Proměna: po krémech vrásky nezmizely, na řadu přišel skalpel

  • 105
Deset let bojovala paní Jitka se svými vráskami jen pomocí "zaručených" krémů. Marně. "V kosmetickém průmyslu bych se mohla stát odborníkem," tvrdí dnes dvaašedesátiletá vdova, která se nakonec rozhodla podstoupit facelifting.


Jak dopadla operace a jak vypadá paní Jitka po faceliftingu, se zde dočtete ve středu 16. dubna.

"Už dřív jsem koketovala s myšlenkou na plastiku, ale že do toho opravdu půjdu, k tomu mě nakonec přesvědčil až můj syn. Žije s přítelkyní v našem domě a léta pozoruje mé trápení. Už jsem v důchodu, a tak jsem měla čas si o operačním způsobu, jak napnout kůži v obličeji, leccos přečíst. A postupně jsem se zbavovala předsudků," vzpomíná Jitka.


Paní Jitka se rozhodla pro facelifting.

Nejvíc ze všeho jí vadily husté drobné vrásky kolem úst. "S těmi jsem se nikdy nesmířila. Dokonce jsem si kvůli nim nechala zhotovit kompletně nové zuby v domnění, že se kůže alespoň trochu vypne. Nevypnula se," říká.

Co s vráskami kolem úst?

Stejně jako jinde na těle se i naše kůže v obličeji uvolňuje, ztrácí pružnost i napětí a vadne. Povislá kůže se skládá a zalamuje do vrásek. Faceliftingem se řeší právě hlavně oblast tváře, dolní čelisti, krku a rýh a vrásek vedoucích od nosu k ústům (tzv. nasolabiální rýhy). "Při faceliftingu vypínáme kůži v obličeji tak, že ji nařízneme před boltcem i za ním, uvolníme od spodiny a vytáhneme směrem nahoru. Pak nadbytečnou kůži odstraníme," vysvětluje plastický chirurg Roman Kufa, kterému se paní Jitka svěřila do péče. 

Ovšem nenáviděné vrásky kolem úst touto operační metodou odstranit nelze. "K jejich zjemnění může pomoci gelová výplň aplikovaná injekčně přímo do vrásek nebo laser," navrhl lékař své pacientce a společně se rozhodli pro gel - kyselinu hyaluronovou. Ta se používá podle Kufy na spodní část obličeje, kde je důležitá mimika, zatímco známější botulotoxin,který funguje na principu ochromení  mimického svalstva, se hodí jen do vrásek na čele, mezi obočím a v zevním koutku oka. Gravitace funguje a kůže na obličeji nevydrží vypnutá na doživotí. "Ale záleží na charakteru kůže, který se u jednotlivců velmi liší.  Po pěti letech nejdříve lze zákrok zopakovat. Nicméně nedoporučuje se vícekrát než třikrát za život."


Lékař zakresluje, kudy povede řez.

Tři hodiny na sále

Doporučená věková hranice pro facelifting neexistuje. Může ho podstoupit žena čtyřicetiletá i ta o třicet let starší, pokud je její kůže v obličeji ochablá. Podmínkou je samozřejmě její zdravotní způsobilost, protože se jedná o zákrok v celkové narkóze, který patří mezi ty náročnější.

Paní Jitka prodělala až do té doby jen jedinou operaci- císařský řez. "Proto jsem měla spíš strach ze samotné narkózy než z výsledku. Věřila jsem, že po zákroku budu vypadat mladší. S blížícím se termínem mě kupodivu strach opouštěl a pár minut před začátkem jsem byla naprosto klidná," vzpomíná paní Jitka. Kromě faceliftingu a zavedení gelu do vrásek kolem úst se Jitka s lékařem dohodla ještě na odstranění tukových váčků a nadbytku kůže u dolních víček. - Operaci očních víček najdete zde 

"Na operačním sále si pospí více než tři hodiny. Částečně vyhladíme vrásky na tváři i krku a rovněž zjemníme nasolabiální rýhy. Bohužel však nedojde k úplnému vyhlazení vrásek kolem úst, které se budeme snažit vyplnit kyselinou hyaluronovou," informoval Kufa pacientku.

Facelifting
Řez je v případě paní Jitky veden směrem ze spánku a kolem ucha až do vlasů, kde se ztrácí. Aby jizva ani v oblasti ucha nebyla příliš patrná, lze ji skrýt do části zevního zvukovodu. Takový postup nebývá příliš častý, protože je náročnější, ovšem stopy po zákroku pak nejsou snadno odhalitelné. Naříznutá kůže se postupně zvedá a uvolňuje od spánkové oblasti až k zevnímu koutku úst a dále na krk. Její celá plocha se vytáhne směrem nahoru, vypnutá  se přiloží zpět a přebytky se odstraní.
Pokud chceme trvalejší a z estetického hlediska lepší efekt, dělá se ještě tzv. smasslifting, tedy zvednutí hlubších vrstev a jejich vytažení směrem nahoru. Teprve přes takovýto podklad -  vypnuté spodní vrstvy -  se šikmým směrem vytahuje i svrchní kůže. Výsledek je pak z estetického hlediska mnohem lepší a zároveň trvalejší. U smassliftingu musíme dávat velký pozor, aby nedošlo k poranění motorické inervace mimických svalů obličeje. Funkci těchto svalů nelze dobře nahradit a mimika by značně utrpěla.
Jakmile se tedy odstřihnou nadbytky podkoží a posléze i vrchní vrstvy kůže, přišívá se postupně kůže zase zpět k okraji, kde byl veden původní řez. Do podkoží se ještě zavede drén pro odtok zbytkové krve, který se za dva dny odstraní.


Lékař odstraní přebytečnou vrchní kůži.