Paříž zrušila poslední etapu běhu s olympijským ohněm

  • 828
Poslední etapa slavnostního běhu s olympijskou pochodní Paříží byla nakonec zrušena. Pouť od počátku provázely velké problémy. Kvůli mohutným protičínským demonstracím v ulicích organizátoři štafetu třikrát přerušili a oheň minimálně jednou uhasili. Protestovat proti krvavému potlačení nepokojů v Tibetu přišly davy lidí.

Pochodeň tak na stadion Charléty, kde měl běh končit, dopraví autobus. S odvoláním na policii to oznámila francouzská televize.

Situace ve francouzské metropoli byla značně nepřehledná, shodly se odpoledne agentury. Tisíce demonstrantů obklopily trasu, po níž měla pochodeň putovat, někteří si i zkoušeli lehat před doprovodná policejní auta.

Mezi demonstranty byli i známá herečka Jane Birkinová a někteří francouzští poslanci. Slovní střety mezi Číňany a Tibeťany vypukly nakrátko také před radnicí.

Policie zatýká jednoho z protičínských demonstrantů

Organizátoři proto běh krátce po začátku dvakrát přerušili a pochodeň schovali do autobusu jedoucího před běžci. Minimálně jednou z toho oheň uhasili a později znovu zažehli pomocí záložního. Pak se štafeta vždy znovu rozběhla. Dočasné uhašení ohně - prý "z technických důvodů" - už potvrdila i policie.

Agentura AFP upřesnila, že přechodně byla uhašena pochodeň, ale ne lampa, která uchovává "skutečný olympijský oheň" a která byla vezena za průvodem, aby bylo možno od ní pochodeň kdykoli znovu zapálit. Lampu hlídají tři členové organizačního výboru pekingské olympiády.

Její zastávka na radnici a tamní ceremonie byly na čínskou žádost zrušeny. Po absolvování další etapy k Národnímu shromáždění bylo rozhodnuto další část slavnostního běhu zrušit a dopravit pochodeň v autobuse rovnou na její konečnou stanici, kterou je stadion Charléty.


Protesty provázejí pochodeň, zažehnutou před dvěma týdny v Řecku, na každé zastávce. Lidé protestují proti nedávnému čínskému zásahu v Tibetu.

Peking, který blížící se olympijské hry hostí, tam totiž v březnu krvavě potlačil protivládní nepokoje. Tibetské exilové zdroje tvrdí, že při represích zahynulo až 140 nevinných lidí, Čína hovoří o asi dvaceti obětech.

. On-line rozhovor s aktivistkou

Pochodeň čekají problémy, řekla demonstrantka v Řecku

Pochodeň má na tradiční cestě z Olympie do dějiště her tentokrát urazit rekordních 140 tisíc kilometrů. Nepokoje se odehrály i při její včerejší zastávce v Londýně, kde policie zatkla minimálně pětatřicet lidí. A už předem se psalo, že demonstrace v Paříži budou ještě silnější. - čtěte Na olympijskou pochodeň zaútočili v Londýně demonstranti s minimaxem

Úřady proto zavedly ta nejpřísnější bezpečnostní opatření. Mnoho míst uzavřely pro dopravu a obehnaly zátarasy, do akce poslaly na tři tisíce policistů. Ti hlídali i celou 28kilometrovou trasu, po níž měla pochodeň podle plánu putovat. Kordon obklopil i běžce, kteří ji nesli. Pozorovatelé to přirovnávají k opatřením hodným návštěvy amerického prezidenta.

Protibetské protesty. foto: Reuters
. Spusť video

V Paříži kvůli protičínským protestům zhasl olympijský oheň

Demonstranti se v Paříži shromažďovali už od rána. Nesli si transparenty s nápisy jako "Bojkotujte čínské zboží" či "Zachraňte Tibet". Před polednem, kdy štafetu sestupem z prvního patra Eiffelovy věže zahajoval bývalý překážkář Stéphane Diagana, už na blízké esplanádě paláce Trocadéro demonstrovali ve Francii žijící Tibeťané. Policisté pak uklidňovali člena francouzských zelených, jenž se pokusil Diaganovi pochodeň vytrhnout z rukou.

Paříž je poslední evropskou zastávkou pochodně před cestou do USA. Pozítří bude oheň v San Francisku, ale už dnes se tam proti jeho přítomnosti poprvé protestovalo. Tři demonstranti vylezli na Golden State Bridge a vyvěsili transparenty s nápisy "Svobodný Tibet" a "Jeden svět, jeden sen".

Pak přes Argentinu poputuje pochodeň do Afriky, Asie, Austrálie a na začátku května by se měla objevit v Číně. Pořadatelskou zemí bude cestovat až do 6. srpna, na dva dny (20. a 21. června) se podívá i do Tibetu.

. Volejbalista Novák nesl olympijský oheň

Když oheň zhasne, znovu ho zapálí pomocí záložního, který byl zažehnut rovněž v Olympii a který doprovází pochodeň na celé cestě kolem světa.

. Olympijský oheň

- Zapaluje se ze slunečního paprsku v řecké Olympii, přes Atény pak putuje do místa dějiště her.
- Navazuje na antickou tradici a připomíná pověst o Prométheovi, který oheň ukradl bohům a přinesl lidem. Přesto se poprvé na olympijských sportovištích rozhořel až při olympijských hrách v roce 1928 v Amsterdamu.
- Štafeta s olympijským ohněm se pořádá od roku 1936, tehdy cestou z Řecka do Berlína běžci protnuli i území Československa.
- V roce 1948 se pochodeň poprvé plavila lodí (přes La Manche), o čtyři roky později cestovala do Helsinek i letadlem, v roce 1992 do Francie dokonce concordem.
- V roce 1992 zapálil oheň na stadionu v Barceloně paralympijský lukostřelec Antonio Rebollo hořícím šípem.
- Zatím nejdelší cestu pochodeň zažila před osmi roky na cestě do Sydney, dokonce se objevila pod mořskou hladinou.

Mohou protesty na cestě olympijské pochodně změnit čínskou politiku vůči Tibetu?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 čtvrtek 10. dubna 2008. Anketa je uzavřena.

Ne
Ne 6283

Ano
Ano 2079

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video