První film Pavlíny Pořízkové točila StB

  • 191
Ačkoli dostane později v USA skvělé filmové role, takový film už s ní nikdy nikdo nenatočí. Krátký, asi desetiminutový sestřih s Pavlínou Pořízkovou a její matkou totiž vznikl na objednávku komunistické tajné policie. Nikdo o jeho existenci donedávna nevěděl.

Film byl natočen poté, co se v roce 1971 malou Pavlínu pokusili unést letadlem přes železnou oponu její rodiče, čeští emigranti žijící ve Švédsku. Neúspěšně. Piloti byli zatčeni, stejně jako maminka Anna Pořízková, která s nimi letěla v přestrojení za Švédku.

StB tehdy zorganizovala setkání dcery s matkou, které nechala natáčet.
"Manželka se mi o tom natáčení zmínila. Uvedla, že to nebylo nikdy vysíláno," vzpomněl si Jiří Pořízka, otec Pavlíny.

Po dopadení Anny Pořízkové a pilotů se komunisté pokusili využít situace. Piloti byli odsouzeni k šesti letům vězení (po roce byli vyhoštěni) a Annu se režim snažil přesvědčit, aby "dobrovolně" zůstala doma. Chtěl ji využít v propagandistické válce se Západem.

Byla tak dojatá...
"Vzpomínám si, že jsme jeli do věznice, pak na letiště, kde jsme natáčeli letadlo. Ale to hlavní se odehrávalo v parku v Brně, poblíž budovy, kde sídlila policie," vzpomíná Ivan Poláček, který tehdy pracoval jako asistent kamery v brněnské televizi.

"Napřed dovezli babičku s malou Pavlínou a pak estébáci dovezli paní Pořízkovou. Bylo jasné, že se tam viděly poprvé," popisuje Poláček. Natáčení malé Pavlínky mu uvázlo v paměti: "Když maminka viděla své dítě, byla tak dojatá..." vzpomíná.

Setkání Pavlíny s matkou a babičkou . foto: Muzeum policie ČR
. Spusť video

Záběry Pořízkových pro tajnou policii

Filmový záznam (bohužel bez zvuku) byl ukryt v archivech bývalého komunistického ministerstva vnitra. Odtud se dostal do Muzea policie a tam jej našel tým, který pro Českou televizi připravuje seriál V zajetí železné opony. Na otázku, jak film vznikl, však Poláček odpovědět neumí, ani nikdo z pamětníků z brněnské televize.

Pořízka však nepochybuje: "K čemu jinému by to natáčeli než k propagandě," říká. Odhaduje, že jeho manželka neodpovídala na otázky dostatečně vstřícně. "Proto to asi nikdy nevysílali, že se jim nelíbila její reakce," říká. Do štvavých článků proti Švédsku a emigraci se pustil v té době i oficiální tisk, především Rudé právo.

Únos pro senzaci
Tomu, že to měl být propagandistický film, napovídá i název, pod kterým byl uložen v archivu: "Únos pro senzaci". Piloti totiž chtěli let financovat z honorářů, které dostanou za zveřejnění příběhu v novinách.

Nakonec všechno dopadlo jinak: po dalším neúspěšném pokusu o únos (v tajné schránce automobilu), přišel mezinárodní skandál, který skončil odřeknutím mezistátních hokejových utkání Československo – Švédsko.

Teprve na přímluvu švédských diplomatů a premiéra Olofa Palmeho se rodina směla v roce 1974 konečně sejít za železnou oponou. Pavlína Pořízková se později usadila v New Yorku, kde se věnovala modelingu a hrála. Mezi její nejznámější patřila role ve filmu Její alibi s Tomem Selleckem.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video