Vesnické úřady šetří lidem dovolenou, přijmou je i v neděli

  • 4
Koho obtěžuje, že si kvůli vyřízení úředních věcí na radnici musí brát v práci volno, měl by se přestěhovat na vesnici. Zatímco ve městech musíte vyřizování stihnout ve všední den a obyčejně do 18 hodin, v mnoha vesnicích vás úředníci přijmou i později. Někde i o víkendu.

Úřady využívají toho, že jim nikdo nenařizuje kdy musí mít otevřeno a stanovují úřední dobu často v nečekaných termínech.

"Přes den by k nám nikdo nepřišel, lidi jsou v práci," vysvětluje Jaroslav Jarý, starosta Svatého Pole u Dobříše, proč úřaduje každé úterý od 18 do 20 hodin.  "V létě, kdy jsou lidé na zahrádkách a polích jsem tu i déle," dodává.

Je neuvolněným starostou a práci spojené s funkcí věnuje především večery. "Přes den je vesnice vylidněná. Pokud je ale potřeba něco vyřídit, tak občané ví, že za mnou mohou přijít kdykoli," dodává Jarý.

V Horní Pasece u Ledče nad Sázavou místní vědí, že starostu najdou na úřadě každý pátek od 17 do 19 hodin.

. Videoanketa

Vyhovuje vám otevírací doba úřadů?

"V pozdějších hodinách úřaduji proto, že lidé se teprve v podvečer vracejí z práce. Pátek jsem zvolil z toho důvodu, že k nám jezdí chalupáři a i oni si potřebují tady vyřídit některé úřední věci," vysvětlil starosta obce Marcel Pašek.

Přijďte jindy, dnes neúřadujeme
O takových službách si obyvatelé velkých měst mohou nechat pouze zdát. Například Plzeňané musí na magistrát vyrazit pouze v pondělí nebo ve středu mezi osmou ráno a pátou odpoledne. O rozšíření úředních hodin magistrát neuvažuje.

"Zvykli jsme si na to, že se úředním hodinám přizpůsobíme. Když si potřebuji něco vyřídit, tak tomu věnuji pauzu na oběd. Pokud se jedná o složitější jednání, musím si vzít v práci volno," popisuje Michaela Hornofová z Plzně.

Vyhovuje vám otevírací doba úřadů?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 pátek 25. dubna 2008. Anketa je uzavřena.

NE
NE 545
ANO
ANO 57

Rozdíl v možnosti vyřídit si věci je patrný při srovnání počtu úředních hodin. Těch na plzeňském magistrátu, kam spadá 160 tisíc lidí, nabízí 18 hodin v týdnu, naopak radnice v Dílech na Domažlicku, kde žijí necelé čtyři stovky obyvatel, úřaduje o deset hodin déle.

Otevřeno tu mají nejen každý všední den, ale dokonce i v neděli. "Máme to jednak kvůli chalupářům a taky kvůli lidem, kteří třeba pracují v Německu a přes týden by se k nám nedostali," vysvětlil dílský starosta Vlastimil Anderle.

Praha: 1800 úředníků, patnáct oficiálních úředních hodin týdně
Podobně je na tom i Praha. Oficiální návštěvní hodiny tu mají v pondělí od 12 do 17 a ve středu od 8 do 18 hodin. Hlavní podatelna je otevřena denně od 8 do 18, v pátek do 16 hodin.

"De facto máme ale otevřeno pět dní v týdnu, protože mimo "psaných" úředních hodin si občané mohou domluvit schůzku s konkrétním úředníkem v libovolný den a libovolnou hodinu v pracovní době," uvedl mluvčí pražského magistrátu Jiří Wolf. Úředníci jsou tak lidem teoreticky k dispozici 42 hodin.

"V případě potřeby jsme už mnohokrát rozšiřovali úřední hodiny i na víkend, například během výměny řidičských průkazů," dodává Wolf.

Podle něj magistrát neuvažuje o rozšíření úředních hodin. "Stálo by to příliš mnoho peněz. Vesnické radnice mají minimum zaměstnanců, jsou v jiné situaci, než velká města," vysvětlil důvody mluvčí.

Pro metropoli, jejíž magistrát zaměstnává 1800 úředníků, je účinnějším řešením elektronizace úřadu. "Občané si tak budou moci naprostou většinu věci vyřešit bez toho, aby museli úřad vůbec navštívit. Jsme přesvědčeni, že je to cesta správná a efektivnější," uzavírá Wolf.

EU - velké rozdíly ve vstřícnosti úřadů
Dobře pro města v Česku nedopadá ani srovnání s evropskými metropolemi. Podle výzkumu agentury Westminster mají nejdelší úřední hodiny v Londýně a Lisabonu - 60 hodin týdně, ve Vídni 55 hodin.

Podobně jako u nás jsou na tom obyvatelé například Říma, kde radnice úřaduje 20 hodin týdně nebo v Bruselu, kde jsou úředníci obyvatelům k dispozici 16 hodin.

"Pokud občané nebudou požadovat flexibilnější otevírací dobu svých úřadů, situace se k lepšímu nezmění a stále se budou muset přizpůsobovat úředním dnům a hodinám, stát dlouhé fronty a uvolňovat se ze zaměstnání," komentuje situaci Tomáš Studeník, ředitel společnosti Westminster.

Počet úředních hodin je podle něj jedním z ukazatelů míry otevřenosti úřadu občanům.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video