Romové mě měli za zrádce, říká policejní specialista v Anglii Petr Torák

  • 18
Je Rom, který emigroval z Česka do Británie. Na rozdíl od mnoha jiných se ale nevrátil ani nedělá jednoduchou "ruční" práci. Policejní specialista Petr Torák je díky znalosti jazyků a mentality uprchlíků pro své nadřízené nepostradatelný. "Romové mě ale zpočátku měli za zrádce," vzpomíná.

. Odpovědi PETRa TORÁKa zdE

Petr Torák opustil Česko před devíti lety. "Rozhodli jsme se poté, co jsem byl napaden za bílého dne pěti skinheady v nákupním středisku a lidé jen přihlíželi. Pár dní nato zbili mou matku a policie nám řekla, že nemá cenu nic vyšetřovat, jelikož určitě nevíme, kdo to byl," popisuje.

Absolvent liberecké právní akademie odjel do Velké Británie se snem stát se buď právníkem, nebo policistou. Začínal v dešti na poli, za méně než minimální mzdu. Pak se dostal na radnici a odtud k policii. I zde ovšem začínal "od píky" - hlídal, zda lidé správně parkují či nekouří na veřejnosti.

Peterborough, město o velikosti Plzně, ve kterém pracuje, se v posledních letech stalo téměř utečeneckým táborem. Za dva roky se do něj přistěhovalo na šestnáct tisíc imigrantů z nejrůznějších zemí světa. A to bylo příležitostí pro Toráka, který hovoří pěti jazyky (česky, anglicky, slovensky, polsky a portugalsky) a učí se ještě ruštině.

Teď pracuje jako specialista právě pro práci s imigranty. Oproti anglickým policistům má kromě jazykové vybavenosti ještě tu výhodu, že často lépe rozumí jejich mentalitě, a problémy tak předvídá. "Většina Čechů například neví, že nošení nože na veřejných místech je velice vážný přestupek. Uspořádali jsme kampaň, ve které jsme cizince o těchto přestupcích informovali," přibližuje Torák.

"Nejdříve je třeba změnit názory politiků"
Otázkám s problematikou soužití Čechů a Romů se Torák nevyhýbal. Podle něj je ale nutné začít mezi politiky. "Pokud politik veřejně hanobí romskou menšinu, jaký pak může mít názor veřejnost?" položil řečnickou otázku Torák. Jméno Jiřího Čunka, který za své názory ohledně Romů často čelí kritice, ale výslovně nezmínil.

"I já si držím peněženku v kapse, když jsem v hromadné dopravě. Dělám to nejen zde v ČR, ale i v Anglii. Kriminalita existuje všude, ale nepopírám, že kriminalita páchaná Romy je velká," odpověděl budoucí vysokoškolský student kriminalistiky na poznámku čtenáře, že si drží ruku na peněžence, když vedle něj nastupuje do trolejbusu Romka.

Pohotově odpověděl i na nepříjemnou otázku o úplatcích, se kterými česká policie ve vlastních řadách nezřídka bojuje. "Úplatky jsou ve Spojeném království něco nevídaného. Začáteční plat policisty v Anglii je okolo 25 tisíc liber ročně, což stačí na velice slušný životní standard i bez úplatků," tvrdí.

. PŘEHRAJ VIDEO

Odpovídá romský policista v Anglii Petr Torák.

Přesto ale o návratu do Česka uvažuje, i když "nejdříve tak asi za deset let" a navzdory tomu, že se podle jeho slov v Anglii na sebe lidé stále usmívají, zdraví se a jsou k sobě milí bez ohledu na barvu pleti. A co bude dělat? "Chtěl bych pracovat pro policii nebo pro BIS."


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue