Za radar lobbovala ODS už v roce 2000, tvrdí Paroubek

  • 1204
Předseda opoziční ČSSD Jiří Paroubek opět odmítl tezi, že u počátku "radarové otázky" stála vláda ČSSD. Podle něj za radar lobboval Jiří Payne z ODS už v roce 2000. Paroubek též vyzval kabinet premiéra Mirka Topolánka, aby ukončil dvoustranné jednání o umístění radarové stanice v Česku.

Za radar podle něj u bývalého prezidenta Havla "lobboval" už v roce 2000 tehdejší místopředseda zahraničního výboru Sněmovny Jiří Payne z ODS. Paroubek to řekl na tiskové konferenci.

Payne v roce 2000 prostřednictvím dopisu požádal prezidenta Havla o "projednání problematiky (týkající se šíření zbraní hromadného ničení a a raketových nosičů) v Bezpečnostní radě státu".

Dodal, že je přesvědčen, že nejvýhodnější způsob odpovědi je "nabídnout umístění příslušného radaru (protiraketové obrany) na území České republiky". Podle vlastních slov tím Payne sledoval to, aby pod zamýšleným protiraketovým deštníkem neskončily jen Spojené státy.

Právě Paynův dopis nyní použil Paroubek jako hlavní zbraň proti argumentu současné vlády, že vyjednávání o radaru začali už sociální demokraté. "Za nás probíhaly jen nezávazné technické konzultace. Pokud někdo říká, že vlády sociální demokracie něco dojednaly, je to nehoráznost a lež," prohlásil Paroubek.

Jiří Payne ale svou aktivitu v roce 2000 vidí poněkud jinak. "Já jsem tehdy pouze vyzval legálním způsobem ústavní politické představitele, aby se tím zabývali. To je něco úplně jiného než jednání," řekl iDNES.cz.

To, že sociální demokraté začali jeho jménem argumentovat nyní, podle Payna ukazuje na možnou nepečlivost Jiřího Paroubka. "Oni měli ten můj dopis prezidentovi k dispozici. Určitě ho měli v archivu a Jiří Paroubek si ho zřejmě neprostudoval."

V jednom se ale Payne ve svém dopisu Havlovi ukázal jako vizionář. "Světové bezpečnostní prostředí se stává stále méně předpověditelné," psal 13. června 2000 prezidentovi. Do teroristických útoků na Světové obchodní centrum chybělo necelých 15 měsíců.

. CO PSAL JIŘÍ PAYNE PREZIDENTOVI

V Praze dne 13. června 2000

Vážený pane prezidente...

...dovolte, abych Vás požádal o projednání této problematiky v Bezpečnostní radě státu s tím, aby byly zváženy možnosti spolupráce České republiky na budování protiraketové obrany (podobně jako jiní alianční spojenci) spolu s USA a zejména aby byla zvážena možnost nabídnout umístění příslušného radaru na území České republiky...

Zdroj: www.payne.cz

Paroubek: Radar povede k reakci Ruska
Šéf sociálních demokratů dále doplnil svůj projev už známými argumenty, že by radar změnil poměr sil v Evropě a vyvolal další závody ve zbrojení. Poukázal také na ostrý nesouhlas Moskvy. "Vláda nedokáže vést s Ruskem dialog. To je chyba," řekl Paroubek. Sám prý chce při návštěvě Moskvy o strategických záměrech Ruska hovořit s tamními odborníky.

Zároveň zdůraznil, že pokud Topolánkova vláda vyjednávání s USA nezastaví, ČSSD případně podepsanou smlouvu později zreviduje. Smlouva totiž podle něj nemůže být legitimní, protože ji chystá vláda, která sama legitimitu postrádá tím, že vznikla díky hlasům "přeběhlíků".

Mirek Topolánek si však ze slov opozičního politika nic nedělá. "My samozřejmě budeme pokračovat v jednáních, vláda je povinna to jednání vést," zdůraznil premiér.

Vše o americkém radaru v Česku


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video