Romové slaví mezinárodní den, většina o něm ale vůbec neví

Dnešek je Mezinárodním dnem Romů. Slaví se po celém světě od roku 1990 a romské organizace při jeho příležitosti pořádají různé akce. Ovšem příslušníci početné romské komunity v Česku o svátku často nevědí.

Z Romů oslovených v pražských ulicích v anketě iDNES.cz nevěděl o svátku žádný. "Dneska? To teda nevím. Slavit to nijak nebudu," řekl Tomáš. "Nemám o tom ani šajn," přidal se další oslovený, Marián Oláh.

Ani plzeňský Rom Míra Bartoš si nemyslí, že povědomí o tomto dni je velké. Sám se o něm dozvěděl před dvěma lety z jednoho romského časopisu.

"Pochybuji, že třeba u nás doma to někdo ví. Mezi normálními Romy, kteří si žijí své životy, bude většina těch, kteří o tom neví. A já jako vysokoškolák jsem se to dozvěděl před dvěma lety," říká Bartoš. 

Podle jeho slov je dobře, že takový den je, ale chybí mu větší propagace. "V Plzni se žádné velké akce nedělají. Je ale důležité, aby si to lidi uvědomovali," míní Míra Bartoš.

Anketa . foto: iDNES.tv
. Spusť video

Anketa mezi Romy na pražském Andělu

"Svátek má připomínat den, kdy se oficiálně zpečetila mezinárodní spolupráce Romů, kdy najednou romské hnutí dostalo mezinárodní a politicko-společenský rozměr," vysvětlila iDNES.cz původ svátku Stanislava Ondová z občanského sdružení Romea.

Houslista Gipsy.cz Vojtěch Lavička velké oslavy nechystá. 

"Je samozřejmě fajn, že máme nějaký den, který je přímo vyhrazen Romům. Já to ale moc neprožívám ani speciálně neslavím, nemá to pro mě tak velký význam. Zatím to nemá takovou tradici. Stačí mi, když si dám s kamarády skleničku," konstatuje Lavička.

Den Romů? Slouží k připomenutí identity
"V tento den si mají účastníci oslav každoročně připomenout společný původ, jazyk, kulturu, společné sjednocení a spolupráci a především uchování identity romství," popisuje Ondová.

"Připomenou si jej, i když nemusí chodit na velké akce. Ví ale, že se na ně nezapomíná," dodala.

Podle Ivana Veselého ze sdružení Dženo tkví důležitost mezinárodního dne v tom, že se pracuje na emancipaci Romů v rámci Evropy. "Počet lidí, kteří se do akcí zapojí, je v ČR zhruba stejný, v Evropě se ale toto číslo navyšuje," uvedl Veselý.

Národnost by měla být hrdostí, míní Stehlíková
Ministryně pro lidská práva a národnostní menšiny Džamila Stehlíková vidí tento den jako důležitý pro romskou identitu. "Národnost by měla být předmětem hrdosti. Při mezinárodním dni se zdůrazní aspekt ´romství´," míní Stehlíková.

Podle jejích slov by ale aspekt "romství" měl zaznít ještě intenzivněji, prezentovat by se měly také přínosy pro společnost. "Každý Rom může 8. dubna prožívat svou identitu a uvědomit si, kdo je, kam směřuje a co chce. Jedná se o velmi důležitý den," zdůrazňuje ministryně.

. Oslavy Mezinárodního dne Romů

Praha, nám. Míru - 14:00 - výstava věnovaná obětem rasově a ideologicky motivovaných vražd, 16:00 - pietní akt zapálení svíček

Brno, fara Zábrdovice - 14:00 - začíná program, průvod se poté přesune do Galerie Vaňkovka

Ostrava - Dny romské kultury

Olomouc - čtvrtek - ochutnávka romských jídel, divadlo, přednášky

Svátek slaví od 90. let
Mezinárodní den Romů je jedním z mála svátků, které tato komunita má. "Na celém světě si Romové připomínají oslavy 8. dubna jedním společným symbolem. V roce 2002 vévodilo svátku zapalování svící, v roce 2003 to bylo házení květin do řek," uvedla Stanislava Ondová za sdružení Romea.

V roce 2004 na pražských Letenských sadech zasadili účastníci oslav mladou lípu, která symbolizuje zapuštění kořenů národnostních menšin.

"Zatím nejsilnější tradici mají oslavy 8. dubna v zemích postjugoslávských a vůbec na Balkáně. U nás se začalo o svátku hovořit až v druhé polovině 90. let," říká Ondová.

Historicky první světový romský kongres se konal už v roce 1971 ve Velké Británii. Zde byly oficiálně položeny základy dnešní Mezinárodní romské unie (International Romani Union), účastníci se usnesli také na podobě romské vlajky a romské mezinárodní hymny.

Omlouváme se všem slušným čtenářům za to, že jsme zrušili diskusi pod článkem. Někteří jiní ji bohužel zneužívali k opakovaným rasistickým a vulgárním výpadům, které už nešlo mazat jednotlivě.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video