Mejstřík je pro změnu napadl jako zbabělce. "Je to štěkání a kvíkání českých oříšků," obořil se na ně.

Tečku za rozpravou udělal ministr zahraničí a senátor Karel Schwarzneberg. Předsedající schůze mu po pár slovech omylem do proslovu spustil senátní znělku s fanfárami. "Přemáčkl jsem se, omlouvám se. Vím, že jste se cítil jako doma," vzkázal senátor Šneberger Schwarzenbergovi. Ten své vystoupení pojal jako podobenství, ve kterém EU přirovnal k nevěstě a Česko k ženichovi, který se sice se vší slávou oženil, ale už rok se svou novou ženou nežije a neplní vůči ní své manželské povinnosti. "Je to trochu podivný postoj," vzkázal ministr kritikům smlouvy. 

Senátoři však nakonec návrh k přezkoumání smlouvy Ústavním soudem podpořili velkou většinou. Pro hlasovalo 48 ze 70 přítomných senátorů, proti byli jen čtyři zákonodárci.

Horní komora konkrétně navrhla ústavní přezkum šesti oblastí smlouvy. Například předání některých pravomocí na evropskou úroveň či možnost měnit způsob rozhodování v Radě EU z jednomyslného na většinový, čímž by členské státy ztratily právo veta. Senátory také zajímá způsob uznání Listiny základních práv EU a její právní závaznost pro Česko.

Ústavní soud by měl smlouvu projednat bez zbytečného odkladu. Evropská unie ji totiž chce ve všech zemích ratifikovat do konce roku. Senátoři se další budoucností smlouvy budou zabývat až po rozhodnutí soudu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video